Bratislava 14. decembra 2020 (HSP/The New Yorker/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)
Neúspešnej exkandidátke na funkciu bieloruského prezidenta Svetlane Cichanovskej sa vzďaľuje jej sen o tom, že sa za pomoci európskych peňazí, mimovládok a sankcií z Bruselu nakoniec jej exilová vláda dostane k moci v Bielorusku
Európska únia podľa jej doterajšej skúsenosti iba vyjadruje znepokojenie, v praxi však nedokáže nič urobiť. O svojom sklamaní a rozčarovaní z neschopnosti EÚ sa Cichanovská podelila s čitateľmi týždenníka „The New Yorker“.
„Keď som bola ešte obyčajným človekom, myslela som si, že Európa je tak blízko a je taká veľká, a jej lídri sú takí silní, že určite niečo urobia a nebudú sedieť so založenými rukami. Teraz už chápem, že aj keď vyjadrujú svoje znepokojenie, svoju solidaritu, v skutočnosti nedokážu nič urobiť,“ posťažovala sa Cichanovská.
Svetlana Cichanovská
Svetlana Cichanovská americkým čitateľom oznámila, že oficiálne síce ešte nie je „President-elect“ (zvolený prezident), ale iba „líderka demokratického Bieloruska“ v exile, nakoľko k funkcii zvoleného prezidenta jej zatiaľ chýba morálna autorita. Je však presvedčená o tom, že reprezentuje celé Bielorusko, keďže sa v exile stretáva s premiérmi, ministrami zahraničia a diplomatmi západných krajín.
Líderka demokratického Bieloruska priznala, že už vynaložila obrovské úsilie na vypracovanie balíka ekonomických sankcií proti svojej krajine, ale Európania sú v tomto príliš pomalí a všetko riešia hrozne komplikovane. A čo je ešte horšie, stále sa cez plece obzerajú, čo na to povie Rusko. To je pre ňu bolestivé poznanie.
„Vždy, keď sa stretnem s hlavami štátov, snažím sa im tlmočiť túto bolesť,“ uviedla Cichanovská.
„Vyrástla som v rodine, kde ma učili, aby som vždy prejavovala vďaku. Možno práve toto je moja chyba. Postupne si začínam uvedomovať, že by som asi nemala byť vďačná za nezáväzné prejavy obáv – ale namiesto toho by sme mali žiadať konkrétne činy. Učím sa veľmi pomaly. Predsavzala som si, že sa už nebudem tváriť len ako slabá žena, ktorá nie je politikom a lídrom… Musím byť tvrdšia… V minulosti ma učili, aby som sa snažila pochopiť, prečo iní robia to, čo robia, no teraz sa nad to musím povzniesť, pretože teraz konám v mene miliónov ľudí.
V prezidentských voľbách 9. augusta 2020 Cichanovská prehrala už v prvom kole, keď podľa zverejnených údajov za ňu hlasovalo iba 588 tisíc Bielorusov (10,1%), zatiaľ čo 4,6 milióna Bielorusov (80,1%) si za prezidenta zvolilo Alexandra Lukašenka.
Samozvaná „líderka demokratického Bieloruska“ z poľského exilu vysiela Lukašenkovi rôzne ultimáta, ktoré však nepriniesli žiadny hmatateľný výsledok. Stúpenci Cichanovskej v Minsku sa síce snažia organizovať demonštrácie na podporu svojej líderky, avšak účasť v týchto akciách slabne a je podstatne menšia než účasť v demonštráciách odporcov Macronovho režimu v Paríži, či v protestoch BLM, respektíve stúpencov Donalda Trumpa v USA.
Gabriel Gačko