Biden pricestoval na Balkán v čase diskusie prebiehajúcej na pôde amerického Senátu, kde sa rokuje o tom, či budú USA prijímať sýrskych utečencov aj po parížskych teroristických útokoch z 13. novembra. Európskych lídrov znepokojujú bezpečnostné a humanitárne obmedzenia vyplývajúce zo skutočnosti, že do Európy sa cez Balkán dostáva zhruba 5000 nových migrantov denne.
Utečenecká kríza vyvoláva napätie medzi štátmi ležiacimi pozdĺž takzvanej balkánskej migračnej trasy – Gréckom, Macedónskom, Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom. “Summit sa uskutočňuje v pravý čas, keď sa v dôsledku nedávnych udalostí zvýšili bezpečnostné obavy,” vyhlásil slovinský prezident Borut Pahor pred touto schôdzkou. “Zodpovednosťou politikov je teraz prijať opatrenia na zaistenie mieru a bezpečnosti v regióne,” dodal.
Biden sa v Záhrebe okrem iného stretne s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, s ktorým prediskutuje migračnú krízu, boj proti extrémizmu, rusko-ukrajinský konflikt, ako aj otázky energetiky a obchodu. Biden absolvuje tiež viacero bilaterálnych rokovaní s predstaviteľmi balkánskych krajín.