Bratislava 14. februára (TASR) – Sociálni demokrati dnes predviedli valentínske znásilnenie demokracie na spôsob Smeru-SD. Pre TASR to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár po prerušení mimoriadnej schôdze k obžalobe prezidenta SR Ivana Gašparoviča, o ktoré sa postarala opozícia. "Predseda Národnej rady zneužil svoju právomoc a vystúpil ešte pred návrhom obžaloby, a potom všetci utiekli," podotkol Bugár v reakcii na to, že poslanci Smeru-SD odišli z rokovania o obžalobe, keďže sa na takom "paškvile a divadle" nechceli zúčastňovať.
Opozícia podľa Bugára rozhodnutím a všeobecným súhlasom o prerušení schôdze do 12. marca iba reagovala na nedôstojnú situáciu, ktorú vytvorili vládni poslanci. Líder Mosta-Híd odmieta argumentáciu, že to nebolo v súlade s rokovacím poriadkom. "Predsedajúci nemusí povedať termín, on sa môže rozhodnúť, kedy stanoví termín," doplnil Bugár.
Podľa šéfa klubu KDH Pavla Hrušovského predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) uznal, že postup opozície pri prerušení mimoriadnej schôdze bol v súlade so zákonom. Zdôraznil, že Ján Figeľ (KDH), ktorý v čase prerušenia schôdze viedol rokovanie, postupoval pri prerušení schôdze do 12. marca v súlade s rokovacím poriadkom aj s požiadavkou poslancov. Tí podľa neho využili právo im dané rokovacím poriadkom navrhnúť spôsob ďalšieho rokovania a pokračovania schôdze. "Pán predseda parlamentu zvážil, že toto rozhodnutie bolo v súlade so zákonom a nakoniec ho musel rešpektovať," uviedol Hrušovský.
Člen ústavnoprávneho výboru Anton Martvoň (Smer-SD) tvrdí, že opoziční poslanci využili legislatívnu dieru a porušili zákon. "Pán Figeľ sa mal opýtať určitú vec ľudí v sále, nielen rovno prerušiť to na základe neurčitého procedurálneho návrhu. Je rozdielne, keď sa opýta, či je všeobecný súhlas s prerušením, ako keď sa opýta, či je všeobecný súhlas do 12. marca. On si určil hneď aj termín," argumentoval poslanec.
Hrušovského prekvapilo, že poslanci Smeru-SD sa po prerušení schôdze zišli v rokovacej sále na schôdzi svojho klubu. Kluby zasadajú v miestnostiach, ktoré majú na to určené. Rokovacia sála podľa Hrušovského patrí všetkým 150 poslancom. "Teraz bolo v sále len rokovanie poslaneckého klubu strany Smer a dokonca niektorí poslanci opozície, ktorí tam boli, boli vyzvaní, aby opustili rokovaciu sálu, čo sa nepamätám, že by sa tu za posledné roky stalo. Teda okrem jedného ešte vážnejšieho vyhnania poslanca a to je zbavenie mandátu poslanca Gauliedera," uviedol Hrušovský. Podľa neho došlo do istej miery k pošliapavaniu parlamentnej demokracie.
Paška spôsob, akým bola schôdza prerušená, spochybnil, podľa neho nebol celkom dodržaný rokovací poriadok. "Je to neuveriteľný precedens," vyhlásil pred rokovacou sálou, v ktorej boli prítomní iba poslanci Smeru-SD. Poznamenal, že nejde o rokovanie schôdze, ale o zasadnutie klubu sociálnych demokratov. "Konečne má Smer dôstojnú klubovú miestnosť. Je nás veľa, čo už, ľudia to chceli," podotkol. Opozičného Daniela Lipšica (nezaradený), ktorý sa v sále objavil, požiadal, aby odišiel. "Vitajte pán Lipšic v klube Smeru, máte záujem o koaličnú spoluprácu?" zažartoval Paška.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.