Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje vo svojej iniciatíve na Blízkom východe: hovorkyňa hornej komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková, povedala v utorok pre TASS: “Ak bude existovať oficiálna žiadosť irackej vlády pre Ruskú federáciu, budeme kontrolovať, či vznikajú politické a vojenské možnosti, aby sa naše letectvo zúčastnilo operácií v tejto krajine. Avšak takáto požiadavka nám zatiaľ nebola predložená.”
Podobný jazyk použili Rusi aj v Sýrii. Matvijenková zdôraznila vojenské úspechy ruského letectva, ktoré bolo v Sýrii nasadené na žiadosť legitímne zvoleného sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada.
Ruský parlament len pred pár dňami schválil nasadenie armády. Predtým Rusi utvorili alianciu na Blízkom východe, ktorá sa skladá z Iránu, Číny a Iraku. V Bagdade je Moskva v súčasnosti koordinátorom pre spravodajské činnosti. Americký prezident Barack Obama je informovaný o každej operácii v Sýrii. Rovnako aj Izrael je súčasťou informačného mechanizmu.
Francúzsko silne podporuje boj Rusov proti všetkým teroristom. Či táto podpora pretrvá aj pre bojové misie v severnom Iraku, sa ukáže v najbližších dňoch.
Letecké údery proti teroristom v severnom Iraku by boli zvlášť nepríjemné pre Turecko: Recep Tayyip Erdogan vedie ilegálnu vojnu proti PKK už niekoľko mesiacov. Turecké letecké vojenské jednotky sa zúčastňujú operácií, z ktorých nikdy nie je dopredu jasné, kto bude naozaj zasiahnutý. Okrem toho, Turci a Američania spolupracujú s teroristickou organizáciou Fronta al-Nusrat – odnož al-Kájdy. Rusko vyhlásilo priame útoky a to nielen proti IS, ale proti všetkým teroristickým skupinám.
Pre NATO sa rozrastajúci Islamský štát stal fiaskom: Rusi pred niekoľkými týždňami vyhlásili, že musia vstúpiť do konfliktu, pretože koalícia pod vedením USA zlyhala. V skutočnosti sa Američania voči tomuto faktu nemajú ako ohradiť.