New York 8. júna (TASR) – Bezpečnostná rada OSN v noci nadnes rozhodla o zachovaní mierovej misie na Golanských výšinách napriek jej dočasnej neschopnosti plniť svoj mandát.
Britský diplomat Mark Lyall Grant, ktorý v súčasnosti predsedá BR OSN, uviedol, že členovia grémia v najbližších týždňoch posúdia a potenciálne aj zmenia mandát jednotiek UNDOF, ale obrátia sa tiež na členské štáty so žiadosťou o vyslanie dodatočných vojakov.
"Samozrejme, že je to nebezpečné a má to ďaleko od ideálu, ale myslím, že oveľa nebezpečnejšie by bolo stiahnuť (odtiaľ) jednotky úplne," zdôraznil Mark Lyall Grant.
BR OSN privítala ponuku Ruska vyslať na Golany svojich vojakov a nahradiť rakúsku mierovú misiu OSN na Golanských výšinách okupovaných Izraelom. Grant však pripomenul, že podľa zmluvy o zastavení paľby z roku 1974, na základe ktorej misia UNDOF funguje, stáli členovia BR OSN nesmú vysielať svojich vojakov do misie na Golanských výšinách.
Ponuku Ruska nahradiť rakúskych vojakov v piatok zverejnil prezident Vladimir Putin. Dodal, že Rusko vyšle svojich mierotvorcov, ak o to budú mať záujem regionálne mocnosti, a vtedy, keď o to Rusko požiada generálny tajomník OSN.
Rakúska vláda vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla stiahnuť svojich vojakov z misie mierových síl OSN na Golanských výšinách vzhľadom na stupňujúce sa boje medzi sýrskymi povstalcami a vládnymi silami.
V tisícčlennej monitorovacej misii OSN na Golanských výšinách, ktorá dohliada na dodržiavanie prímeria medzi Sýriou a Izraelom, je 380 rakúskych vojakov a ich stiahnutie misiu vážne postihne, upozornila agentúra Reuters.