Prezident Andrej Kiska si myslí, že politici si túto tému nevšímajú
Kiska v pondelok na sociálnej sieti napísal: “Ak vám o tom dnes žiaden politik nič nepovedal, nečudujem sa. Body sa na tom nedajú získať, skôr naopak. Preto je istejšie mlčať. Dnes je Medzinárodný deň Rómov.”
“Predošlé roky som v tento deň navštívil priamo obce, školy a projekty, ktoré s Rómami pracujú a dobre sa im darí. Tento rok som sa rozhodol prijať v Prezidentskom paláci rómske deti z Moldavy nad Bodvou a Košíc, ktoré mi zaspievali rómsku hymnu. Bol to pre mňa silný moment.”
Upozornil, že na Slovensku máme vyše 400 000 Rómov. “Z detí, ktoré sa na Slovensku narodia vo vylúčených komunitách, takmer polovica zostane medzi najchudobnejšími celý svoj život. Musíme uťať tento bludný kruh chudoby. Jedinou cestou je vzdelávanie.”
“V mojich správach o stave republiky o tom hovorím rok čo rok. Dá sa to, len treba chcieť a postaviť si túto tému ako prioritu. Politickí lídri si túto tému takmer nevšímajú, vysvetlenie som napísal v úvode.”
Blahová: Eurofondy sú neúčelné
Poslankyňa z SaS Natália Blahová uviedla, že v Európe sú Rómovia najpočetnejšie etnikum bez svojho vlastného územia. Na Slovensku žije podľa Atlasu rómskych komunít 403-tisíc Rómov, čo je 7,4 percenta slovenskej populácie. “V našej spoločnosti sú vnímaní väčšinou negatívne, pretože je tu živený mýtus, že chudobné rómske komunity odčerpávajú obrovské prostriedky zo štátneho rozpočtu. Realitou však je, že na podporu mnohopočetných rodín cez dávky a príspevky ide iba 0,2 percenta verejných zdrojov.”
Podľa nej Slovensko prijalo formou eurofondov za posledné obdobie na riešenie problémov rómskych komunít asi pol miliardy eur. “Nikdy vás nenapadlo spýtať sa, kde asi skončili tieto nemalé prostriedky? Kto a ako týmto najchudobnejším komunitám pomohol, keď ešte stále existujú osady bez vody, bez elektriny a život sa tam zastavil v stredoveku? Nie je to náhodou tak, že sa iba hráme na pomoc, aby sme čerpali eurofondy?”
“Nedávno mi jedna terénna sociálna pracovníčka rozprávala, že dostali eurofondy na to, aby Rómov naučili vypisovať šeky. Myslela som si, že žartuje. Úplne neúčelná činnosť.”
Podľa Blahovej je potrebné myslieť najmä na deti, ktoré v tomto prostredí vyrastajú. !Keď budú mať vzdelanie, nájdu si prácu a pretrhnú reťaz generačnej chudoby. Je to v ich záujme a v záujme všetkých obyvateľov Slovenska,” dodala.
Hanzelová: V RTVS téme nerozumejú
Bývalá redaktorka RTVS, dnes reportérka SME Zuzana Kovačič Hanzelová spomína, že počas svojho pôsobenia vo verejnoprávnej televízii nebola spokojná, akým spôsobom sa tam spracovávajú témy o Rómoch. “Veľa sme o tom diskutovali s Lukášom Dikom, aj s vedúcimi vydania. Za roky naozaj systematickej práce a scitlivovania sme sa dostali do bodu, že verejnoprávna televízia informovala o Rómoch tak, ako jej ukladá zákon. Že dáva príbehy do kontextu, nešíri nenávisť a napätie a hovorí o Rómoch ako o rovnocenných občanoch a ľuďoch.”
“Nazývať ľudí v titulku osadníci, keď ide o konkrétnu rodinu, ktorej mená poznám aj ja, a to som sa tomuto prípadu nevenovala nijako podrobne, je jasný signál toho, ako asi táto reportáž bude vyzerať. Dozviete sa, že osadníci bývajú v Košiciach nelegálne už takmer 20 rokov, a prišiel odvážny starosta, ktorý ich odtiaľ vykopol, pretože bývajú pri vstupe do Košíc, a blížia sa Majstrovstvá sveta v hokeji, a čo by to bola za vizitka, keby ľudia videli chudobu, však áno. Prišli sa zabaviť a pozrieť si dobrý hokej.”
“Od kolegyne v RTVS sa ale kontext nedozviete – a má ho pritom rovno pod nosom. Hľa, hneď vedľa na Luníku IX. sa za primátorovania pána Rašiho zbúrali bytovky, ktoré vraj nemali v poriadku statiku. Mesto samozrejme nemalo žiadne riešenie pre ľudí, ktorí sa museli z bytoviek vysťahovať, a tak vznikla hneď vedľa Luníka osada Mašličkovo, kde bývajú desiatky ľudí, ktorí jednoducho nemajú kam inam ísť. V Mašličkove v roku 2016 uhorel polročný chlapček v zime, keď si ľudia kúria pieckami. Chytila sa chatrč, a chlapček zomrel. Problém nelegálnych osád sa totiž nedá vyriešiť tak, že zbúrate bytovku a nezaujíma vás, čo s tými ľuďmi bude ďalej.”
Dodala, že máme desiatky odborníkov, ktorí by redaktorke RTVS vysvetlili, že jediná cesta je sociálne bývanie a terénna práca. Som si takmer istá, že by to kolegyni vysvetlil aj rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz, ktorý sa v reportáži ani neobjavil.”
“Vahram Chuguryan hovoril, že chce skúsený tím redaktorov, a že pracuje na ich vzdelávaní. Možno by mal zahrnúť do vzdelávania aj informovanie o vylúčených komunitách, a možno by mohli tieto témy robiť naozaj dlhoroční redaktori, ktorí sa tejto téme rozumejú.”
Štefanec dôležitá je aj cirkev
Europoslanec Ivan Štefanec z KDH uviedol, že Rómovia sú “súčasťou európskej kultúry”.
“Napriek stereotypnému obrazu chce drvivá väčšina z nich žiť slušne a byť pre spoločnosť prínosom. Veľké dielo medzi vylúčenými rómskymi komunitami robia cirkevné charitatívne a komunitné spoločenstvá, ako v Lomničke, ktorú som navštívil minulý týždeň.”
“Trpezlivou prácou pomáhajú miestnym deťom získať vzdelanie a budovať si lepšiu budúcnosť. Takéto aktivity treba zo strany štátu aj Európskej únie čo najviac podporiť,” dodal Štefanec.