Blaha k obvineniu uviedol, že to vyzerá, akoby chcela europoslankyňa Nicholsonová vrátiť 50. roky. “Každý kto má iný názor, nech zhnije v base. Toto je lekcia z demokracie od pani Nicholsonovej.”
Blaha priblížil, že problémom má byť jeho status v ktorom spomína Martina Šmída. Šmíd bol vymyslenou osobou z čias nežnej revolúcie. “A ja takúto liberálnu lož odmietam. Odmietam vnímať bývalý režim ako jedno kriminálne obdobie a robiť zo všetkých komunistov kriminálnikov. To nie je pravda a ak by sme takúto logiku prijali, tak by sme za kriminálnika museli považovať aj Alexandra Dubčeka a to je, samozrejme, nezmysel,” uviedol vo videu na sociálnej sieti Blaha.
Zdôraznil, že nikdy nespochybňoval obete bývalého režimu, ktorý mal podľa neho ale aj svoje dobré stránky. “Nebojme sa poďakovať našim mamám a otcom, našim starým mamám a starým otcom za všetko, čo po druhej svetovej vojne vybudovali. Nemôžme celý ich života označiť za kriminálny akt.”
Blaha považuje za desivé, že polícia v dnešnej dobe ide prenasledovať opozičného politika za jeho ľavicové presvedčenie a za iný názor. “Veď toto bolo hnusné na 50. rokoch, že sa kriminalizovali ľudia s iným názorom.”
Dodal, že je pripravený všetko vysvetliť a zároveň poďakoval predsedovi Smeru Robertovi Ficovi za to, že sa ho zastal počas tlačovky (viac v článku). “Žijeme v temných časoch, kedy sa partia ľudí vyhlásila za slušných a snažia sa svoju pravdu vnucovať celej spoločnosti. A toto je zárodok totality.”
Takzvané Náhubkové zákony, na základe ktorých dnes polícia trestne stíha Blahu prijala práve vláda Roberta Fica. Zákony boli namierené proti strane ĽSNS, ktorú mali umlčať. Dnes na ich základe nie sú stíhaní len príslušníci ĽSNS ako Kotleba a Mazurek, ale aj smerák Blaha a tiež aj slniečkari ako Havran či Kocúr, ktorí sa ich prijatiu svojho času tešili. Prax ukazuje, že tieto zákony iba obmedzujú slobodu slova a deformujú diskurz vo verejnom priestore a tým aj demokraciu ako takú a preto by mali byť čo najskôr zrušené.