Počas konferencie v Tokiu, ktorú sponzorovali Medzinárodný menový fond a japonská centrálna banka, však musel šéf Fedu obhajovať politiku centrálnej banky aj voči zahraničiu. Najmä krajiny ako Rusko, Čína a Brazília obviňujú americkú centrálnu banku, že jej kroky znižujú hodnotu dolára. Tým posilňujú kurz ich národných mien, čo v konečnom dôsledku poškodzuje ich vývozcov.
“Vôbec sa nedá povedať, že politika na podporu hospodárstva v silných ekonomikách zvyšuje náklady pre reformujúce sa štáty,” povedal Bernanke. “Táto politika nepomáha iba americkej ekonomike, ale podporou výdavkov a rastu USA má pozitívny vplyv aj na svetovú ekonomiku,” dodal.
Fed minulý mesiac oznámil nový program kvantitatívneho uvoľňovania, v rámci ktorého bude banka mesačne kupovať hypotekárne cenné papiere približne za 40 miliárd USD (30,84 miliardy eur) s cieľom podporiť ekonomiku a trh práce. Program ponechala banka časovo neohraničený s tým, že ho bude realizovať dovtedy, kým trh práce nezaznamená výrazné zlepšenie.