“Zostaneme tak dlho, ako budeme považovať za potrebné,” uviedol Ryan a dodal: “Po tom, čo bol Islamský štát porazený vojensky, je hlavným dôvodom a cieľom stabilizácia krajiny.”
Napriek tomu je podľa neho možné, že Washington časť svojich síl stiahne, ak ostatné krajiny NATO posilnia svoj kontingent za účelom výcviku irackej armády. Dodal, že v súčasnosti pôsobí v Iraku okolo 5200 amerických vojakov.
Ministri krajín NATO sa vo februári dohodli, že posilnia svoju misiu na výcvik irackej armády, pripomenula Reuters. Rozhodnutie padlo po tom, čo USA vyzvali spojencov k väčšej pomoci na stabilizáciu krajiny po troch rokoch bojov s islamskou republikou. Irak oznámil víťazstvo nad islamistami oficiálne v decembri minulého roka, päť mesiacov po dobytí ich bašty v Mosule.
Spojené štáty majú tiež zhruba dvetisíc vojakov v susednej Sýrii, kde pomáhajú sýrskym demokratickým silám (SDF) pod kurdským vedením. Spoločne sa snažia vyčistiť posledné ostrovčeky odboja Islamského štátu pozdĺž sýrsko-irackej hranice.
Podľa Ryana sa tak darí nadviazať spoluprácu medzi irackou armádou a SDF. “Teraz už spolu aj komunikujú,” pripomenul. Iracká armáda uskutočnila niekoľko náletov na islamistov v Sýrii so súhlasom sýrskeho prezidenta Bašára Asada a Američanmi vedenej koalície.