“Prišla pani a protestujúceho udrela. Vyzula mu topánky a udrela ho,” opísala situáciu svedkyňa.
Muž bol viditeľne ťažko ranený a tak ho naložili do súkromného osobného auta a odviezli do nemocnice.
Polícia preverovala hlásenú streľbu, ale nenašla žiadne dôkazy, že výstrely niekoho zasiahli. Hovorca polície vo Fergusone odmietol špekulovať, prečo boli výstrely vypálené.
V utorok už skôr sa niekoľko stoviek ľudí zišlo na zádušnej omši za Browna a minútou ticha mu tiež vzdali hold na ceste Canfield Drive – na mieste, kde ho po konfrontácii 9. augusta 2014 smrteľne postrelil policajt Darren Wilson.
Úrady nevzniesli proti Wilsonovi obvinenia, podľa nich konal v sebaobrane. V novembri 2014 však vystúpil z radov polície.
Brownova smrť viedla k protestom vo Fergusone, ktoré trvali celé mesiace a občas vyústili do násilia. Tragický prípad urýchlil vznik hnutia Na životoch černochov záleží, ktoré ostro kritizuje zaobchádzanie polície s menšinami. Hnutie sa rozrástlo po niekoľkých ďalších prípadoch, keď černošských mužov a chlapcov zabili policajti – napríklad Tamira Ricea v Clevelande a Philanda Castila v Minnesote.
Brownov otec, takisto Michael Brown, povedal na omši v krátkom príhovore, že výročie je smutným dňom preňho aj jeho rodinu a tiež pre celý svet. “Môj syn otvoril svetu oči a ukázal mu, že toto nie je správne. Táto farba nie je choroba. Táto farba je krásna. Čierna je krásna,” vyhlásil otec.