Berlín a Ankara: Dve tváre zrážky islamu s Európou

Berlín a Ankara: Dve tváre zrážky islamu s Európou

Ankara/Berlín 29. decembra 2016 (HSP/datel.sk/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

 

Teroristické útoky v Berlíne a Ankare ukazujú dve rôzne tváre toho istého problému. Rastúca nestabilita na euroázijskej pevnine a pokusy USA o narušenie globálnej parity síl čoraz častejšie provokujú extrémne prejavy nesúhlasu s týmto vývojom. Patria k nim aj viac či menej sofistikované a dobre či horšie zorganizované teroristické útoky.

Na snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhy 19. decembra 2016 v Berlíne
Na snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhy 19. decembra 2016 v Berlíne

Rozdielny rukopis, rovnaký motív

Reklama

Berlínsky incident bol kópiou udalostí zo 14. júla 2016 v Nice, čo potvrdzuje, že radikalizovanie a inštruovanie takzvaných osamelých vlkov cez internet je mimoriadne účinnou, ekonomicky, časovo a konšpiratívne efektívnou formou riadenia, vyvinutou al-Káidou a zdokonalenou Islamským štátom. Na druhej strane v Ankare turecký policajt Mevlut Mert Altintas, využijúc svoj služobný preukaz na bezproblémový vstup na akciu, zastrelil ruského veľvyslanca Andreja Gennadjeviča Karlova v štýle klasického politického atentátu.

Aj napriek rozdielnej forme, udalosti v Turecku a Nemecku majú rovnakého menovateľa. Nie preto, že k nim došlo v ten istý deň; ale preto, lebo tak na vianočných trhoch v Berlíne, ako aj na výstave v Ankare sa vraždilo v dôsledku zrážky geopolitických a civilizačných tektonických dosiek.

Reklama

CSU: Alternatíva nielen pre Bavorsko

Pre Slovensko je dôležitejšie uvažovať o dôsledkoch útoku v Berlíne a treba k nemu pripočítať aj teroristické besnenie z Nice, Paríža, Bruselu a tak ďalej a tak podobne. Po dlhšej historickej prestávke sa opäť zráža islam so západom a juhom Európy a naopak, čo je pre mnohých tvrdá lekcia s experimentom multikulturalizmu v jeho naivnej podobe.

Jasne to pochopili napríklad predstavitelia bavorskej CSU, ktorá vypracovala nový program s príznačným názvom Die Ordnung, teda Poriadok. Nie je to primitívna reakcia na aktuálne problémy v štýle nemeckej AfD alebo francúzskeho Národného frontu, ale veľmi jasné pomenovanie toho, že integrácia osôb z iného civilizačného a náboženského okruhu musí byť založená na akceptovaní kultúry hostiteľskej krajiny. CSU bez obalu odmieta falošnú toleranciu a požaduje od každého, kto sa chce usadiť v Bavorsku a v Nemecku, aby prijal hodnoty, zvyky, tradície a spôsob života, na aký sú Nemci zvyknutí:

Naša kultúrna tradícia a slobodný spôsob života nie sú nikomu vnucované, ale každý, kto u nás žije, musí akceptovať našu kultúru ako súčasť verejného života. Bavorské motto „žiť a nechať žiť“ platí pre všetkých, ale nenecháme si vnucovať, aby sa naša kultúra prispôsobovala.

Berlín a jeho dôsledky pre Slovensko

Reklama

V roku 2017 budú v Nemecku voľby a je vysoko pravdepodobné, že decentný tón CSU nebude taký hlasný, ako heslá AfD. Bude to pôsobiť na radikalizovanie sa iných strán, čím sa môže nemecká politická debata vyostriť natoľko, až napokon prevážia protieurópske postoje. Mnohí voliči spájajú dôsledky migračnej krízy s európskou integráciou a asociujú si s ňou aj ďalšie krízy, akými sú napríklad grécka dlhová a talianska banková. Za príčinu migračnej vlny mnohí nepovažujú katastrofálnu intervenciu do Iraku v roku 2003, ale zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ.

Veľmi podobne budú vnímať situáciu voliči vo Francúzsku a v Holandsku, kde sa tiež blížia všeobecné voľby a strany mimo hlavného prúdu sú na vzostupe. A nie je vylúčené, že po Renziho hazardérskom referende budú voľby aj v Taliansku, kde naberajú na sile Hnutie piatich hviezd a Liga severu, ktoré majú viac než vyhranené názory na európsky projekt a najmä na spoločnú menu. Aj v týchto krajinách platí, že nesystémové strany budú určovať tón predvolebných diskusií, čo povedie k radikalizovaniu sa strán tradičných.

Ak by voľby v kľúčových európskych krajinách vyniesli k moci vlády, ktoré dostanú mandát na zásadné prehodnotenie EÚ a najmä eurozóny, bude to mať vážne dôsledky aj pre Slovensko a jeho ekonomické a geopolitické záujmy.

Ankara a geopolitický imperatív pre Slovensko

Atentát na ambasádora Karlova síce nebude mať priamy vplyv na politické nálady v Európe a sprostredkovane na Slovensko. Aj tak si zaslúži našu pozornosť.

Reklama

Keď zredukujeme „posolstvo“ atentátnika Altintasa do pár slov, môžeme povedať, že išlo o protest proti miešaniu sa neveriacich (videné z pohľadu moslimov) do konfliktu v Sýrii. Tento odkaz je síce veľmi zúžený, pretože v Sýrii sa angažujú okrem Ruska, USA či Francúzska aj Saudská Arábia, Katar, ale i samotné Turecko. Napriek tomu však Altintasov výkrik vystihuje podstatu toho, čo motivovalo jeho a mnohých iných k podobným extrémnym činom: Eurázia je od konca studenej vojny čoraz nestabilnejšia a najmä na Strednom východe sa tento pohyb prejavuje zvyšujúcim sa nábožensky a sektársky motivovaným násilím.

Turecko je priamym aktérom týchto procesov v regióne. Angažuje sa v Sýrii aj Iraku po boku sunnitských síl. Usiluje sa blokovať šiítsky Irán, aby nezískal dominantný vplyv v oboch vojnou zmietaných krajinách, zároveň je spojencom i rivalom Saudskej Arábie a hrá komplikovanú partiu s Ruskom na sýrskej scéne. Na dôvažok sa Ankara zo všetkých síl usiluje zabrániť tomu, aby Kurdi na severe Sýrie získali kontrolu nad územím pozdĺž celej hranice s Tureckom, avšak v protiklade s tým kvôli rope veľmi čulo spolupracuje s Kurdmi v Iraku.

Z tohto gulášu geopolitických záujmov vplýva mnoho dôsledkov. Jedným z nich je poznanie, že Turecko, aj keď má mnoho pevných väzieb s Európou, je kultúrne, nábožensky aj geopoliticky zviazané so Stredným východom v miere, aká vylučuje jeho členstvo v EÚ.

Európa má problém integrovať sa sama so sebou. Prijať do kontinentálneho bloku Turecko by znamenalo stať sa súčasťou náboženských a sektárskych konfliktov, v ktorých je Ankara zainteresovaná. To nie je v záujme Európy, a preto nepodporiť členstvo Turecka v EÚ je jedným z geopolitických imperatívov nielen kontinentálneho bloku, ale aj slovenskej zahraničnej politiky.

Peter Tóth

článok pôvodne vyšiel aj na datel.sk

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali