Berlín 25. januára 2018 (HSP/Foto: Wikimedia)
Nemecká vláda čelí výzvam na zastavenie vývozu zbraní do Turecka po tom, čo sa ukázalo, že nemecké tanky Leopard sa používajú pri ofenzíve proti kurdským jednotkám YPG
Turecké sily začali v sobotu útok proti Kurdom na severozápade Sýrie. Na základe snímkov z tejto ofenzívy bezpečnostní experti v nemeckých médiách predpokladajú, že Turci svoje tanky nemeckej výroby použité v bojoch proti skupinám Islamského štátu (IS) používajú aj v bojoch proti kurdským skupinám.
BBC pritom dodáva, že podľa piatkových správ sa Berlín pravdepodobne chystá schváliť žiadosť od Turecka, aby mu nemecký výrobca zbraní Rheinmetall zmodernizoval tanky Leopard 2 na väčšiu odolnosť voči výbušninám.
Nemeckí politici z viacerých strán vystúpili proti pripravovanej dohode o dodávke tankov a požiadali vládu, aby objasnila svoje stanovisko k tureckej ofenzíve proti Kurdom v sýrskom Afrine.
Predseda parlamentného výboru pre zahraničné veci Norbert Röttgen (CDU) v BBC Radio uviedol, že je “úplne zrejmé”, aby Nemecko nepristúpilo na danú dohodu. Zásah tureckých síl bol podľa neho “nezákonný, v rozpore s medzinárodným právom a kontraproduktívnym v súvislosti s bojom proti IS”. Dodal, že Turecko nekoná v sebaobrane, pretože “nedošlo k žiadnym útokom kurdských síl v Sýrii na Turecko”.
Röttgen navyše chválil USA za ich postoj proti tureckej ofenzíve: “Američania sú jedinými spojencami NATO, ktorí zaujali jasné stanovisko. Často kritizujeme Trumpovu administratívu, ale v tomto momente je jasnejšia a odvážnejšia než ostatné a mali by sme ju nasledovať.”
Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v pondelok pred tureckým ministrom zahraničných vecí vyjadril obavy z humanitárneho dôsledku útoku v Afrine. Turecký prezident Erdogan však prisľúbil “rozdrviť” kurdské jednotky YPG, ktoré kontrolujú Afrin a nachádzajú sa popri viac ako 400 km dlhej severnej hranici so Sýriou.