Baránka dožral “kapor19”. Vec však nie je tak jednoduchá, ako ju Baránek v záchvate zlosti vidí

Baránka dožral “kapor19”. Vec však nie je tak jednoduchá, ako ju Baránek v záchvate zlosti vidí

Bratislava 29. mája 2019 (HSP/Foto:Facebook)

 

Politický analytik Ján Baránek prišiel tento týždeň s vyhlásením, že pre médiá sa bude vyjadrovať len pod podmienkou, že uzamknú anonymnú diskusiu pod článkom. Podrobnosti vysvetlil na sociálnej sieti

Na snímke Ján Baránek

Ján Baránek odkázal médiám: “Po dlhom rozhodovaní som sa rozhodol, že rozhovory pre elektronické médiá budem dávať iba pod podmienkou zákazu diskusii pod mojimi príspevkami.”

Reklama

“Čo ma k tomuto rozhodnutiu viedlo: Keď sme zvádzali pred rokom 1989 zápas s totalitným režimom, netušiac, že tento zápas bude mať úspešný koniec, nerobili sme to preto, aby sme vytvorili mediálny priestor pre anarchiu, intoleranciu, vulgárnosť, osočovanie a nevraživosť.”

Poznamenal, že toto všetko sa v súčasnosti deje na internete, navyše pod pláštikom anonymity. “Aby som nehovoril len o sebe, uvediem modelový príklad. Predstavte si akademika, napr. odborníka na jadrovú fyziku, ktorý dá rozhovor elektronickému médiu. Hocijaká nedoštudovaná nula, pod „nikom“ napr. „kapor19“ ho v diskusii zvozí a pouráža. Predstavme si, že tento akademik má po úraze len jedno oko. Ako k tomu príde, aby mu „kapor19“ vypisoval, že je napr. „poloslepý blázon“, alebo vidí len „polovicu pravdy“ a pod.”

Reklama

“Toto sa priatelia, deje bežne. Bežne sa stretávam a nie len čo sa mňa týka, s podobnou anonymnou nenávisťou, urážkami, hejtovaním a pod. Čo je veľmi zlé, redakcie tomu nechávajú voľný priebeh a de facto to neregulujú. Ak si niekto myslí, že toto je „sloboda prejavu“, kruto sa mýli.”

Baránek zdôraznil, že takéto prejavy určite nie sú slobodou prejavu, ale “slobodou beztrestne urážať, klamať, ohovárať a šíriť lži”.

“Som za slobodu prejavu, ale u identifikovateľných diskutérov. Takže nie „kapor19“, ale napr. Jozef Novák. Som presvedčený, že každý by si mal stáť za svojim názorom. Ja všetky svoje názory zverejňujem pod svojim menom a redakcie tam dodávajú moju fotografiu. Som teda presvedčený, že nie som povinný vystavovať sa ohováraniu a hejtovaniu od „kapra19“, alebo od „marlona_branda“, alebo od „nera455“ a pod.”

Dodal, že preto je ochotný sa vystaviť kritike len od diskutérov, ktorí takisto nemajú strach zverejniť svoj názor sami za seba a nie napr. ako „kapor19“. “Toto považujem za demokratické a toto je sloboda prejavu. Mať možnosť prejaviť svoj názor, ale pod svojim menom – ako napr. na Facebooku. Pokiaľ redakcie takýto stav nezabezpečia, povolím zverejnenie mojich príspevkov, rozhovorov a pod., iba pod podmienkou zákazu diskusie pod nimi.”

Baránek uvádza, že mnohé komentáre na internete sú anonymné z dôvodu, že majú za cieľ urážať. Táto online sloboda sa však dá chápať aj z iných uhlov pohľadu. Komentáre, ktoré sú natoľko urážlivé či ofenzívne, že zasahujú do práv občana, alebo inak porušujú zákon, sú políciou ľahko vystopovateľné a zosobniteľné.

Reklama

Diskusia je dnes síce anonymná, ale v skutočnosti iba akoby. Ak sa niekto v diskusii dopúšťa trestného činu ohovárania alebo šírenia nenávisti, či nejakých iných trestných činov, nie je spravidla problém ho vypátrať. Pre orgány činné v trestnom konaní tak diskutéri v podstate anonymní i tak nie sú, ale sú anonymní napríklad pred svojim zamestnávateľom, a to je dôležitý aspekt.

Sloboda prejavu, akú chce Baránek zakázať, to znamená anonymné diskusie pod článkami, môže priniesť aj názory, ktoré by sa diskutér bál zverejniť pod vlastným menom z dôvodu ich politickej nevhodnosti. Použije radšej prezývku, ako by mal byť napríklad perzekuovaný v zamestnaní či škole len kvôli tomu, že má názor, s ktorým nesúhlasia jeho nadriadení, ľudia, ktorí sú momentálne pri moci a podobne. Takéto príspevky pritom vôbec nemusia byť vulgárne či urážlivé, práve naopak, môžu byť veľmi podnetné.

Podobná regulácia, akej sa dožaduje Baránek, existuje v niektorých krajinách napríklad v Číne, kde je možné písať príspevky len pod vlastným menom. Nie je to však kvôli tomu, aby sa niekto necítil urážkami anonymného diskutéra dotknutý, ale kvôli tomu, že tento režim je totalitný a vláda si tak zabezpečuje, že nikto sa neodváži byť voči nemu na internete kritický.

Vyžadovať diskusiu iba pod vlastným menom si môže dovoliť iba úplne slobodná spoločnosť a takou Slovensko nie je. Vyhadzujú sa tu za názory ľudia z práce. Je to dnes už úplne bežné.

Mnohí ľudia, ktorí sa dnes vyjadrujú anonymne k spoločenským alebo politickým témam, by sa tak pod vlastným menom vyjadrovať nemohli, lebo by ich čakala šikana, či vyhadzov z práce, či šikana dieťaťa na škole.

Reklama

Ľudia si to veľmi neuvedomujú, zjavne ani Baránek, ktorý v záchvate zlosti prišiel s nie šťastným nápadom, ale na Slovensku víťazí politická korektnosť nad slobodou slova a dnešný režim sa už v potieraní niektorých, pre neho nepohodlných názorov, nie veľmi odlišuje od socialistického zriadenia, v ktorom sme mnohí ešte žili a mal by si ho dobre pamätať aj Baránek.

Preto otázka na pána Baráneka znie, nestojí to zato zniesť hejt a bludy diskutérov na svoju osobu radšej ako umožniť, aby sa presadilo obmedzenie slobody slova a vzápätí za tým iste aj demokracia?

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:59

Ankara sa rozhodla pripojiť k žalobe Južnej Afriky proti Izraelu na Medzinárodnom súdnom dvore OSN podľa Dohovoru o genocíde, a to z dôvodu situácie v pásme Gazy, uviedol turecký minister zahraničných vecí Fidan.

Juhoafrická republika v žalobe tvrdí, že „konanie a nečinnosť Izraela … majú charakter genocídy, pretože boli spáchané s osobitným úmyslom … zničiť Palestínčanov v pásme Gazy ako súčasť širšej palestínskej národnej, rasovej a etnickej skupiny“.

16:58

V Nemecku podpálili letný dom Armina Pappergera, šéfa najväčšej nemeckej obrannej spoločnosti Rheinmetall. K zodpovednosti sa prihlásila skupina radikálov, ktorí svoje konanie vysvetlili tým, že spoločnosť Rheinmetall bola príjemcom pomoci v konflikte na Ukrajine a dodávala Kyjevu staré tanky a muníciu. Nemecké bezpečnostné služby začali vyšetrovanie.

16:53

USA v súvislosti so stiahnutím z Nigeru požiadali o otvorenie vojenskej základne na Pobreží Slonoviny, informoval denník Jeune Afrique s odvolaním sa na svoje informácie.

Na základni môže byť okrem vojenskej techniky umiestnená aj najnovšia technika, napríklad bezpilotné lietadlá. Uvádza sa, že úrady krajiny podporujú plány Američanov.

16:39

16:27

Priemerná mesačná mzda v potravinárskom priemysle SR dosiahla v roku 2023 úroveň 1372 eur, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 133 eur. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

16:26

Austrálsky premiér Anthony Albanese v stredu označil násilie páchané na ženách za “pohromu” a “národnú krízu”. Urobil tak iba niekoľko dní po protestoch, ktoré sa konali vo viacerých veľkých austrálskych mestách.

16:26

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v stredu pochvalne vyjadrila o občanoch Maďarska aj napriek tomu, že maďarská vládna strana Fidesz voči nej vedie osočujúcu kampaň, konštatovalo internetové vydanie denníka Népszava.

16:25

Na protivládnych protestoch, ktoré sa v utorok konali v Tbilisi, bolo políciou zadržaných 63 osôb. Podľa agentúry DPA o tom v stredu informoval námestník gruzínskeho ministra vnútra Alexander Darachvelidze.

16:24

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu počas rokovania s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom opätovne vyjadril nesúhlas USA s pripravovaným izraelským útokom na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy. Netanjahu vyjadril odhodlanie napredovať v tejto operácii.

15:29

Maďarsko premrhalo historickú šancu a aj 20 rokov po vstupe do EÚ je medzi krajinami, ktoré najmenej dostihli ekonomickú úroveň Únie. V rozsiahlej analýze to v stredu konštatovalo internetové vydanie denníka Népszava.

14:55

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová sa prebojovala do semifinále dvojhry na turnaji WTA v Madride. Nasadená štvorka zdolala v stredajšom štvrťfinálovom zápase krajanku Juliu Putincevovú po trojsetovej dráme 4:6, 7:6 (4) a 7:5. V boji o finále sa stretne s víťazkou duelu Mirra Andrejevová (Rus.) – Arina Sabalenková (Biel.-2).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali