Ako TASR informovala referentka Stredoslovenského múzea Gabriela Kováčová, vystavené sú napríklad mestský hrad Barbakan, Thurzov dom, či model jedného z troch povstaleckých vlakov – pancierového vlaku Štefánik. “K špeciálnym modelom výstavy patrí model Eiffelovej veže, ktorý bude vystavený po prvýkrát na Slovensku,” uviedla Kováčová.
Vystavenú zbierku dopĺňa aj model Mercedes Shell Tanker z roku 1966, ktorý je najstarším spomedzi vystavených modelov. O jeho výnimočnosti svedčí aj fakt, že momentálne na svetovom trhu sú na predaj k dispozícii len dva kusy. Snáď najdrahším z vystavených kúskov je Expres Santa Fe, ktorého hodnota sa pohybuje v štvorciferných číslach.
Výstava je najväčšou svojho druhu na Slovensku
Výstava je svojou veľkosťou a počtom vystavovaných exponátov najväčšia svojho druhu na Slovensku. Návštevníci na ploche 260 m˛ môžu vidieť viac ako 600 vystavených unikátnych modelov zložených z vyše 6,5 milióna kociek.
Oficiálna história lega sa začala písať 28. januára roku 1958, kedy bol zaregistrovaný patent na malú umelohmotnú tehličku. Myšlienka sa však zrodila v hlave dánskeho tesára Ole Kirk Christiansena už v roku 1932, keď vyrobil prvé tehličky stavebnice lega. O dva roky neskôr tento fenomén dostáva aj svoje pomenovanie, a to LEGO. Značka firmy, ale i názov hračky vznikol spojením dánskych slov LEg a GOdt, čo v preklade znamená dobrá hra. Nadšenci Lega stavajú od roku 1964 modely podľa návodu a od roku 1978 sú prvýkrát súčasťou stavebnice aj minifigúrky, ktoré poznáme dodnes.
V Československu sa stavebnica prvý krát objavila v obchodných domoch PRIOR v roku 1982. V roku 1992 lego „útočí“ na Guinnesovu knihu rekordov a v roku 1996 si spoločnosť LEGO podmaňuje internet a registruje si doménu www.lego.com.
Spoločnosť pružne reaguje na požiadavky doby a neustále prichádza s niečim novým
Hračka storočia – titul, ktorý stavebnica lega získala na prelome tisícročí, zachvátila celý svet. Počet fanúšikov z rôznych generácií každým dňom rastie. Dôvodom fenomenálneho úspechu, ktorý preveril aj zub času je aj fakt, že spoločnosť pružne reaguje na požiadavky doby a neustále prichádza s niečím novým.
Zo štyroch vystavených informačných bannerov na bynskobystrickej výstave získajú návštevníci prehľad o celej histórii fenoménu zvaného LEGO. Na vystavených modeloch na vlastné oči uvidia vývoj, ktorý trval desiatky rokov. Počas prehliadky tak návštevník spozná nielen minulosť jednej z najúspešnejších spoločností sveta, ale môže si vyskúšať aj súčasnosť – v interaktívnej herni sa na malú chvíľu zmení na staviteľa a zabaví sa pri skladaní stavebnice.
Výstavu, ktorá potrvá do 31. októbra organizuje Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici a slovenským lego fanklubom TatraLUG.
mž