Ako píše nemecký Bild am Sonntag, už v októbri 2012 vtedajší šéf BAMF Manfred Schmidt varoval interným mailom adresovanom spolkovému ministerstvu vnútra pred výrazným nedostatkom úradníkov, ktorí sú navyše preťažení vybavovaním stúpajúceho množstva žiadostí o azyl, ale všetky zistenia takéhoto stavu sa už aj dlhšie pretým neriešili.
Doteraz bolo totiž známe, že Schmidt sa sťažoval na nedostatok personálu len počnúc migračnou vlnou v septembri 2015. No nakoniec výzvy nepodával len on, ale aj bývalý bavorský premiér a súčasný minister vnútra Horst Seehofer (CSU) v osobnom liste z roku 2013 žiadal kancelárku Merkelovú, aby zabezpečila dostatok personálu, pretože v BAMF môže nastať kolaps. No aj napriek tomu sa s touto vecou nepohlo.
Pred niekoľkými týždňami sa dokonca aj ukázal škandál okolo zmanipulovaných azylových rozhodnutí v pobočke brémskej BAMF. Jej bývalý vedúci Frank-Jürgen Weise, ktorý z poverenia Merkelovej riadil BAMF od októbra 2015 do decembra 2016, pred vyše rokom, už aj keď nestál na čele pobočky, osobne informoval kancelárku o nedostatkoch v azylových konaniach. Merkelová sa k tejto záležitosti v Bundestagu vyjadrila, že “k afére by nedošlo, keby na úrade neboli vážne štrukturálne problémy”.
Ako vysvetľuje web Novinky.cz, šlo totiž o to, že vedúca brémskeho úradu Ulrike B. bola obvinená z neoprávneného udelenia azylu najmenej 1200 migrantom, prevažne Kurdom, z ktorých väčšina boli klienti právnikov Irfana C., s ktorým Ulrike B. údajne udržiavala intímny vzťah, a Cahita T. Vyšetrovatelia teraz skúmajú, či šlo o nedbalosť alebo o korupčný zámer.
BAMF začala preverovať všetky kladne vybavené žiadosti z brémskej pobočky od roku 2000 a zatiaľ už našla asi tretinu prípadov, ktoré bude treba zrušiť.