Zúčastnilo sa jej asi 300 účastníkov z cirkevných zborov ECAV z celého Slovenska. Konferencia mala upozorniť na neporiadky a skazenosť cirkvi pri správe jej majetku, voči ktorým sú predsedníctvo a ďalší funkcionári ECAV stále hluchí a slepí. Poukázala aj na odklon biskupov od učenia M. Luthera a Augsburského vyznania, hoci toto označenie nesie ECAV aj v svojom názve.
Účastníci konferencie Asociácie SloZ ECAV uznesením vyzvali cirkevné grémiá a ich predstaviteľov, aby pravdivo informovali verejnosť a nezatajovali skutočnosti z rokovania cirkevných grémií – ako sa to deje v týchto dňoch.
Veriaci vnímajú, že Predsedníctvo ECAV na Slovensku im upiera právo na informácie, keďže ECAV je financovaná aj z verejných zdrojov. Evanjelikov neinformuje ani o témach, ktoré aktuálne rieši, pričom podľa informácií, ktoré má Asociácia k dispozícii, sa v cirkvi „potichu“ prerokúvajú zásadné otázky, ako je zmena volebného zákona či celej štruktúry cirkvi.
Podľa predstaviteľov Asociácie SloZ sa súčasní predstavitelia ECAV totiž už pred voľbami prostredníctvom občianskeho združenia H.E.L.P. usilovali o rozdelenie ECAV na Slovensku presadzovaním transformácie štruktúry cirkvi na tri dištrikty, čím má dôjsť aj k rozdeleniu majetku ECAV a k znetransparentneniu pri jeho správe.
Rozdelenie cirkvi sa pritom súčasné predsedníctvo ECAV snaží podsunúť Asociácii SloZ a prekryť tak svoje úmysly, ako sa legálne dostať k majetku, ako to bolo v prípade bratislavského cirkevného zboru, ktorý sa taktiež prednedávnom rozdelil na tri samostatné zbory a došlo aj k rozdeleniu majetku. Rovnaký koncept pritom pripravil jeden a ten istý človek – Martin Kováč, správca majetku v cirkevnom zbore Bratislava Legionárska a teraz riaditeľ generálneho biskupského úradu v Bratislave a predseda generálneho hospodárskeho výboru ECAV na Slovensku – všetky tri funkcie zastáva súčasne.
Účastníci konferencie Asociácie SloZ ECAV opäť vyjadrili nesúhlas s obsahom pastierskeho listu Zboru biskupov ECAV, ktorý bol zaslaný do CZ ECAV na Slovensku v januári 2019 a vyhlásili, že nemajú zámer ECAV na Slovensku rozdeľovať, ale pevne stáť na zásadách augsburského vyznania a ich uplatňovania v praxi. Zároveň sa zaviazali slúžiť ECAV na Slovensku a angažovať sa pri jej zveľaďovaní v záujme pravdy, práva a spravodlivosti.
Zaoberali sa tiež silnejúcimi snahami o odstránenie vedenia redakcie Evanjelického posla, týždenníka evanjelikov a. v. na Slovensku, ktorý dlhodobo informuje verejnosť aj o kauzách v ECAV a o ohrození slobody médií v prostredí cirkvi. Je evidentná snaha zaviesť v cirkevnej tlači cenzúru, ktorá bola evanjelickej cirkvi cudzia.
Najväčšou kauzou, ktorej sa Evanjelický posol venoval, bola kauza Reformata, s. r. o. (spoločnosť, ktorá spravuje cirkevný majetok). Prednášatelia na konferencii v Liptovskom Mikuláši poukázali na závery nezávislých audítorov, Ekonomickej univerzity v Bratislave a ďalších expertov, ktoré potvrdzujú nehospodárne nakladanie s cirkevným majetkom za pôsobenia bývalých konateľov spoločnosti Reformata. Ich konanie cirkvi spôsobilo ujmu v podobe pokút vo výške vyše 70-tisíc eur, ktoré cirkev musela zaplatiť daňovému úradu. V tomto kontexte účastníci konferencie prijali uznesenie, v ktorom vyzývajú členov synody (najvyššieho cirkevného grémia) a generálneho presbyterstva (orgánu, ktorý riadi cirkev medzi zasadnutiami synody), aby kauzu Reformata odstúpili orgánom činným v trestnom konaní.
Evanjelickej verejnosti bolo predstavené i poslanie Asociácie slobodných zborov ECAV, ktorá vznikla na konci minulého roka. Asociácia, ku ktorej sa postupne pridávajú jednotlivé cirkevné zbory, má za cieľ hľadať riešenia súčasného stavu cirkvi, ktorý nastal predovšetkým po minuloročných voľbách jej vrcholných predstaviteľov. Ústavné právo byť volený bolo totiž odopreté trom uchádzačom, ktorí boli vyradení pre pochybné námietky. Zámery Asociácie boli predstavené i na konferencii v L. Mikuláši.
Redakciu informoval Ľubomír Turčan, člen Správnej rady Asociácie slobodných zborov ECAV na Slovensku.