Blíži sa nová ofenzíva na Republiku Srbskú

Belehrad 6. júna 2023 (HSP/Moderndiplomacy/Foto:TASR/AP-Armin Durgut)

 

Ak existuje v Európe krajina, ktorá je v neustálej kríze, je to Bosna a Hercegovina, píše historik a nezávislý analytik Slaviša Batko Milačič. Práve preto väčšina analytikov označuje Bosnu a Hercegovinu za nemožný štát. Je dôležité si uvedomiť, že Bosna a Hercegovina je zložitá krajina, ktorá sa skladá z dvoch častí: Republiky Srbskej a Federácie Bosny a Hercegoviny (kde absolútnu väčšinu tvoria Bosniaci a Chorváti)

bombardér B-1B Lancer
Na snímke americký strategický bombardér B-1B Lancer letí nad Sarajevom

Nedávno dva bombardéry “B-1B” amerického letectva uskutočnili nízky let nad Bosnou a Hercegovinou a preleteli ponad niekoľko miest. Po prelete amerických bombardérov veľvyslanectvo USA v Sarajeve oznámilo, že prelet bombardérov je znakom trvalého záväzku USA voči suverenite, územnej celistvosti a multietnickému charakteru Bosny a Hercegoviny.

– Oslavujeme trvalé puto medzi USA a Bosnou a Hercegovinou. Prelet je dôkazom nášho odhodlania budovať silné bilaterálne vzťahy a je dôkazom našich spoločných hodnôt a cieľov. Prostredníctvom spolupráce a porozumenia budujeme cestu k budúcnosti mieru, bezpečnosti a prosperity v regióne – vyhlásil generál James Hecker, príslušník amerického letectva a veliteľ amerických leteckých základní v Európe, vzdušných síl v Afrike a spoločného veliteľstva vzdušných síl NATO.

Lietadlo B-1B je ťažký bombardér s dlhým doletom, ktorý môže niesť najväčší konvenčný náklad riadených a neriadených striel zo všetkých lietadiel v letectve.

Uvádza sa, že tieto lietadlá sú schopné rýchlo zhodiť obrovské množstvo presných a nepresných zbraní proti akémukoľvek nepriateľovi kdekoľvek na svete a kedykoľvek.

Žiadny zvrchovaný orgán v Bosne a Hercegovine – predsedníctvo a Rada ministrov – však neprijal rozhodnutie o prelete amerických bombardérov nad Bosnou a Hercegovinou. Konkrétne sa tak stalo bez súhlasu legitímnych zástupcov Srbov v inštitúciách Bosny a Hercegoviny. Týmto aktom oficiálny Washington porušil suverenitu Bosny a Hercegoviny.

Natíska sa otázka, prečo teraz americké bombardéry lietajú nad Bosnou a Hercegovinou a komu tým posielajú odkaz? Odpoveď na túto otázku je však jednoduchá. Jediní, koho americké bombardéry na Balkáne bombardovali, boli Srbi. Takisto len Srbi protestovali proti preletu amerických bombardérov, pretože majú trpké spomienky na americké zbrane, ktoré boli použité na zabíjanie srbských vojakov a civilistov na Balkáne v 90. rokoch.

Aj v dôsledku častých kríz v Bosne a Hercegovine politický vodca Srbov v tejto krajine Milorad Dodik často hovorí o referende o nezávislosti Republiky Srbskej. A hoci nikto nespochybňuje toto právo Škótska, ako aj iných krajín v Európe v posledných rokoch (napríklad Čiernej Hory), Republike Srbskej hrozí vojna. Nielen od bosnianskych radikálnych politikov, ale aj od amerických diplomatov. Aby toho nebolo málo, v tom istom čase oficiálny Washington vojnou vytvoril a uznal nezávislé Kosovo. Aj dnes sú hlavným ochrancom a financovateľom nezávislého Kosova USA.

Práve pokrytectvo oficiálneho Washingtonu voči Kosovu vyvoláva v Republike Srbskej ďalší hnev. Nesmieme totiž zabúdať, že Srbi v Bosne a Hercegovine zažili počas druhej svetovej vojny holokaust zo strany Chorvátov a Bosniakov (bosnianskych Moslimov). Práve genocída, ktorú Srbi zažili počas druhej svetovej vojny, je dôvodom, prečo Srbi v Bosne a Hercegovine počas rozpadu Juhoslávie jasne povedali, že nechcú nezávislú Bosnu, v ktorej budú mať hlavné slovo tí, ktorí ich počas druhej svetovej vojny nemilosrdne vyvraždili. Ale že chcú žiť so svojou materskou krajinou Srbskom.

Srbi z Bosny očakávali, že tak ako Židia dostali svoj vlastný štát, aj oni budú mať možnosť rozhodnúť sa, kde budú žiť. Žiaľ, časť medzinárodného spoločenstva mala iné plány. Umelý štát Bosna a Hercegovina bol vytvorený násilím, a keďže Chorváti nechceli Bosnu navyše k Srbom, bola v Bosne de facto vymenovaná koloniálna správa. Odráža sa to v charaktere Úradu vysokého predstaviteľa. Konkrétne v deväťdesiatych rokoch, keď boli USA jedinou superveľmocou na svete, Washington loboval za zavedenie funkcie vysokého predstaviteľa v Bosne. Dostal diktátorské právomoci, takže demokratická vôľa ľudí v Bosne platí len vtedy, ak s ňou vysoký predstaviteľ súhlasí. Navyše, Vysoký predstaviteľ môže odvolávať politikov, vyhadzovať ich z práce, skrátka robiť peklo zo života každému, kto sa mu postaví na odpor. Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti a na to, že sa očakávalo, že funkcia vysokého predstaviteľa bude trvať krátko, čoskoro došlo k vzburám miestnych Srbov a Chorvátov, ako aj časti medzinárodného spoločenstva. Mnohé rešpektované západné organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou ľudských práv, už roky poukazujú na to, že úrad vysokého predstaviteľa v Bosne a Hercegovine sa musí zrušiť, pretože je v rozpore s demokraciou a má znaky diktatúry.

Súčasný vysoký predstaviteľ Christian Schmidt bol však do tejto funkcie zvolený nezákonne, pretože ho do nej nevymenovala Bezpečnostná rada OSN. Preto Republika Srbská jasne povedala, že pána Christiana Schmidta za vysokého predstaviteľa neuznáva. Diplomati USA v Bosne však toto rozhodnutie Republiky srbskej neakceptujú, a preto v Bosne a Hercegovine vzniká nová kríza.

Keďže Republika Srbská v súlade s medzinárodným právom odmieta vykonávať nedemokratické rozhodnutia vysokého predstaviteľa, časť medzinárodného spoločenstva na čele s Washingtonom plánuje zaviesť nový zákon, ktorý by zaväzoval všetkých dodržiavať rozhodnutia vysokého predstaviteľa. A práve preto americké bombardéry preleteli nad Bosnou a Hercegovinou, aby poslali Republike Srbskej odkaz, že musí počúvať, inak môže byť potrestaná tak, ako v 90. rokoch.

Ďalším veľkým problémom je otázka štátneho majetku v Bosne a Hercegovine. Podľa Daytonskej mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu a vytvorila dnešnú Bosnu a Hercegovinu, totiž všetok majetok patrí entitám s výnimkou majetku, o ktorom je definitívne rozhodnuté, že je štátny.

Aj keď medzinárodné právo je na strane Republiky Srbskej, aj v tejto otázke veľvyslanec USA v Bosne a Hercegovine v rozpore s diplomatickou praxou oznámil svoje stanovisko formou príkazu.

V súvislosti s tvrdeniami Republiky srbskej, že neexistuje žiadny štátny majetok a že patrí entitám, Murphy uviedol, že je to úplne nesprávne.

– Je to právna fikcia. Bez ohľadu na to, koľkokrát orgány Republiky Srbskej tvrdia opak, nemení to základné fakty, povedal Murphy a dodal, že otázka majetku sa rieši na úrovni štátu a že štát musí povedať, aký majetok potrebuje, napríklad perspektívny vojenský majetok.

– Ak existuje majetok, ktorý nepotrebuje, nemusí si ho ponechať a štát ho môže previesť na iného vlastníka: obec, kantón, a dokonca aj entitu.

Michael Murphy
Na snímke americký veľvyslanec v Bosne a Hercegovine Michael Murphy

Vzniká otázka, odkiaľ má cudzí veľvyslanec právo zasahovať do vnútorných záležitostí suverénneho štátu a určovať, čo sa vyriešilo a čo nie! Všetko vyššie uvedené však naznačuje, že na Republiku Srbskú sa chystá nová vážna ofenzíva.

 

Politická neutralizácia Milorada Dodika

Republika Srbská, ktorá má na pamäti, že medzinárodné právo je na jej strane (Daytonská mierová dohoda), nesmie za žiadnych okolností súhlasiť s tým, aby jej bol odobratý majetok. Aj úrad vysokého predstaviteľa je pozostatkom minulosti a nie je v súlade s medzinárodným právom, preto Republika Srbská robí správne, keď neuznáva novovymenovaného vysokého predstaviteľa. Táto politika prezidenta Republiky srbskej Milorada Dodika ukázala, že aj malé subjekty/štáty, ak majú silných vodcov, ako je pán Dodik, môžu viesť nezávislú a pre svoj ľud prospešnú politiku.

Avšak práve kvôli vlasteneckej politike prezidenta Republiky Srbskej Milorada Dodika sa ho časť medzinárodného spoločenstva snaží zbaviť moci. Najskôr prostredníctvom obvinení z korupcie a na dôvažok farebnými revolúciami. Napriek špekuláciám, že vojaci NATO by mohli pána Dodika zatknúť, to nie je reálne. Čo však reálne je, je to, že štátna prokuratúra Bosny a Hercegoviny vydá zatykač a že špeciálne jednotky NATO budú asistovať pri vykonaní tohto aktu.

Už existujú informácie, že sa takéto plány pripravujú. Vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti musí prezident Republiky Srbskej a vláda Republiky Srbskej k tejto otázke pristupovať seriózne. Predovšetkým prostredníctvom zvýšenia počtu príslušníkov špeciálnych policajných jednotiek Republiky Srbskej v Banja Luke a prostredníctvom mobilizácie obyvateľov Republiky Srbskej. Je potrebné dať časti medzinárodného spoločenstva jasne najavo, že ak by došlo k politickému prenasledovaniu a zatknutiu Milorada Dodika, ľud Republiky Srbskej sa postaví na obranu svojho demokraticky zvoleného prezidenta prostredníctvom masových protestov a požiadaviek na nezávislosť Republiky Srbskej. Len tieto dva faktory môžu zastaviť plán politickej neutralizácie Milorada Dodika, ktorý je už sformulovaný v Sarajeve.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:24

Šojgu sa stretol s ministrom obrany Južného Sudánu, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Strany rokovali o projektoch obrannej spolupráce a vymenili si názory na regionálnu bezpečnosť.

18:23

Brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu v piatok hospitalizovali v nemocnici v hlavnom meste Brazília, kde podstúpi plánovanú operáciu artrózy bedrového kĺbu.

17:52

Vo veku 90 rokov zomrela americká senátorka Dianne Feinsteinová, veteránka politickej histórie USA, ktorá počas svojej priekopníckej tri desaťročia trvajúcej kariéry v Senáte dosiahla množstvo legislatívnych úspechov, uviedli v piatok americké médiá.

17:52

Spoločná európska mena sa na konci týždňa stabilizovala po výrazných stratách z predchádzajúcich dní. Jej kurz sa v piatok dostal dočasne nad 1,06 USD/EUR, pričom v polovici týždňa padol až na 1,0488 USD, čo bolo najmenej od januára. Popoludní sa euro obchodovalo po 1,0573 USD, teda približne na rovnakej úrovni ako ráno.

17:51

Nehodu školského autobusu v Anglicku neprežili v piatok vodič a 14-ročné dievča. Autobus sa prevrátil na diaľnici blízko mesta Liverpool na severozápade Anglicka.

17:26

Neznámy páchateľ prilepil v noci na piatok nálepku so srbskou vlajkou na tabuľu s názvom kosovského veľvyslanectva v chorvátskom hlavnom meste Záhreb. Prípad nahlásili tamojšej polícii a ministerstvu zahraničných vecí. Pre tlačovú agentúru HINA to v piatok uviedla poslankyňa za etnické menšiny v chorvátskom parlamente Ermina Lekajová Prljaskajová.

17:25

Tohtoročný september bol v Nemecku najteplejším od začiatku meraní v roku 1881. Vyplýva to z predbežných výsledkov Nemeckej meteorologickej služby (DWD).

17:25

Druhá fáza vypúšťania odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceána sa začne 15. septembra, informoval prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO.

17:24

Azerbajdžanská bezpečnostná služba v piatok oznámila, že zadržala popredného veliteľa Náhorného Karabachu, podozrivého z “teroristickej” činnosti v tomto separatistickom regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu.

16:25

Nemecké vzdušné sily sa budú koncom tohto roka opäť podieľať na ochrane východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO). V novembri do Pobaltia vyšlú dve stíhačky Eurofighter.

16:06

Počet migrantov, ktorí zomreli alebo sú nezvestní po pokuse preplávať na lodi Stredozemné more, bol toto leto trikrát vyšší ako v rovnakom období minulého roka, uviedol v piatok Detský fond OSN (UNICEF).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke muž sleduje západ slnka v parku v americkom Kansas City

Autor: TASR/AP-Charlie Riedel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Nadýchané jogurtové lievance s prekvapením. Táto jesenná príloha je teraz v každej domácnosti

0 icon

29.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jogurtové lievance sú ideálnym nápadom na raňajky, obed do práce alebo sladký popoludňajší snack. Recept je veľmi jednoduchý a nemal by nikomu robiť problém a palacinky vyjdú nadýchané a mäkké ako obláčik. Jedna vec ich však neuveriteľne vylepší. Tá sa nachádza v každej domácnosti.

Princ Harry a Meghan Markle na tajnej dovolenke v Európe. Vieme, koho stretli

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Princ Harry a Meghan Markle kvôli pracovným povinnostiam strávili posledné týždne v Európe. Zahraničné médiá uvádzajú, že sa mali stretnúť s blízkym členom kráľovskej rodiny.

Neplytvajte s ním, len ho vložte do mrazničky. Mrazené hrozno bude rovnako chutné a zdravé, pokiaľ neurobíte túto chybu

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hrozno je nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé. Tieto drobné plody sú cenným zdrojom vitamínu C, A a E a sú tiež bohaté na meď, železo a selén. Ich prítomnosť v strave by preto mala byť povinná. Ako si však vychutnať chuť hrozna v…

Snívate o zemiakoch ako z táboráku? Môžete si ich spraviť doma bez zapálenia ohňa

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pamätáte si tú úžasnú chuť zemiakov pečených na ohni po večeroch, keď začínala jeseň? Pre mnohých z nás je to jedna z najpríjemnejších spomienok na detstvo a už pri samotnej myšlienke sa nám zbiehajú ústa. Máte chuť na zemiaky z ohňa, no nemáte možnosť…

Čo sa vojvodkyni Kate hodí, Meghan nie. Neuveríte, čím porušila protokol

0 icon

29.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Meghan Markle sa od začiatku svojej prítomnosti v kráľovskej rodine netešila dobrej povesti v tlači. Komentátorka kráľovských aktivít sa rozhodla odhaliť, ako médiá pristupujú k manželke princa Harryho a vojvodkyni Kate.

Armádny Magazín

Oneskorené "pokánie" Kanady za búrlivý potlesk nacistovi v parlamente by nemalo nikoho oklamať

0 icon

Kanada, 29. september 2023 - Čím silnejšia bude Ukrajina, tým bližšie budeme k ukončeniu ruskej agresie. Rusko môže zložiť zbrane a ukončiť vojenský konflikt hneď teraz. Ukrajina túto možnosť nemá. Kapitulácia Ukrajiny nebude znamenať mier, ale povedie k brutálnej ruskej okupácii. Mier za každú cenu nebude vôbec mierom. Ukrajina potrebuje…

Ruské letectvo zasahuje mosty cez rieku Oskol

0 icon

Ukrajina, 29. september 2023 - V noci 29. septembra a dnes ráno ruské jednotky zaútočili na ciele kyjevského režimu v zadných oblastiach. Jeden z ôtokov sa uskutočnil v zariadení na umiestnenie personálu a vojenského vybavenia v Nikolaeve. Podľa niektorých správ bolo zasiahnuté výcvikové stredisko pre námorných sabotérov a p

Irán nedovolí posilnenie vplyvu Západu na Arménsko

0 icon

Irán, 29. september 2023 - Irán môže čoskoro uzavrieť dohodu s Ruskou federáciou o transfere rakiet. Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2231, ktorá zakazuje Iránu dodávať balistické rakety iným krajinám, vyprší 18. Októbra. Cieľom Ruska je získať iránske balistické rakety Fateh-110 a Zolfaghar, ktoré majú dolet 300 kilometrov alebo viac."…

Veľká hra na Kaukaze: Čína obsadila Anakliu a Západ - Gruzínsko

0 icon

USA, 28.september 2023 - Veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Gruzínsku Zhou Qian 6. septembra urobil dôležité vyhlásenie o záujme Pekingu o rozvoj hlbokovodného prístavu Anaklia v Čiernom mori pri hraniciach Abcházska. Diplomat jasne uviedol, že Čína ho považuje za "kritickú zložku" iniciatívy Jeden pás, jedna cesta (BRI), a poznamenal, že…

Utečenci: vlna, ktorá sa zmení na cunami

0 icon

Slovensko, 29.september 2023 - Riešenie nútenej migrácie v regióne si vyžaduje zmenu medzinárodnej agendy skôr, ako ju odplaví záplava vysídlených osôb. Viac ako 5,5 milióna utečencov na Blízkom východe hľadá útočisko mimo regiónu. Viac ako 12 miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy, zostáva v zúfalstve

TopDesať

Sprcha iba párkrát týždenne je prospešná, tvrdí štúdia

0 icon

Niektorí si myslia, že ranná sprcha slúži na osvieženie a začiatok dňa, zatiaľ čo iní považujú večernú sprchu za spôsob relaxácie a uvoľnenia. Veda však s týmto postupom nesúhlasí. Dermatologička Sandy Skotnicki odporúča sprchovať sa menej pravidelne a umývať len 3 časti tela. Zozbierali sme informácie o tejto vedecky schválenej…

TOP10: Premeny, ktorým nebudeš veriť!

0 icon

Neuveriteľné premeny sa dostali aj na Slovensko. Na slovo vzatý odborník pomáha obéznym ľuďom zhodiť kilá, ktoré majú navyše. Výsledné premeny sú na neuverenie. Ak sa človek snaží, dokáže aj nemožné. Pokojne schudne váhovo aj dvoch ďalších ľudí. Stačí sa zaprieť a ísť do toho. A neuveriteľné sa stane skutočnosťou.…

Táto geniálna reklama oslovila zákazníkov na celom svete

0 icon

Myslíte si, že existuje geniálna a dokonalá reklama? Nasledujúce fotografie sú zbierkou toho najzaujímavejšieho z prostredia reklamy a marketingu. Kreativita v reklame môže byť stále podceňovaná mnohými značkami. Avšak tí, ktorí sa rozhodnú pre kreativitu, môžu niekedy žiť v našich hlavách bez nájomného dodnes. Takáto reklama sa nám vryje hlboko…

Ak uvidíte plot natretý na fialovo, znamená to toto

0 icon

Videli ste už niekedy natretý plot na fialovo? A viete čo to znamená? To sa dozviete v tomto článku. Znalosť zákonov o fialovej farbe vám môže pomôcť zostať na správnej ceste pri jazde autom alebo turistike na neznámom mieste. Za všetko môže natretý plot fialovou farbou. Počas leta veľa ľudí…

Toto sú tie najvyššie hory na svete. Všetky nájdeme v Ázii

0 icon

Najvyššie hory sveta patria k tomu najmajestátnejšiemu a najkrajšiemu, čo môže človek počas svojho života vidieť. Všetky sa nachádzajú v Ázii a každá z nich dosahuje nadmorskú výšku viac ako 8 000 metrov. Každý z nás pozná tú najvyššiu a zároveň aj tú druhú. Ale aké najvyššie hory sa nachádzajú…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali