Američania sa v Sýrii nachádzajú v rozpore s medzinárodným právom a keďže situácia sa nevyvíja tak, ako by si predstavovali tak požadujú, aby sa americkí vazali ráznejšie angažovali v Sýrii a pozícia Američanov by sa tak zlepšila. Ďalším cieľom, ktorý Američania sledujú je vyhrotiť vzťahy medzi Rusmi a Nemcami, pretože Rusi a Nemci sa napriek všetkým americkým snahám čoraz viac zbližujú.
Američania podporujú v Sýrii Kurdov zo SDF (Sýrske demokratické sily). Nemci však tvrdia, že ich aktivity v Sýrii budú vždy zamerané proti Islamskému štátu, pomáhať Kurdom nie je v ich záujme. Angela Merkelová si tak dovolila odmietnuť americké predstavy. Dôvodov, prečo sa tak rozhodla je viacero, vrátane skutočnosti, že Nemecko sa snaží udržiavať korektné vzťahy s Tureckom. A pre Erdogana sú Kurdi a kurdský štát neprijateľnou predstavou, pretože by to oslabovalo pozície Turecka. V Nemecku žije obrovské množstvo Turkov, ak by Nemci poslúchali americké príkazy, začali by sa vyhrocovať vzťahy aj medzi Turkami a Nemcami na nemeckej pôde.
Američania kontrolujú cez sýrskych Kurdov z SDF územia východne od Eufratu. Leží tu najviac ropných a plynových sýrskych polí, takže Kurdi majú dostatok financií k tomu, aby mohli platiť za americkú podporu. Americké spoločnosti rabujú sýrske nerastné bohatstvo, dokedy sa im to bude dariť ukážu najbližšíe týždne a mesiace. Američanom síce nevyšiel plán vytvoriť v zrýchlenom režime samostatný Kurdský štát, cez ktorý by ovplyvňovali dianie na Blízkom východe, pričom tento štát by sa stal blízkym spojencom Izraela, no stále majú Američania (pokiaľ ich nevyženú zo Sýrie) možnosti oslabovať iránsky vplyv v regióne.
Angela Merkelová odmieta do Sýrie poslať nemecký kontingent, ktorý by mal nahradiť amerických vojakov. Zo strany Američanov ide samozrejme o ďalšie z obligátnych klamstiev, príchod Nemcov by pravdepodobne neznamenal, že by sa americký kontingent v Sýrii znížil. Trumpovi nepovolia stiahnuť americký kontingent zo Sýrie.
Američania chcú zatiahnuť Nemecko do konfliktu v Sýrii, vyhrotiť nemecko-ruské a nemecko-turecké vzťahy, v budúcnosti vyhrotiť nemecko-iránske vzťahy a nakoniec skomplikovať Nemcom ekonomicky situáciu. Nemcov podľa Američanov treba vytrestať aj za to s akou vervou podporujú projekt Nord Stream-2, ktorý by ich začal vymaňovať z americkej závislost.
Okrem toho, v prípade, že by sa rozrástol nemecký kontingent v Sýrii mohlo by sa začať tlačiť na Nemecko aj v oblasti nákupu amerických zbraní, pretože Nemci by boli dotlačení k tomu a by v rámci kompatibility na Blízkom východe používali americké zbrane (zjednodušuje to logistiku, okrem toho nemecké bojové letectvo začína výraznejšie technologicky zaostávať).
Američania sú rozhorčení, pretože nielen Nemci odmietli poskytnúť svoje kontingenty v Sýrii. S prehľadom americké návrhy odmietli v posledných dňoch aj Holaďania a Taliani. Naopak servilne sa k požiadavkam Američanov stavajú Poliaci a Rumuni, tí však nemajú dostatok financií a ani schopností k tomu, aby dokázali plnohodnotne Američanov v Sýrii podporiť.
Nemecko odmietlo americké predstavy, čo znamená, že pre Merkelovú začínajú byť dôležitejšie záujmy Nemecka ako americké predstavy. Ešte pred pár rokmi by si podobnú americkú požiadavku odmietnuť Merkelová netrúfla, situácia sa však mení a USA už nie sú osamotenou veľmocou v jednopolárnom svete, multipolárny svet sa stal skutočnosťou. Podľa informácii britského The Guradian, nové kontingenty do Sýrie sa ale chystajú poslať aj Briti a Francúzi, ktorí chcú navýšiť počet svojích vojakov v Sýrii.