Najnovšie štúdie konfederácie britského priemyslu preukázali na trend narastania počtu občanov Európskej únie, ktorí opúšťajú Spojené kráľovstvo od referenda o Brexite v roku 2016.
Televízia Joj uvádza príklad veterinárky Hany, ktorej sa už práce na Britských ostrovoch nezdá tak atraktívna ako pred niekoľkými rokmi. “Človek sa cíti taký trochu ako keby vylúčený zo spoločnosti, alebo nechcený. I keď ja som to nejak od mojich klientov alebo spolupracovníkov nejak nepociťovala, ale je to nálada spoločnosti, taká neuchopiteľná,” uviedla Slovenska.
Dodala, že nie len Brexit môže za to, že sa vracia na Slovensko. “Samozrejme, rodina je jeden z najdôležitejších dôvodov, prečo sa vrátiť. Chcela by som vychovávať svoje deti na Slovensku, chcela by som, aby mali dobrý vzťah so svojimi starými rodičmi. Myslím si, že to bude náročné, určite to nebude prechádzka ružovou záhradou. Ja som tu z Anglicka zvyknutá na taký určitý komfort a náladu v spoločnosti, život je tu oveľa ľahší. Myslím si, že každý musíme začať sám od seba, aj zmenu spoločnosti musíme vidieť od jednotlivca,” hovorí Hana.
Ďalším Slovákom, ktorý plánuje návrat do vlasti je Anton dlhodobo pracujúci v britskej metropole, ktorému sa tam už narodil syn.
Britské referendum o odchode z EÚ je pre Slovensko príležitosťou prilákať ľudí späť domov. Zhodla sa na tom v marci Medzirezortná koordinačná skupina pre Brexit so zástupcami zamestnávateľov a ďalšími predstaviteľmi mimovládneho sektora. „Hovorili sme o tom, ako využiť odchod Británie,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok, ktorý skupinu vedie.
„Príležitosť vidíme v tom, že ľudia, ktorí išli do Veľkej Británie, sa budú môcť a chcieť na Slovensko vrátiť. Ide o veľmi kvalitnú pracovnú silu,” vysvetlil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský. „Toto si vyžaduje súčinnosť všetkých zainteresovaných orgánov,“ dodal Korčok.