Birošová: Mám rada výzvy, Trenčín chcem zmeniť k lepšiemu

Trenčín 4. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Pre Danicu Birošovú je primátorská kandidatúra výzvou skvalitniť život v Trenčíne

Pre kandidátku na primátorku Trenčína Danicu Birošovú je najdôležitejšie vytvoriť novú občiansku spoločnosť s prvkami priamej demokracie tak, aby sa mesto stalo pre jeho občanov dôveryhodným partnerom. Pre 57-ročnú advokátku je primátorská kandidatúra výzvou skvalitniť život v Trenčíne. O post primátorky sa uchádza ako nezávislá kandidátka a fakt, že z pätice kandidátov je jedinou ženou, považuje za svoju výhodu.

Rozhovor s D. Birošovou je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje kandidátov na primátorov krajských miest vo voľbách do orgánov samospráv.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na primátorku Trenčína? Kandidujete aj na poslankyňu mestského zastupiteľstva. Nemyslíte si, že vám to môže „ubrať“ hlasy v primátorskej kandidatúre?

Na snímke kandidátka na primátorku Trenčína Danica Birošová

Mám rada výzvy a vysoké ciele. Vo svojom živote aj profesii som dosiahla, dá sa povedať, všetko, o čom som snívala. Ale u ostatných občanov to tak nevnímam, stretávam sa s nespokojnosťou, apatiou a rezignáciou, že sa veci nedajú zmeniť k lepšiemu. A to je tá výzva. Dajú. Môj život je toho dôkazom. Mala som a mám úspech, ktorý som ťažko vybudovala, chcem sa oň podeliť s ostatnými, predovšetkým s občanmi, s ktorými žijem v tomto meste. Nejde o to, či budem primátorkou, alebo poslankyňou. Ide o to, aby som dokázala mať reálny vplyv na dianie v meste a mohla sa podieľať na jeho radikálnej prestavbe – prestavbe v širšom slova zmysle. Vytvoriť novú občiansku spoločnosť s prvkami priamej demokracie tak, aby sa mesto stalo pre jeho občanov dôveryhodným partnerom, v ktorom vždy nájdu nielen oporu v ťažkých životných situáciách, ale aj prácu a, samozrejme, aj zábavu. Ale najhlavnejšie je, aby sme z nášho mesta vytvorili miesto pre spokojný život pre všetkých. Nemyslím si, že moja kandidatúra na primátorku aj poslankyňu by mi ubrala hlasy v kandidatúre na primátorku. Ponechám na občanoch, akú veľkú dôveru mi vo voľbách dajú a čo uprednostnia oni.

Ste jedinou ženou v pätici kandidátov. Myslíte si, že je to výhoda alebo hendikep? Prečo si myslíte, že by ste boli dobrou primátorkou?

V minulosti, ako aj v súčasnosti mnoho žien zastáva vrcholné miesta v politike. A pozrite si zoznam najvplyvnejších osobností sveta – sú tam ženy ako rovnocenní partneri. Názor, že byť ženou v politike alebo v biznise je hendikep, patrí do stredoveku alebo do začiatku minulého storočia. Ženy sú často starostkami v obciach a aj primátorkami v mestách, významnými manažérkami a osobnosťami. V Trenčíne nikdy nebola žena primátorkou a v terajšom mestskom zastupiteľstve tiež nie je žiadna žena. Ale veď – žena je zmena. Je všeobecne známe, že ženy sú empatickejšie, citlivejšie vnímajú potreby ľudí, majú lepšiu intuíciu a určite sú lepší hospodári ako muži. Sú naučené zakrývať sa iba takou perinou, na akú majú. Dobrou primátorkou by som bola preto, že som určite skúsenou a úspešnou manažérkou a aj právnikom. Je to veľmi dobrá kombinácia na vykonávanie práce dobrej primátorky.

Aké sú podľa vás najväčšie problémy najmenšieho krajského mesta a ako by ste ich v prípade zvolenia za primátorku chceli riešiť?

Najväčšími problémami sú vysoká výška záväzkov, chátrajúce a dlhodobo neriešené centrum mesta, nedobudovaná letná plaváreň, nedostatok príležitostí pre mladých ľudí – absolventov, neopravené cesty a chodníky, málo parkovacích miest a neupravované zelené plochy, ako aj čistota a poriadok. Problémom je rovnako nedostatok hrobových miest, nájomné byty pre mladé rodiny, chýbajúce materské školy, chýbajúca kanalizácia v niektorých mestských častiach a dlhodobá koncepcia rozvoja mesta. Problematická je tiež dopravná situácia, chýbajú finančné prostriedky na opravu a rekonštrukciu základných škôl, vybudovanie dopravného ihriska a nedostatok príležitostí na aktívne prežívanie voľného času rodín s deťmi, mladých ľudí a dôchodcov. Prvým cieľom, ako riešiť problémy, je prijatie vyrovnaného rozpočtu mesta, v ktorom budú zahrnuté priority.

Mesto Trenčín je momentálne jedno veľké stavenisko. Myslíte si, že je správne, že sa všetky dôležité dopravné stavby robia naraz? Je podľa vás v Trenčíne potrebný nový terminál s obchodným centrom? Ako by ste dopravný problém mesta riešili vy?

Ide o dlhodobo plánované investície Slovenskej správy ciest a Železníc SR. To, aby sa stavby nerealizovali naraz, malo byť plánované na začiatku. Je to zle načasované, ale zmeniť to za pochodu už nie je možné. Akcie pokračujú a musíme byť trpezliví a čakať na ich dokončenie. V každom prípade je nevyhnutné autobusový terminál vybudovať. Existujúce nástupištia autobusov na stanici pre cestujúcich autobusovej dopravy nezabezpečujú žiaden komfort, nehovoriac o prvom dojme, ktorým pôsobia na turistov. Otázka podoby nového terminálu, ako aj jeho veľkosti je na širšiu verejnú diskusiu, aby plánovaná investícia nebola zmarená tak ako Aupark v Trenčíne. Mesto muselo pozemok spätne odkupovať od investora, a to už za peniaze z bankových úverov, čím sa celková cena za odkúpenie bude navyšovať. Nie je ničím výnimočným kooperácia súkromného investora a mesta pri budovaní takýchto projektov, avšak treba poznať všetky zmluvné podmienky tak, aby sa v budúcnosti cestujúci nestali rukojemníkmi dvoch rozhádaných strán a prípadne nebol zaťažený budúci rozpočet mesta pre zmluvné pokuty, povinnosti za odkúpenie a podobne.

Trenčín bol na začiatku volebného obdobia v katastrofálnej finančnej situácii. Tá sa výrazne zlepšila, no stále je mesto v zadlženosti na spodných priečkach medzi slovenskými mestami. Čo podľa vás potrebuje Trenčín, aby finančne vyzdravel?

Zadlženosť mesta Trenčín bola spôsobená čerpaním úverov a zlým hospodárením. K jej zníženiu sa v tomto okamihu nebudem vyjadrovať, to je skôr otázka pre súčasné vedenie mesta. Podľa môjho názoru na to, aby Trenčín finančne vyzdravel, treba predovšetkým dobre hospodáriť a vziať si príklad tam, kde mestá dokážu hospodáriť s prebytkom. Čo sa týka výdavkovej časti rozpočtu mesta Trenčín, treba poukázať na rôzne služby a na efektivitu úradu, kde vidím možnosť zabezpečovať časť služieb nie formou externých dodávateľov, ale znovu oživiť rozpočtovú organizáciu mesta Mestské hospodárstvo a správa lesov o činnosti. Táto organizácia ich zabezpečovala pred jej útlmom. Väčšina obchodných spoločností, ktoré zabezpečujú externé služby pre mesto, ekonomicky rozkvitá a mesto ako také ekonomicky chradne. Tu treba hľadať rezervy. Občan mesta – daňový poplatník za svoje peniaze nič nedostal, nepocítil to na rozvoji mesta a pritom náklady na chod mestského úradu sú vysoké.

Známe sú vaše aktivity v Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti (TVS), ktorej vznik bol výsledkom Mečiarových privatizácií. Jej funkciu momentálne postupne preberajú Trenčianske vodárne a kanalizácie (TVK), ktorých akcionármi sú mestá a obce. Aký je váš názor na tento problém?

Spoločnosť TVS zastupujem odo dňa jej vzniku až doteraz. Okrem nej zastupujem aj iné významné podnikateľské subjekty v Trenčíne aj širokom okolí. Je to moja práca. Problém vzťahov TVS a TVK je v tom, že nebola pripravená dohoda o preberaní prevádzkovania a vzťahy spoločností vyústili do sporu. V tejto situácii sa občania stali rukojemníkmi, hoci majú zákonné právo na neprerušované dodávky vody. Vznikol problém, ktorý zaťažuje občanov, hoci občania ako spotrebitelia na ňom nenesú žiadnu vinu. Vzťahy TVS a TVK sa mali riešiť tak, aby spotrebiteľ mal pocit právnej istoty a nebol zaťahovaný do konfliktov dvoch obchodných spoločností. Občania sa na mňa obracajú s dopytmi, ako postupovať, táto vec však už je riešená cestou súdu, čomu spoločnosť TVK mala predísť v zmierovacom konaní.

Čo bude najdôležitejšie vo vašej agende hneď po nástupe, keby ste sa dostali na post primátorky?

Zoznámiť sa so zamestnancami úradu, po dohode s poslancami menovať prednostu a viceprimátorov, zvolať zastupiteľstvo a spoločne so všetkými začať pripravovať veľký plán rozvoja mesta Trenčín na 12 rokov, teda na tri volebné obdobia. Oboznámiť sa s ekonomickou situáciou mesta a hľadať zdroje príjmov a rezervy v nákladoch tak, aby sa postupne ozdravila ekonomika. Ďalej zo zamestnancov úradu a poslancov vytvoriť stmelený kolektív, ktorý urobí všetko pre svoje mesto. Nielen to, čo je v pracovnej zmluve alebo vo volebnom programe, ale viac. Vytvoriť fond primátora a poslancov, do ktorého budem ja osobne prispievať 50 percentami svojho primátorského platu a poslanci podľa svojich možností pre podporu charitatívnych zámerov a spoločenských aktivít. Za najväčšiu svoju úlohu si plánujem z mladých poslancov bez ohľadu na ich stranícku príslušnosť vybrať a pripraviť jedného z nich, ktorý v spoločne prijatej perspektíve rozvoja mesta bude pokračovať v ďalších volebných obdobiach. Aby mesto Trenčín bolo tým najlepším na Slovensku v kvalite života pre svojich občanov.

Koľko vás bude stáť volebná kampaň a kto ju bude platiť?

Začala som na sume 5000 eur, už je to 10.000, ale mám hranicu neprekročiť 30.000 eur. Je pre mňa samozrejmé, že si platím kampaň z vlastných prostriedkov. Som skutočne nezávislá od akýchkoľvek politických strán a nepotrebujem žiadnych sponzorov, teda nikomu nemusím nič vracať, poskytovať výhody alebo sľubovať zákazky. Mám transparentný účet vo svojom účtovníctve, ktorý budem po ukončení volebnej kampane verejne prezentovať.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zomrel Abdal Kádir bin Sálih, dočasný prezident po Buteflikovi

0 icon

Alžír 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Alžírsky politik Abdal Kádir bin Sálih, ktorý niekoľko mesiacov v roku 2019 zastával post dočasného prezidenta, zomrel v stredu vo veku 79 rokov po dlhej chorobe. Oznámil to úrad prezidenta, uviedla agentúra AFP Dočasným prezidentom Alžírska sa stal bin Sálih po tom, ako pod…

Korčok v New Yorku rokoval s ministrom zahraničných vecí Gruzínska

0 icon

New York 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Gruzínsko je jednou z troch prioritných krajín oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorú poskytuje SR, vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po stredajšom rokovaní s ministrom zahraničných vecí Gruzínska Davidom Zalkalianim v New Yorku TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a…

Ingrid Brocková: Slovenská podpora Grécka má podobu konkrétnych a adresných činov

0 icon

Atény 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková je v dňoch 21. – 23. septembra 2021 na návšteve Grécka, kde sa okrem programu v Aténach stretla s miestnymi predstaviteľmi požiarmi spáleného ostrova Evia, na ktorom zasahovali aj slovenskí hasiči…

Ankara varovala grécku loď, aby nevstupovala do jej teritoriálnych vôd

0 icon

Istanbul 22. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Turecká vojnová loď v stredu vyslala varovanie smerom ku gréckemu výskumnému plavidlu, aby mu zabránilo vplávať do územia, ktoré Ankara považuje za svoje teritoriálne vody. Udialo sa tak približne rok po tom, čo napätie medzi oboma štátmi vo východnom Stredomorí takmer prerástlo do…

Orbán s Babišom si boli pozrieť zabezpečenie maďarsko-srbskej hranice

0 icon

Budapešť 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Szilard Koszticsak/MTI via AP)   Afganci opúšťajúci svoju vlasť sa pokúšajú dostať ďalej do Európy cez Maďarsko, pričom sa očakáva, že tlak na jeho južné hranice bude stúpať. Povedal to v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo sa bol spolu s českým…

Slováci v súťažiach hliadok získali tri medaily, dlhá zlatá šnúra kanoistov sa skončila

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   V úvodný deň súťaží na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove získali slovenskí reprezentanti tri medaily. V hliadkach sa to podarilo kajakárkam (bronz) aj kajakárom (striebro), bez cenného kovu zostali kanoistky, ale bronz si vyjazdili kanoisti Skutočnosť, že singlisti brali…

Macron a Biden spolu telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

0 icon

Washington/Paríž 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ian Langsdon/ Pool photo via AP)   Francúzky prezident Emmanuel Macron nariadil v stredu veľvyslancovi svojej krajiny v USA, aby sa na budúci týždeň vrátil do Washingtonu. Urobil tak po telefonáte s americkým prezidentom Joeom Bidenom Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami súvisiace s…

Pod rúškom ochrany policajtov si politici chcú zaviesť obmedzenie svojej kritiky. Pokuta má byť až 500 eur. Čo si o tom myslia niektorí z nich?

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, Facebook)   Ministerstvo vnútra SR predložilo novelu zákona o Policajnom zbore. Voči jednotlivým bodom novely boli vznesené viaceré pripomienky. Jednou zo sporných častí zákona je aj návrh, podľa ktorého by sa priestupku dopustil ten, kto „uráža verejného činiteľa…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch nezaradených poslancov

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere štvrtého dňa 40. schôdze parlamentu rokovali o viacerých novelách z dielne nezaradených poslancov - odídencov z ĽSNS Plénum v stredu večer rokovalo o návrhu nezaradených poslancov okolo Milana Mazureka. Do parlamentu predložili novelu zákona…

Kotleba v parlamente prirovnal dnešnú situáciu k časom kolaborácie cirkvi v Pacem in terris

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dnes v parlamente bežala rozprava o návrhu novely zákona z dielne ĽSNS, ktorým by sa financovali registrované cirkvi ale aj ďalšie treťosektorové aktivity odvodom ďalších 2% daní. Podľa predkladateľov by prijatie zákona zaistilo potrebnú mieru nezávislosti cirkví, aby nemuseli prisluhovať štátnej moci a…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali