Podľa štátnej tlačovej agentúry Anadolu spolu rokovali 3,5 hodiny.
Hoci Turecko je oficiálne členov Američanmi vedenej koalície proti radikálnym džihádistom z IS, jeho úloha je dva mesiace po vzniku koalície naďalej vágna.
Turecko súhlasilo, že poskytne výcvik umierneným sýrskym povstalcom podporovaným Západom, ale doteraz nebola uzavretá dohoda o počtoch ani kedy s tým začne.
Biden v Istanbule oznámil, že USA poskytnú dodatočnú humanitárnu pomoc vo výške 135 miliónov dolárov na potraviny pre civilistov zasiahnutých konfliktom v Sýrii, informoval Biely dom.
Stupňujú sa obavy, že Sýria, kde už štvrtým rokom pokračuje občianska vojna, bude túto zimu čeliť nedostatku potravín. S problémami sa stretávajú aj sýrski utečenci v susedných krajinách, vrátane Turecka.
Na spoločnej tlačovej konferencii s Erdoganom Biden povedal, že rokovali nielen o tom, aby Islamský štát nenašiel bezpečné útočisko a ako postupovať voči jeho bojovníkom v Sýrii a Iraku, ale tiež o posilnení sýrskej opozície a zabezpečení prechodu moci od Asadovho režimu.
Turecko je členskou krajinou NATO a so Sýriou a Irakom zdieľa 1200-kilometrovú hranicu. Odmietlo však angažovať sa otvorene vojensky v boji s Islamským štátom argumentujúc, že samotné letecké útoky koalície vedenej Američanmi neprinesú trvácnu stabilitu.
A vyslúžili si kritiku za to, že umožnili tisícom zahraničných bojovníkov prejsť cez svoje hranice v snahe, aby bol Asad čím skôr zvrhnutý.
Ankara argumentuje, že s Asadom pri moci nebude mier a že Sýria musí nasledovať príklad Iraku, kde sa vláda pokúša vybudovať jednotný front pre boj s IS.
ml