Berlusconi po rokovaní s Lettom podľa agentúry Reuters uviedol, že on sám ministrom v koaličnej vláde PdL so stredoľavicovou Demokratickou stranou (PD) nebude.
Novozvolený prezident Giorgio Napolitano, ktorý poveril 46-ročného Lettu zostavením vlády v stredu, naliehal na vytvorenie širokej koalície do pondelka a hlasovanie o dôvere v oboch komorách parlamentu začiatkom budúceho týždňa.
Zdroj z prostredia prezidentskej kancelárie pre Reuters potvrdil, že očakáva oznámenie vlády ešte dnes, pričom hlasovanie o jej dôvere by sa mohlo uskutočniť už v pondelok.
Berlusconiho konzervatívna strana Ľud slobody (PdL) vstup do vlády podmienila zaradením svojich ekonomických priorít – rastových opatrení a daňových úľav – do vládneho programu.
Letta je vnímaný ako umiernený politik schopný vládnuť pomocou dosahovania konsenzu. Prieskum pre štátnu televíziu ukázal, že do funkcie by vstúpil s podporou 43 percent občanov.
Očakáva sa, že do budúcej vlády okrem PD a PdL vstúpi aj centristická skupina doterajšieho premiéra Maria Montiho.
Protestné Hnutie piatich hviezd, najväčšia samostatná strana v dolnej komore parlamentu, potvrdilo, že bude sedieť v opozícii, podporí však konkrétne reformy. Podobný postoj zaujala federalistická Liga Severu, bývalý Berlusconiho spojenec, ktorá s nevôľou vníma možné spojenectvo stredopravého tábora s ľavicou.
zf