Bjørn Nistad: Krym je ruský /2/

Bjørn Nistad: Krym je ruský /2/

Oslo 22. februára 2017 (HSP/Foto:Facebook)

 

„Krim er russisk“ (Krym je ruský) – pod týmto názvom zverejnil článok v nórskom denníku NY TID novinár a vedec Bjørn Nistad. Včera sme prezentovali prvú časť tohto článku, dnes uvádzame jeho dokončenie

Na snímke Bjørn Nistad

V druhej časti svojho článku sa Bjørn Nistad venoval histórii Krymu – ako sa polostrov stal ruským, potom „ukrajinským“ a potom zasa ruským… Pripomína, že na Kryme vždy žili rôzne etnické skupiny, vrátane Tatárov, ktorí sem prišli v 15. storočí a vytvorili si tu svoj „štát“, ale, ako prízvukuje nórsky novinár, súčasťou Ukrajiny Krym nikdy nebol.

Reklama

„Koncom XVIII. storočia Krym a územia severne od Čierneho mora dobyla armáda ruskej cárovnej Jekateriny Veľkej a boli začlenené do zostavy Ruskej ríše. Jekaterina pozvala na Krym ľudí rôznych národností, aby tu vytvorili hospodársky a kultúrne vyspelý región. V r. 1954, keď oslavovali 300. výročie zjednotenia Ruska a Ukrajiny, vtedajší generálny tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Nikita Chruščev (mal ukrajinskú národnosť) vlastným nariadením odovzdal Krym, ktorý dovtedy bol súčasťou Ruskej federatívnej republiky, do zostavy Ukrajinskej federatívnej republiky. Toto gesto v rámci jedného štátu nemalo žiaden význam: celé obyvateľstvo polostrovu seba považovalo za Rusov,“ pripomína nórsky odborník.

„Boris Jeľcin bezpochyby mohol prinavrátiť Krym do zostavy Ruska, keď sa ZSSR v r. 1991 rozpadol. Mohol ho ľahko vrátiť – keby to chcel. Ale vtedy jediné, čo ho zaujímalo, bolo ponížiť Gorbačeva a tým vlastne urýchlil záhubu Sovietskeho zväzu. Vtedy na Kryme panovali silné separatistické nálady: v r. 1991 sa uskutočnilo referendum o nezávislosti, ktorú podporila drvivá väčšina obyvateľstva, a v r. 1994 na Kryme si zvolili svojho prezidenta. Ale ani tento akt Kyjev neuznal. Jeľcinove Rusko oslabené hospodársky a politicky nemohlo pomôcť obyvateľom Krymu,“ pripomína nórsky novinár.

Reklama

„To, že obyvateľstvo Krymu v r. 2014 prostredníctvom referenda roztrhlo „manželstvo“ s Ukrajinou, bolo logickým krokom a bolo to vyjadrením práva národov na sebaurčenie, ktoré je zakotvené v ústave OSN. Môžeme vytvoriť stopercentnú paralelu medzi týmto plebiscitom a odchodom Nórska zo zostavy Švédska v r. 1905, ako aj s odchodom viacerých kolónií zo zostavy európskych štátov v priebehu prvého desaťročia po skončení druhej svetovej vojny. Bol to rovnaký proces,“ prízvukuje Bjørn Nistad.

„Západné štáty vlastnoručne vytvorili precedens pre odchod Krymu zo zostavy Ukrajiny, keď uznali Kosovo za nezávislý štát. Rozdiel medzi Kosovom a Krymom je iba v tom, že odchod Kosova zo zostavy Srbska sa sprevádzal bombardovaním Juhoslávie, ktoré zapríčinilo tisíce obetí a vyháňanie stoviek tisíc Srbov z ich územia, a Krym odišiel z Ukrajiny úplne bezkrvne a nenasledovali žiadne etnické čistky, ako to bolo v krajinách bývalej Juhoslávie,“ pripomína nórsky odborník.

Autor článku spomína, ako sa k referendu v r. 2014 postavili Tatári, ktorí vládli na Kryme do konca 18. storočia a ktorých Stalin v r. 1944 obvinil z kolaborovania s Nemcami a poslal do Strednej Ázie…  Cituje tatárskeho aktivistu Vasviho Abduraimova, ktorý tvrdí, že drvivá väčšina Krymských Tatárov privítala znovu zjednotenie Krymu s Ruskom. Podčiarkol, že Tatárom vrátili ich práva, ktoré im na Ukrajine vzali koncom 80. rokov minulého storočia. Pripomenul, že po r. 1991 ukrajinské vedenie neurobilo pre Tatárov nič dobré, ale naopak, vyprovokovalo množstvo konfliktov medzi Tatármi a Slovanmi na Kryme.,

Abduraimov potvrdil, že po tom, ako sa Krym znova stal súčasťou Ruska a Krymskí Tatári ruskými občanmi, Tatári sa pozerajú do budúcnosti s veľkým optimizmom, vidia množstvo pozitívnych zmien, ktoré nastali na polostrove. Podčiarkol, že na rozdiel od Ukrajiny Rusko je mnohonárodnostný štát a že ruské vedenie má úplne iný vzťah ku národnostným menšinám, ako ukrajinské. Prízvukoval, že v Rusku všetky národnostné menšiny majú veľké  možnosti pre rozvoj svojej národnostnej kultúry, tradícií a majú sľubné perspektívy.

„Počas môjho pobytu na Kryme som navštívil množstvo lokalít, kde žijú Krymskí Tatári a nikde som si nevšimol žiadne etnické príkoria a problémy. Všetci, s ktorými som sa rozprával, ma presviedčali, že na Kryme nie sú žiadne konflikty medzi etnickými skupinami. A ani jeden taký konflikt som nezaregistroval. Politici a činitelia kultúry z mnohých európskych štátov navštívili Krym hneď po referende v r. 2014 a na vlastné oči sa presvedčili, aký je tam život, mohli si vytvoriť vlastnú mienku o tom, či bolo užitočným zjednotenie sa Krymu s Ruskom,“ poznamenáva nórsky novinár.

Reklama

„Nórski politici a obyčajní ľudia by mali urobiť to isté, aby dokázali správne zhodnotiť situáciu na Kryme. Mali by navštíviť polostrov a porozprávať sa s obyvateľmi, obyčajnými ľuďmi. Som presvedčený, že oni, ako aj autor týchto riadkov, zistia, že prakticky všetci na Kryme, vrátane Krymských Tatárov, podporujú zjednotenie polostrova s Ruskom a že títo ľudia sa do budúcnosti pozerajú s optimizmom,“ uzatvára svoj článok v nórskom denníku NY TID novinár, politológ a vedec Bjørn Nistad.

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali