Mám rada výzvy a vysoké ciele. Vo svojom živote aj profesii som dosiahla, dá sa povedať, všetko, o čom som snívala. Ale u ostatných občanov to tak nevnímam, stretávam sa s nespokojnosťou, apatiou a rezignáciou, že sa veci nedajú zmeniť k lepšiemu. A to je tá výzva. Dajú. Môj život je toho dôkazom. Mala som a mám úspech, ktorý som ťažko vybudovala, chcem sa oň podeliť s ostatnými, predovšetkým s občanmi, s ktorými žijem v tomto meste. Nejde o to, či budem primátorkou, alebo poslankyňou. Ide o to, aby som dokázala mať reálny vplyv na dianie v meste a mohla sa podieľať na jeho radikálnej prestavbe – prestavbe v širšom slova zmysle. Vytvoriť novú občiansku spoločnosť s prvkami priamej demokracie tak, aby sa mesto stalo pre jeho občanov dôveryhodným partnerom, v ktorom vždy nájdu nielen oporu v ťažkých životných situáciách, ale aj prácu a, samozrejme, aj zábavu. Ale najhlavnejšie je, aby sme z nášho mesta vytvorili miesto pre spokojný život pre všetkých. Nemyslím si, že moja kandidatúra na primátorku aj poslankyňu by mi ubrala hlasy v kandidatúre na primátorku. Ponechám na občanoch, akú veľkú dôveru mi vo voľbách dajú a čo uprednostnia oni.
Ste jedinou ženou v pätici kandidátov. Myslíte si, že je to výhoda alebo hendikep? Prečo si myslíte, že by ste boli dobrou primátorkou?
V minulosti, ako aj v súčasnosti mnoho žien zastáva vrcholné miesta v politike. A pozrite si zoznam najvplyvnejších osobností sveta – sú tam ženy ako rovnocenní partneri. Názor, že byť ženou v politike alebo v biznise je hendikep, patrí do stredoveku alebo do začiatku minulého storočia. Ženy sú často starostkami v obciach a aj primátorkami v mestách, významnými manažérkami a osobnosťami. V Trenčíne nikdy nebola žena primátorkou a v terajšom mestskom zastupiteľstve tiež nie je žiadna žena. Ale veď – žena je zmena. Je všeobecne známe, že ženy sú empatickejšie, citlivejšie vnímajú potreby ľudí, majú lepšiu intuíciu a určite sú lepší hospodári ako muži. Sú naučené zakrývať sa iba takou perinou, na akú majú. Dobrou primátorkou by som bola preto, že som určite skúsenou a úspešnou manažérkou a aj právnikom. Je to veľmi dobrá kombinácia na vykonávanie práce dobrej primátorky.
Aké sú podľa vás najväčšie problémy najmenšieho krajského mesta a ako by ste ich v prípade zvolenia za primátorku chceli riešiť?
Najväčšími problémami sú vysoká výška záväzkov, chátrajúce a dlhodobo neriešené centrum mesta, nedobudovaná letná plaváreň, nedostatok príležitostí pre mladých ľudí – absolventov, neopravené cesty a chodníky, málo parkovacích miest a neupravované zelené plochy, ako aj čistota a poriadok. Problémom je rovnako nedostatok hrobových miest, nájomné byty pre mladé rodiny, chýbajúce materské školy, chýbajúca kanalizácia v niektorých mestských častiach a dlhodobá koncepcia rozvoja mesta. Problematická je tiež dopravná situácia, chýbajú finančné prostriedky na opravu a rekonštrukciu základných škôl, vybudovanie dopravného ihriska a nedostatok príležitostí na aktívne prežívanie voľného času rodín s deťmi, mladých ľudí a dôchodcov. Prvým cieľom, ako riešiť problémy, je prijatie vyrovnaného rozpočtu mesta, v ktorom budú zahrnuté priority.
Mesto Trenčín je momentálne jedno veľké stavenisko. Myslíte si, že je správne, že sa všetky dôležité dopravné stavby robia naraz? Je podľa vás v Trenčíne potrebný nový terminál s obchodným centrom? Ako by ste dopravný problém mesta riešili vy?
Ide o dlhodobo plánované investície Slovenskej správy ciest a Železníc SR. To, aby sa stavby nerealizovali naraz, malo byť plánované na začiatku. Je to zle načasované, ale zmeniť to za pochodu už nie je možné. Akcie pokračujú a musíme byť trpezliví a čakať na ich dokončenie. V každom prípade je nevyhnutné autobusový terminál vybudovať. Existujúce nástupištia autobusov na stanici pre cestujúcich autobusovej dopravy nezabezpečujú žiaden komfort, nehovoriac o prvom dojme, ktorým pôsobia na turistov. Otázka podoby nového terminálu, ako aj jeho veľkosti je na širšiu verejnú diskusiu, aby plánovaná investícia nebola zmarená tak ako Aupark v Trenčíne. Mesto muselo pozemok spätne odkupovať od investora, a to už za peniaze z bankových úverov, čím sa celková cena za odkúpenie bude navyšovať. Nie je ničím výnimočným kooperácia súkromného investora a mesta pri budovaní takýchto projektov, avšak treba poznať všetky zmluvné podmienky tak, aby sa v budúcnosti cestujúci nestali rukojemníkmi dvoch rozhádaných strán a prípadne nebol zaťažený budúci rozpočet mesta pre zmluvné pokuty, povinnosti za odkúpenie a podobne.
Trenčín bol na začiatku volebného obdobia v katastrofálnej finančnej situácii. Tá sa výrazne zlepšila, no stále je mesto v zadlženosti na spodných priečkach medzi slovenskými mestami. Čo podľa vás potrebuje Trenčín, aby finančne vyzdravel?
Zadlženosť mesta Trenčín bola spôsobená čerpaním úverov a zlým hospodárením. K jej zníženiu sa v tomto okamihu nebudem vyjadrovať, to je skôr otázka pre súčasné vedenie mesta. Podľa môjho názoru na to, aby Trenčín finančne vyzdravel, treba predovšetkým dobre hospodáriť a vziať si príklad tam, kde mestá dokážu hospodáriť s prebytkom. Čo sa týka výdavkovej časti rozpočtu mesta Trenčín, treba poukázať na rôzne služby a na efektivitu úradu, kde vidím možnosť zabezpečovať časť služieb nie formou externých dodávateľov, ale znovu oživiť rozpočtovú organizáciu mesta Mestské hospodárstvo a správa lesov o činnosti. Táto organizácia ich zabezpečovala pred jej útlmom. Väčšina obchodných spoločností, ktoré zabezpečujú externé služby pre mesto, ekonomicky rozkvitá a mesto ako také ekonomicky chradne. Tu treba hľadať rezervy. Občan mesta – daňový poplatník za svoje peniaze nič nedostal, nepocítil to na rozvoji mesta a pritom náklady na chod mestského úradu sú vysoké.
Známe sú vaše aktivity v Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti (TVS), ktorej vznik bol výsledkom Mečiarových privatizácií. Jej funkciu momentálne postupne preberajú Trenčianske vodárne a kanalizácie (TVK), ktorých akcionármi sú mestá a obce. Aký je váš názor na tento problém?
Spoločnosť TVS zastupujem odo dňa jej vzniku až doteraz. Okrem nej zastupujem aj iné významné podnikateľské subjekty v Trenčíne aj širokom okolí. Je to moja práca. Problém vzťahov TVS a TVK je v tom, že nebola pripravená dohoda o preberaní prevádzkovania a vzťahy spoločností vyústili do sporu. V tejto situácii sa občania stali rukojemníkmi, hoci majú zákonné právo na neprerušované dodávky vody. Vznikol problém, ktorý zaťažuje občanov, hoci občania ako spotrebitelia na ňom nenesú žiadnu vinu. Vzťahy TVS a TVK sa mali riešiť tak, aby spotrebiteľ mal pocit právnej istoty a nebol zaťahovaný do konfliktov dvoch obchodných spoločností. Občania sa na mňa obracajú s dopytmi, ako postupovať, táto vec však už je riešená cestou súdu, čomu spoločnosť TVK mala predísť v zmierovacom konaní.
Čo bude najdôležitejšie vo vašej agende hneď po nástupe, keby ste sa dostali na post primátorky?
Zoznámiť sa so zamestnancami úradu, po dohode s poslancami menovať prednostu a viceprimátorov, zvolať zastupiteľstvo a spoločne so všetkými začať pripravovať veľký plán rozvoja mesta Trenčín na 12 rokov, teda na tri volebné obdobia. Oboznámiť sa s ekonomickou situáciou mesta a hľadať zdroje príjmov a rezervy v nákladoch tak, aby sa postupne ozdravila ekonomika. Ďalej zo zamestnancov úradu a poslancov vytvoriť stmelený kolektív, ktorý urobí všetko pre svoje mesto. Nielen to, čo je v pracovnej zmluve alebo vo volebnom programe, ale viac. Vytvoriť fond primátora a poslancov, do ktorého budem ja osobne prispievať 50 percentami svojho primátorského platu a poslanci podľa svojich možností pre podporu charitatívnych zámerov a spoločenských aktivít. Za najväčšiu svoju úlohu si plánujem z mladých poslancov bez ohľadu na ich stranícku príslušnosť vybrať a pripraviť jedného z nich, ktorý v spoločne prijatej perspektíve rozvoja mesta bude pokračovať v ďalších volebných obdobiach. Aby mesto Trenčín bolo tým najlepším na Slovensku v kvalite života pre svojich občanov.
Koľko vás bude stáť volebná kampaň a kto ju bude platiť?
Začala som na sume 5000 eur, už je to 10.000, ale mám hranicu neprekročiť 30.000 eur. Je pre mňa samozrejmé, že si platím kampaň z vlastných prostriedkov. Som skutočne nezávislá od akýchkoľvek politických strán a nepotrebujem žiadnych sponzorov, teda nikomu nemusím nič vracať, poskytovať výhody alebo sľubovať zákazky. Mám transparentný účet vo svojom účtovníctve, ktorý budem po ukončení volebnej kampane verejne prezentovať.
ml