Donald Trump sa totiž v posledných dňoch správa kovbojsky rozhodne a po útoku na sýrske vojenské letisko v al Shayrat sa vyhráža americkým útokom aj Severnej Kórei a Iránu. Semjon Bagdasarov však nepovažuje možnosť amerického útoku za veľmi reálnu, podľa neho ide o americké dokazovanie sily a rozhodnosti, ktoré však odborníci vnímajú s nadhľadom.
Američania zistili, že nemá zmysel pokračovať v ekonomických sankciách proti Iránu, pretože tieto sankcie aj tak majú malý vplyv na iránsku ekonomiku, navyše si Rusko a Čína nerobia ťažkú hlavu s ich dodržiavaním. Najväčším kritikom Iránu je paradoxne EÚ a klasicky Izrael, USA sa k sankciám voči Iránu stavala ešte v posledných mesiacoch Obamovej administratívy relatívne vlažne.
V poslednej dobe, keď sa skončila politika izolácie Iránu, iránsky prezident a viacerí politickí lídri či predstavitelia ekonomických kruhov obnovili svoje pôsobenie v Európe. Podľa zverejnených informácii sa znovu objavili snahy oživiť obchod medzi Iránom a krajinami EÚ a len v prvom kole sa hovorilo o kontraktoch v sume 17 miliard USD. Celý projekt však nesplnil do neho vkladané očakávania a pôsobí dnes značne rozpačito.
Donald Trump necíti potrebu pokračovať v mäkkej politike svojho predchodcu Baracka Obamu a keďže je pod vnútorným tlakom protitrumpovskej opozície, zloženej s jastrabov, súhlasil s razantnejším postupom voči Iránu.
Vojenský potenciál Iránu je však podstatne väčší ako potenciál KĽDR a Irán v prípade konfliktu takisto dokáže udrieť na Saudskú Arábiu (na tú útočia už teraz Jemenci, podporovaní Iránom) a takisto v prípade nutnosti dokáže zaútočiť aj na Izrael či Hormuzský prieliv, ktorý má veľmi dôležitý význam pre svetovú ekonomiku (trh s ropou) a ciele v oblasti Perzského zálivu.
Plnohodnotný konflikt voči Iránu vyžaduje viac ako milión amerických vojakov (momentálne majú USA v službe 1,2 mil. vojakov) a mohutné nasadenie ozbrojených síl, na čo nemajú v dnešnej dobe USA žiadne kapacity.
Navyše Irán nemá podľa Bagdasarova žiaden problém vystupovať rozhodným spôsobom voči USA. V posledných mesiacoch Iránci neváhali zajať ani príslušníkov amerického vojenského námorníctva, ktorí nedopatrením prenikli do iránskych pobrežných vôd. Známe publikované video s plačúcim americkým námorníkom v zajatí vyvolalo prekvapujúcu odozvu širokej verejnosti na celom svete.
Video iránska armáda
Grigorij Pavlodubov