Vatikán/Buenos Aires/Washington 13. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)
Argentína sa raduje
Argentína prijala s netajeným nadšením a hrdosťou správy z Vatikánu, kde kardinálsky zbor zvolil dnes za nového pápeža, nástupcu Benedikta XVI., hlavu katolíckej cirkvi s 1,2 miliardou veriacich, rodáka z Buenos Aires, primasa tejto latinskoamerickej krajiny, kardinála Jorgeho Maria Bergoglia (76).
Aj pre väčšinu Argentínčanov prekvapujúca voľba ich kardinála, arcibiskupa z Buenos Aires, vyvolala v miestnej katedrále búrlivý potlesk, pred sídlom arcidiecézy sa v krátkom čase začali zhromažďovať stovky nadšených ľudí, ktorí svoje emócie dávali hlasito najavo.
Predseda Poslaneckej snemovne argentínskeho Kongresu Julián Domínguez prerušil rokovanie zákonodarcov so slovami: Máme pápeža a je to Argentínčan. Líder opozície, poslanec Ricardo Alfonsín, syn niekdajšieho argentínskeho prezidenta Raúla Alfonsína, vyhlásil: Ako Argentínčan sa cítim hrdý, že novým pápežom je kardinál Bergoglio.
V spoločnom vyhlásení gratulovali novému pápežovi k zvoleniu do čela katolíckej cirkvi najvyšší predstavitelia Európskej únie a Európskej komisie, Herman Van Rompuy a José Manuel Barroso.
Obaja zaželali Františkovi dlhý a požehnaný pontifikát, ktorý mu umožní chrániť a podporovať základné princípy mieru, solidarity a ľudskej dôstojnosti.
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz zaželal zo Štrasburgu novému pontifikovi odvahu a silu a dodal, že má príležitosť k obnove v čase, keď katolícka cirkev stojí pred veľkými výzvami.
Britský premiér David Cameron reagoval na správu z Vatikánu prostredníctvom Twitteru konštatovaním, že pre 1,2 miliardy katolíkov na celom svete dostal dnešný deň mimoriadny význam zvolením Jeho Svätosti pápeža Františka za 266. rímskeho biskupa. V ostrovnej monarchii tvoria katolíci asi deväť percent populácie.
Francúzsky prezident François Hollande tlmočil pápežovi želania toho najlepšieho, aby zvládol nemalé výzvy, ktoré na neho čakajú. Francúzsko bude pokračovať v dôveryplnom dialógu so Svätou stolicou v službe mieru, spravodlivosti, solidarity a ľudskej dôstojnosti, uviedol Hollande podľa informácií z Elyzejského paláca.
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová takisto poblahoželala novej hlave katolíckej cirkvi a podčiarkla: “Teším sa osobitne s kresťanmi z Latinskej Ameriky, že bol po prvý raz jeden z nich povolaný do čela katolíckej cirkvi”. Ďaleko za hranicami katolíckeho kresťanstva očakávajú od nového pápeža mnohí od neho pomoc v orientácii nielen v otázkach viery, ale aj keď ide o mier, spravodlivosť, zachovanie ľudstva, povedala a zaželala pápežovi zdravie a sily do jeho pontifikátu.
Dvaja blízki Bergogliovi spolupracovníci, provikár arcidiecézy v Buenos Aires Eduardo García a rektor Alejandro Ruso, boli zaskočení výberom pápežovho mena. Obaja sa nechali počuť, že by boli vsadili skôr na Jozefa.
Obaja osobitne vyzdvihli ako základné rysy nového pápeža skromnosť a inteligenciu, ako aj jeho blízkosť k ľuďom, presvedčivosť jeho osobnosti namiesto veľkých slov a jeho názor, že cirkev je ľudom božím, a nielen hierarchiou.
Za možný pokus o otvorenie cirkvi, za prejav vôle k zmenám označil výber nového pápeža dlhoročný tajomník Poľskej biskupskej konferencie, profesor teológie, biskup Tadeusz Pieronek. Z jeho stanoviska pre poľskú tlačovú agentúru PAP vyplýva, že vníma túto voľbu konkláve ako veľké prekvapenie, za ktorým môže byť snaha vybrať človeka, ktorý prinesie čosi nové. Poľský biskup pripomenul fakt, že nový pápež je jezuitom a teda členom rádu, ktorý zohral v cirkevných dejinách dôležitú úlohu.
Rovnako za veľké prekvapenie označil výber novej hlavy katolíckej cirkvi nemecký teológ a sociológ Karl Gabriel, expert Vestfálskej Wilhelmovej univerzity v Münsteri. Podľa jeho názoru je voľba kardinála Bergoglia do čela katolíckej cirkvi dôkazom, že moc kardinálov kúrie a rímskych síl vo Vatikáne je zoslabnutá. Ako zdôraznil tento univerzitný odborník, očakáva od nového pápeža reformu kúrie a už tradične veľký dôraz na sociálne témy, ako je tomu tradične v katolíckych komunitách v Južnej Amerike. Vatikán bude k téme prepych pristupovať v budúcnosti celkom inak, dodal.
Za dobrý signál pre svetovú cirkev a pre boj proti chudobe označil dnešné rozhodnutie konkláve vo Vatikáne arcibiskup hamburský Werner Thissen pre agentúru DPA. “Cirkev musí stať pri chudobných a s týmto pápežom sa to nádherne podarí,” vyhlásil a vyzdvihol už spomínané Bergogliove črty, vrátane skromnosti a blízkosti ľuďom.
Brata emeritného pápeža Benedikta XVI., 89-ročného Georga Ratzingera výsledok z Vatikánu prekvapil. Na margo nového pápeža konštatoval, že nemá o ňom žiadny názor, pri rozhovoroch s bratom jeho meno nikdy nepadlo. “Nebol na mojom zozname,” dodal.
Podstatne viac informácií o novom pápežovi malo evidentne vedenie Nemeckej biskupskej konferencie, predseda ktorej, arcibiskup freiburský Robert Zöllitsch vyzdvihol nielen skromnosť nového pontifika, ale napríklad aj jeho návštevy v nemocniciach a väzniciach počas veľkých cirkevných sviatkov a jeho úzky vzťah k vlasti a prírode.