Tejto tematike sa médiá venujú vzhľadom k tomu, že hrozí nová etapa zhoršenia vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom. „Pokračujúci nátlak na Hongkong zo strany Pekingu iba posilní pozornosť Senátu a môže zapríčiniť prehodnotenie vzťahov medzi USA a Čínou,“ cituje Reuters vystúpenie Mitcha McConnella v Hornej komore Kongresu USA.
Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Robert O’Brien v relácii na domácej televíznej stanici Fox News dokonca vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty použijú hospodárske páky a budú robiť nátlak na Peking v prípade, ak Čína schváli a bude realizovať zákon o mechanizme ochrany národnej bezpečnosti v Hongkongu.
Čínsky denník South China Morning Post na druhej strane s odvolaním sa na zdroje vo vláde informoval, že vedenie krajiny sa už v najbližšej budúcnosti bude zaoberať prípravou projektu o zabezpečení národnej bezpečnosti v Hongkongu, pretože vedenie tohto administratívneho regiónu v priebehu dlhých rokov nedokázalo vypracovať a schváliť príslušný zákon.
South China Morning Post podotýka, že nový zákon zakáže všetky druhy podvratnej činnosti proti centrálnej vláde Čínskej ľudovej republiky, prejavy terorizmu, separatizmu, ako aj cudzie miešanie sa do záležitostí Hongkongu. Denník poukazuje na to, že zákon bude schválený v Pekingu a jeho tvorcovia nepočítajú s účasťou hongkonských zákonodarcov
Čínska informačná agentúra Xinhua v tejto súvislosti uviedla, že rezolúcia o príprave príslušného návrhu zákona bola zaradená do programu Tretej schôdze Všecínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov.
Eugen Rusnák