Dháka 1. októbra (TASR) – Špeciálny tribunál pre vojnové zločiny v Bangladéši dnes odsúdil vysokopostaveného člena hlavnej opozičnej strany na smrť za jeho účasť na zabití stoviek ľudí počas vojny, v ktorej Bangladéš v roku 1971 bojoval za nezávislosť proti Pakistanu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Verdikt proti Saláuddínovi Kadírovi Čaudhurímu vyniesli v bangladéšskej metropole Dháka za prísnych bezpečnostných opatrení v zaplnenej súdnej sieni, pričom on sám stál v lavici obžalovaných.
Keďže úrady sa obávali reakcie priaznivcov Bangladéšskej národnej strany, rozmiestili polovojenské sily v okrese Chittagong, kde bol Čaudhurí šesťkrát zvolený do parlamentu.
Generálny prokurátor uviedol, že šesťnásobný člen parlamentu Čaudhurí bol uznaný za vinného v deviatich z 23 bodov obžaloby, vrátane štyroch týkajúcich sa genocídy.
Čaudhurí podľa súdu nariadil počas vojny v Chittagongu zabitie najmenej 200 ľudí, väčšinou hinduistov, a pri ich vraždení napomáhal.
Počas vojny bol Čaudhurího otec vplyvným politikom strany Moslimská liga, ktorá sa snažila zabrániť Bangladéšu odtrhnúť sa od Pakistanu.
Manželka odsúdeného Farhat Kádir Čaudhuríová uviedla novinárom, že verdikt je "fraškou" a jej manžel sa proti nemu odvolá.
Bangladéš tvrdí, že pakistanskí vojaci, podporovaní miestnymi kolaborantmi, zabili počas deväťmesačnej vojny tri milióny ľudí a znásilnili 200.000 žien. Vojna sa skončila v decembri 1971. Premiérka Šajcha Hasína Vadžídová zriadila v roku 2010 tribunál na potrestanie údajných kolaborantov.
Opozícia, vedená expremiérkou Chálidou Zijáovou, kritizovala súdne procesy ako pokus oslabiť Bangladéšsku národnú stranu a jej spojencov.
Tribunál odsúdil za vojnové zločiny už šesť ľudí.