Ďalší balík sankcií, ktoré Európska únia uvalila na Rusko, podľa Barrosa ukázal, že “neváhame s dôrazným postupom voči neprijateľnému správaniu sa Ruska”. Cieľom sankcií nie je vyostriť konflikt, ale ukázať, že nerešpektovanie medzinárodných princípov a suverenity Ukrajiny pri riešení krízy predstavuje “priame ohrozenie vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou”, konštatoval Barroso.
Najvyšší predstaviteľ Európskej komisie však súčasne zdôraznil, že tento orgán nemá právomoci rozhodovať o dodávkach zbraní či o vojensko-technickej spolupráci a s ňou súvisiacich otázkach. Tieto aspekty by mali posúdiť jednotlivé členské krajiny s Ukrajinou na bilaterálnej úrovni.
Treba však hľadať politické možnosti riešenia konfliktu, vyplynulo z Barrosových slov. Šéf EK je presvedčený, že to je najlepšie riešenie nielen s ohľadom na záujmy Ukrajiny, ale aj z hľadiska Európy a mieru v Európe. Barroso pripustil, že Ukrajina ako suverénna krajina má právo brániť sa akýmikoľvek prostriedkami a tohto princípu sa nemusí vzdať, pričom môže podpísať akékoľvek dohody o vojensko-technickej spolupráci podľa vlastného uváženia. Najlepším riešením však zostáva akýkoľvek kompromis, ktorý je možný, poznamenal Barroso s tým, že Európska komisia sa ako sprostredkovateľ práve o to usiluje.
Porošenko zdôraznil, že v asociačnej dohode s Európskou úniou, v ktorej Moskva požadovala zmeny zverejnené na 60 stranách), nedošlo k zmenám a na budúci utorok dôjde k ratifikácii dokumentu podpísaného 27. júna v Bruseli. Ruská strana pohrozila Ukrajine v prípade nezohľadnenia požadovaných zmien ďalšími sankciami.
mž