Beblavý svoje tvrdenia opiera o štyri prípady v rôznych obciach na Slovensku. Napríklad v obci Lutište v okrese Žilina podľa neho vyhodnocoval ponuky v súťaži na ubytovacie a stravovacie služby sám starosta obce. Pritom jedným z troch oslovených aj prihlásených uchádzačov bola spoločnosť, v ktorej bol spoločníkom sám starosta.
Táto firma následne tender aj vyhrala. NKÚ podľa Beblavého vyčítal starostovi porušenie zákona o verejnom obstarávaní. “Z takto opísaného prípadu sa doslova ponúkalo začatie konania pre podozrenie zo zneužitia funkcie, trestaného pokutou dvanástich mesačných platov. Podnet však nikto nepodal,” doplnil Beblavý.
Myslí si pritom, že v podobných situáciách by úvodný krok, čiže podnet na začatie konania, mal navrhnúť samotný kontrolný úrad. “Ústavný zákon mu to umožňuje a keďže porušenie konštatujú jeho kontrolóri v oficiálnych dokumentoch, bolo by to logické,” zdôraznil Beblavý.
NKÚ pre TASR potvrdil, že predseda úradu dostal list s informáciami od poslanca Beblavého. “Predseda NKÚ uložil vykonať podrobnú analýzu podania poslanca NR SR, keďže podanie si vyžaduje komplexné posúdenie,” opísala riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Iveta Bieliková. Zároveň ubezpečila, že poslancovi úrad odpovie v kratšej lehote, než stanovuje zákon.
Kontrolný úrad je pritom presvedčený, že zákon neporušil. “Práve NKÚ poukázalo na zistenia, ktoré uvádza poslanec Beblavý, v protokoloch zo svojich kontrol,” dodala Bieliková. V prípade samosprávy NKÚ podľa jej slov oboznamuje s výsledkami kontrol nielen konkrétneho starostu obce či primátora mesta, alebo predsedu vyššieho územného celku, ale aj príslušné zastupiteľstvo. To je vo veci oprávnené konať v zmysle zákona.
mž