Je bezpečné užívať lieky po uplynutí doby ich trvanlivosti? Odpovedajú odborníci

Je bezpečné užívať lieky po uplynutí doby ich trvanlivosti? Odpovedajú odborníci

Bratislava 14. júna 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Pravidelná kontrola domácej lekárničky a vyhodenie liekov po uplynutí doby trvanlivosti je správnym zvykom. Môžete však toto pravidlo niekedy ignorovať, ak si potrebujete liek naliehavo vziať, alebo keď je lekáreň zatvorená či nemáte peniaze?

Ilustračné foto

Hneď na úvod poznamenáme, že rozhodne stojí za to zbaviť sa liekov, ktorých trvanlivosť už vypršala. Napríklad americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv dôrazne odporúča, že by ľudia nemali užívať lieky, ktorých trvanlivosť už vypršala. A pre takéto odporúčanie existuje viacero závažných dôvodov.

Reklama

V niektorých prípravkoch sa napríklad časom môžu začať množiť baktérie. Iné liečivá sa stávajú neúčinými: užívate ich a dúfate, že sa vyliečite, ale choroba vaším telom postupuje ďalej. Iné lieky zase menia svoje chemické zloženie a menia sa na jed.

Argumenty FDA znejú logicky. Problém s liekmi, ktorých doba trvanlivosti už uplynula, však nie je taký jasný, ako sa zdá.

Reklama

 

O čom vypovedá doba použiteľnosti lieku?

Doba trvanlivosti liekov je obdobie, počas ktorého si účinná látka liečiva zachováva svoje farmakologické vlastnosti. Pre stanovenie tejto doby výrobca vykoná klinické skúšky, testuje stabilitu lieku a vystavuje ho extrémnym teplotám, vlhkosti a svetlu. Doba trvanlivosti je potom stanovená od 1 roka do 5 rokov a často koreluje s tým, koľko času výrobca strávil kontrolou lieku.

V roku 2012 spoločnosť JAMA Internal Medicine zverejnila údaje o testovaní ôsmich liekov s pätnástimi účinnými látkami. Po uplynutí doby trvanlivosti sa ukázali ako vhodné. Lieky vyradili zo starej lekárne v neporušenom obale, pričom dátum ich expirácie skončil pred 28-40 rokmi.

Podľa štandardov FDA sa liečivo považuje za vhodné, ak je účinná látka prítomná v 90-100% toho, čo je uvedené na etikete. Dátum expirácie (dátum vypršania platnosti) je stanovený na 12-60 mesiacov po výrobe.

Reklama

Celkom 12 zo 14 účinných látok v prípravkoch, ktoré našli v starej lekárničke, bolo prítomných v objeme 90% alebo viac. Týchto dvanásť prípravkov navyše zostalo účinnými po dobu najmenej 336 mesiacov a osem po 480 mesiacov. Iba aspirín a amfetamín neprešli testom, keďže koncentrácia účinnej látky v nich bola menšia ako 90%.

Ďalšie štúdie v rámci programu USA Shelf Life Extension Program zistili, že 90% zo 100 liekov sa dalo použiť po dobu 15 rokov po skončení ich trvanlivosti. A v roku 2006 v časopise Clinical Pharmacology uvádzali až 122 takýchto liekov.

 

Aké lieky s vypršanou platnosťou nie sú bezpečné?

Klinické štúdie, ktoré by potvrdili nebezpečenstvo liečiv po dobe spotreby, nevykonali. Odborníci z informačnej databázy Drugs.com, spoliehajúci sa na zdravý rozum, ale dôrazne neodporúčajú užívať tieto lieky po uplynutí ich doby trvanlivosti.

Reklama
  • Inzulín. Používa sa na kontrolu cukru v krvi pri cukrovke. Liek môže zmeniť svoje chemické zloženie a minimálne nepomôže.
  • Orálny nitroglycerín. Populárny liek na stenokardiu. Nitroglycerín však po otvorení rýchlo stráca svoju účinnosť.
  • Biologické prípravky. Najmä táto kategória zahŕňa vakcíny, krvné produkty, imunoglobulíny, toxoidy. Aj ich účinné látky rýchlo miznú.
  • Antibiotiká zo skupiny tetracyklínov. Podľa niektorých údajov môžu po dátume exspirácie produkovať toxický metabolit. Je to síce sporná otázka, ale rozhodne bude lepšie nehľadať pravdu a neriskovať vlastné zdravie.
  • Antibiotiká vo forme suspenzií. Po vypršaní trvanlivosti sa s veľkou pravdepodobnosťou stanú zbytočnými.
  • Očné kvapky, nosné spreje a ďalšie lieky s konzervačnými látkami. V priebehu času sa konzervačné látky rozpadajú, čo znamená, že v roztoku môže dôjsť k rastu baktérií.
  • Lieky vo forme injekcií. S týmito liekmi by ste nemali hazardovať, aj keď obsah striekačky nezmenil svoj vzhľad. A je absolútne nevyhnutné injekcie nepoužívať, ak sa roztok v nich zakalí, sfarbí alebo sa v ňom objaví zrazenina.
  • Individuálne zostavené prípravky. Individuálne kombinované lieky nemožno v žiadnom prípade užívať po ukončení deklarovanej exspirácie ošetrujúcim lekárom, pretože sa ich účinok stáva nepredvídateľným.
  • Akýkoľvek liek, ktorý vyzerá staro a poškodený. Ak sa tablety rozpadajú alebo nepríjemne zapáchajú, ak sú zakalené a ak masť alebo krém vyschli – nič z toho nepoužívajte. Je to prísne zakázané.

 

Ako skladovať lieky doma

Skladovanie väčšiny liekov je prísne regulované: na chladnom, suchom a tmavom mieste, bez priameho slnečného žiarenia.

Kúpeľňa a chladnička tak nie sú tou najlepšou voľbou. Ďalšie podmienky skladovania sú zvyčajne napísané v pokynoch pre dané liečivo. Rovnako nie je povolené, aby deti mali prístup k liekom.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:11

Dánsko uvažuje, ako obmedziť plavbu starých tankerov prevážajúcich ruskú ropu cez Baltské more, uviedol v pondelok vo vyhlásení dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rasmussen pre Reuters povedal, že Dánsko vytvorilo skupinu spojeneckých krajín, ktoré posudzujú opatrenia zamerané na takzvanú tieňovú flotilu starnúcich lodí prepravujúcich ruskú ropu. Neuviedol, o akých opatreniach sa uvažuje. Medzi krajinami, ktoré sa zúčastnili na rozhovoroch, boli aj ďalšie štáty regiónu Baltského mora a členovia Európskej únie, informoval dánsky minister.

12:01

Čína sa v pondelok ohradila proti vyhláseniu zo summitu G7, na ktorom sa diskutovalo aj o zhoršujúcich sa obchodných vzťahoch s Pekingom, ako i o napätí okolo Ukrajiny a Juhočínskeho mora.

Lídri G7 vyzvali Peking, aby Rusku prestal posielať komponenty na výrobu zbraní. Kritizovali aj militarizáciu, nátlakové a zastrašovacie aktivity Číny v Juhočínskom mori, doplnila agentúra AFP.

Peking v reakcii na vyhlásenie G7 uviedol, že tento dokument je plný “arogancie, predsudkov a klamstiev” a ohovára a útočí na Čínu.

11:58

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil šesťčlenný vojnový kabinet. Uviedol to v pondelok izraelský spravodajský portál The Times of Israel (TOI) s odvolaním sa na Netanjahuovu kanceláriu.

Podľa agentúry Reuters ide o očakávaný krok po odchode Bennyho Ganca, ministra vojnového kabinetu, z izraelskej vlády.

Vojnový kabinet bol zriadený 11. októbra – štyri dni po bezprecedentnom útoku palestínskych kománd na juh Izraela – s cieľom riadiť ťaženie proti militantným hnutiam Hamas v Pásme Gazy a Hizballáh v Libanone.

11:32

Čínska vláda začína antidumpingové vyšetrovanie produktov dovážaných z Európskej únie (EÚ). Pozornosť sa zameriava na bravčové mäso a mliečne výrobky, oznámilo v pondelok čínske ministerstvo obchodu. Informovala agentúra DPA.

Krok Pekingu prichádza v reakcii na rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá zvažuje zavedenia sankčných ciel na čínske elektrické autá. EÚ dlhodobo kritizuje čínsky systém štátnych dotácií, ktoré podľa Bruselu narúšajú európsky trh.

11:06

Francúzska pravicová strana Národné združenie (RN) Mariny Le Penovej sa podľa Erica Mauricea z Centra pre európsku politiku (EPC) bude v predvolebnej kampani vyhýbať otázkam na svoj program, ktorý je podľa neho vo viacerých bodoch neuskutočniteľný. Namiesto toho sa bude naďalej prezentovať ako strana, ktorej môžu ľudia dôverovať a je pripravená vládnuť, povedal pre TASR analytik z EPC v Bruseli.

Situácia pred voľbami sa vyvíja pomerne rýchlo, uviedol Maurice. Upozornil na ľavú stranu politického spektra, ktorá sa spojila do Nového ľudového frontu a dohodla sa na koaličnom programe.

Eric Maurice
Na snímke Eric Maurice
11:05

Traja cudzinci odsúdení v Poľsku za špionáž nariadenú Ruskom sa vyhýbajú výkonu svojich trestov odňatia slobody, upozornil v pondelok poľský denník Rzeczpospolita. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

Rzeczpospolita zistil, že jeden z trojice – Ukrajinec Jaroslav B. – sa stratil z dohľadu poľských úradov. Súd mu ešte v januári nariadil výkon trestu a v apríli a máji zaslal upomienky.

10:59

Austrália a Čína podniknú kroky na zlepšenie vojenskej komunikácie, aby takto predchádzali incidentom, povedal v pondelok austrálsky premiér Anthony Albanese po stretnutí so svojím čínskym náprotivkom Li Čchiangom, ktorý je na návšteve Austrálie.

Rozhovor podľa Albanesa pomohol obom premiérom hlbšie si uvedomiť záujmy oboch krajín, pričom poznamenal, že Austrália a Čína majú vzájomne doplňujúce sa ekonomiky a spoločné záujmy.

10:57

Členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) rokujú o možnosti uvedenia ďalších jadrových zbraní do stavu pohotovosti. Ide o reakciu na rastúcu hrozbu, ktorú predstavuje Rusko a Čína, vyhlásil v pondelok šéf Aliancie Jens Stoltenberg, informuje agentúra Reuters.

Transparentná komunikácia v tejto otázke podľa neho pomáha vyslať priamy odkaz o tom, že NATO je alianciou, ktorá disponuje jadrovými zbraňami a používa ich ako odstrašujúci prostriedok.

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
10:55

Zrušenie odvodovej úľavy pre potravinárov od júla tohto roku môže spôsobiť nárast cien mäsa a mäsových výrobkov. Uviedla to výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa (SZSM) Eva Forrai. Spracovatelia mäsa budú podľa nej opäť menej konkurencieschopní.

Pripomenula, že v dôsledku rozhodnutia Európskej komisie s účinnosťou od júla tohto roku končí možné čerpanie finančných prostriedkov z dočasného rámca pre celé potravinárske odvetvia vrátane odvetvia spracovania mäsa pre tzv. odvodové úľavy.

10:34

Nemecké firmy pôsobiace v Číne žiadajú od vlády väčšiu podporu. V prieskume Nemeckej obchodnej komory označilo 61 % oslovených firiem za najväčší problém cenové tlaky. Informuje o tom agentúra DPA.

Napriek mnohým problémom zostáva podľa prieskumu viac ako tretina (38 %) nemeckých spoločností aktívnych v Číne optimistická a očakáva zlepšenie hospodárskej situácie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke detský folklórny súbor Viganček z Košíc počas 54. ročníka Rozhanovských folklórnych slávností v Rozhanovciach v okrese Košice

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali