Arcibiskup Vasiľ: Tri kritériá vernosti odkazu sv. Cyrila a Metoda

Vatikán 15. februára 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Prinášame zamyslenie k sviatku sv. Cyrila a Metoda, ktorý sa v univerzálnej Cirkvi slávi 14. februára, pri príležitosti 1150. výročia smrti sv. Konštantína – Cyrila. Pre Vatikánsky rozhlas ho pripravil arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi

Mons. Cyril Vasiľ SJ

Slovensko a Rím. Dva zdanlivo nesúvisiace geografické termíny. A predsa tu oddávna existuje viacero prvkov, ktoré tieto dva termíny spájajú. Medzi najvýraznejšie patrí  kresťanstvo, osobitne jednota s Rímskou cirkvou, s Apoštolskou stolicou,  vložená takpovediac na našej náboženskej i národnej kolísky.  Dalo by sa menovať viacero súvislostí potvrdzujúcich, ako naše náboženské i národné spoločenstvo pociťovalo  v kľúčových chvíľach svojich dejín oporu, podporu a solidaritu Rímskej cirkvi, Apoštolskej stolice, jednotlivých pápežov.

Viditeľným spojivom tejto jednoty sú mená našich vierozvestov sv. Cyrila a Metoda a k nim by sme mohli pridávať mená pápežov z cyrilo-metodských čias, ako napríklad Hadriána II., ktorý schváli slovanské liturgické knihy v Bazilike Santa Maria Maggiore, Jána VIII., ktorý toto rozhodnutie nanovo potvrdil a ustanovil  Nitrianske biskupstvo,  ale i z našich novodobých dejín ako  Leva XIII., ktorý rozšíril sviatok sv. Cyrila a Metoda na celú Katolícku cirkev, Benedikta XV., ktorý po rozpade Rakúsko-Uhorska menoval prvých slovenských biskupov, Pavla VI., ktorý zriadil slovenskú cirkevnú provinciu, či predovšetkým Jána Pavla II., ktorý vyhlásil sv. Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy a pri početných príležitostiach i pri osobných návštevách Slovenska dal tomuto cyrilo-metodskému putu medzi Apoštolskou stolicou a Slovenskom osobitnú pečať.

Sv. Metod, bol v Ríme, na žiadosť kniežaťa Koceľa ustanovený pápežom Hadriánom II. za nášho prvého arcibiskupa, krátko po tom, čo jeho mladší brat Cyril tu prešiel z pozemského, do večného života. Stalo sa tak pred 1150. rokmi  a dnešné výročie smrti sv. Cyrila je obnovenou príležitosťou k tomu, aby sme si kládli otázky  o tom, ako nakladáme s duchovným dedičstvom solúnskych bratov a našich vierozvestov, ako sme schopní akceptovať a prežívať ho.

Ak by sme chceli určiť oporné body života a diela sv. Cyrila a Metoda, popri mnohých čiastkových kritériách by sme asi mohli zosumarizovať celý ich život do troch tém, ktoré sa v ich činnosti nerozlučne spájajú a vytvárajú akúsi duchovnú trojnožku, dávajúcu trojrozmernosť i stabilitu ich životom, a ktoré sú súčasne aj kritériom vernosti voči ich dedičstvu pre všetkých tých, ktorí sa k nemu hlásia. Sú to:

Láska k Bohu, – Láska k Cirkvi, – Láska k prijatej misii a k ľudu, ku ktorému boli poslaní.

 

Láska k Bohu

O sv. Cyrilovi vieme, že od malička si „vybral Múdrosť“ (ŽK 3), ktorú identifikoval s pravou filozofiou, ktorá pre neho bola „Poznávanie božských a ľudských vecí, nakoľko sa môže človek priblížiť Bohu; [takéto poznávanie] učí človeka, že svojimi skutkami má sa stať obrazom a podobou toho, ktorý ho stvoril.“ (ŽK 4). Sv. Metod zasa, ako hovorí jeho životopisec, po tom čo sa najprv venoval správe svetského kniežatstva „vidiac mnohé búrlivé rozbroje v tomto živote, zamenil z vlastného popudu pozemské temnoty za nebeské myšlienky. Lebo nechcel znepokojovať šľachetnú dušu vecami netrvajúcimi naveky. A len čo sa naskytol vhodný čas, zriekol sa kniežatstva“ (ŽM 3), utiahol sa do kláštora aby tu v pokornej službe rozvíjal svoj vzťah k Bohu.

Táto láska a vernosť k Bohu bola hlavným hnacím motorom ich života i ich misie medzi našimi predkami. Potvrdzujú to slová kánonu ku sv. Demetrovi, ktorými vyznávajú dôvod, pre ktorí boli ochotní opustiť rodné kraje:  „pre lásku ku Stvoriteľovi chodiac po cudzích krajoch a mestách, … vystavení sme posmechu trojjazyčníkov a bludárov“. Kvôli Kristovi sa zriekli nielen kariéry, bohatstva, ale i svojej rodiny a domoviny.

Túžba po spoznávaní múdrosti v Božej pravde, schopnosť zrieknuť sa prípadných výhod svetskej moci a slávy kvôli lepšej, priamej službe Bohu, aj za cenu ťažkostí a nepochopenia – to je výzva a príklad sv. Cyrila a Metoda pre všetkých tých, ktorí sa k nim hlásia.

 

Láska k Cirkvi

Encyklika Slavorum apostoli pripomína, že sv. Cyril a Metod hoci mali  za svoj hlavný cieľ svornosť a mier, predsa vždy „rešpektovali záväzky, plynúce z ich poslania a dbali na tradičné nároky a práva Cirkvi, ako ich ustanovili predpisy koncilov. Preto tiež pokladali za svoju povinnosť, i keď boli poddanými východnej ríše a ako veriaci podliehali Konštantínopolskému patriarchátu, vydávať účty zo svojej misijnej činnosti rímskemu pápežovi a predložiť mu na schválenie učenie, ktoré vyznávali a hlásali, podobne ako aj liturgické knihy, napísané v slovanskom jazyku a metódy, ktoré používali pri evanjelizácii tých národov.

Svojho poslania sa ujali z poverenia Konštantínopolu, ale potom sa v určitom zmysle usilovali o jeho potvrdenie tým, že sa obracali na Apoštolskú stolicu v Ríme, ako na viditeľný stred cirkevnej jednoty. Vo svojom zmysle pre všeobecnosť budovali takto Cirkev ako jednu, svätú, katolícku a apoštolskú. Najjasnejšie a najvýraznejšie sa to ukazuje z ich celého počínania. Možno povedať, že prosba Kristovej veľkňazskej modlitby: «aby boli jedno», sa stala ich misionárskym heslom v duchu Žalmistových slov: «Chváľte Pána všetky kmene a národy».

Pre nás, ľudí dnešnej doby, obsahuje ich apoštolát aj výrečnosť ekumenickej výzvy, t.j. znova budovať v mierumilovnom uzmierení jednotu, ktorá v neskoršej dobe po ich smrti bola ťažko poškodená, a na prvom mieste jednotu medzi Východom a Západom. Presvedčenie svätých solúnskych bratov, že každá miestna cirkev je povolaná k tomu, aby svojimi vlastnými darmi obohacovala katolícku «plnosť», bolo v dokonalom súlade s ich evanjeliovým cítením, že totiž rozličné životné pomery jednotlivých kresťanských cirkví, nikdy nemôžu ospravedlniť nejednotnosti, nesvornosť a roztržky vo vyznávaní jedinej viery a v praktickom uplatňovaní lásky“ (Slavorum apostoli 13).

Láska k prijatej misii a k ľudu, ku ktorému boli poslaní sa prejavila vo vernosti tomuto poslaniu  zo všetkých síl až do konca života. Preto sv. Cyril, na smrteľnej posteli prosil sv. Metoda, aby neopúšťal našich predkov. Ako hovorí životopisec, „Filozof, zberajúc sa na Boží súd, riekol svojmu bratovi Metodovi: «Hľa brat, boli sme obaja záprahom, čo ťahal jedinú brázdu, a ja, skončiac svoj deň, padám na oranisku. Ale ty ľúbiš veľmi Horu, (14) no neopúšťaj pre Horu svoje učenie. Lebo čím môžeš byť skorej spasený?» (ŽM 8)

Posledné myšlienky a slová sv. Cyrila patrili takisto ľudu, ku ktorému bol poslaný. „A keď sa priblížila hodina, aby pokoj prijal a presídlil do večných príbytkov, pozdvihnúc ruky svoje, k Bohu učinil modlitbu, so slzami hovoriac takto:

«Pane, Bože môj, ktorý si všetky anjelské chóry a netelesné sily utvoril, nebo rozpäl a zem osnoval, a všetko jestvujúce z nebytia v bytie priviedol, a ktorý vždy vyslyšiavaš činiacich vôľu tvoju a bojacich sa teba a zachovávajúcich prikázania tvoje, vyslyš moje modlitby, a zachovaj verné ti stádo, ktorému si bol ustanovil mňa, nesúceho a nehodného služobníka svojho, zbav bezbožnej a pohanskej zloby tých, ktorí hovoria proti tebe rúhanie, a zahub trojjazyčný blud, a zveľaď cirkev svoju množstvom, a všetkých v jednote ducha zoskup, a učiň výborným ľudom, rovnako zmýšľajúcim o pravdivej viere tvojej a o pravom vyznávaní, a vdýchni v srdcia ich slovo tvojho uslyšania, lebo tvoj je dar, akže si na hlásanie evanjelia Krista tvojho prijal nás nehodných, zanietených pre dobré skutky a činiacich, čo ti je milé. Ktorých si mi bol dal, ako tvojich tebe odovzdávam. Riaď ich silnou svojou pravicou, a prikry ich krovom krídiel svojich [Žalm 60 (61), 5], aby všetci slávili meno tvoje, Otca i Syna i Svätého Ducha. Amen.»“ (ŽK 18)

Vernosť a služba Bohu, vernosť a služba Cirkvi, vernosť a služba ľudu, národu – to sú oporné body života a diela sv. Cyrila a Metoda, to sú tri kritériá na skúmanie našich sŕdc, aby sme si pravdivo i pokorne odpovedali na otázku, či sa chceme a môžeme naozaj hlásiť k dedičstvu týchto apoštolov Slovanov a našich otcov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

USA a Južná Kórea použili armádu v reakcii na vystrelenie rakety Severnou Kóreou nad Japonskom

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Dailywire/Foto:TASR/AP-South Korea Defense Ministry)   USA a Južná Kórea v utorok neskoro večer odpálili niekoľko rakiet v reakcii na provokáciu Severnej Kórey, ktorá začiatkom tohto týždňa vypálila balistickú raketu nad Japonskom Japonská vláda v utorok skoro ráno miestneho času odvysielala varovanie po celej krajine po tom,…

Vážny a Richter pre HS: Vyzerá to tak, že menšinovej koalícii budú pomáhať aj nečakané posily

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Na tohtotýždňové odvolávanie Igora Matoviča panujú rôzne názory. Niektorí si myslia, že sa tým podarilo zachrániť šancu na predčasné voľby, iné tvrdia, že je to veľká chyba a tragédia potvrdzujúca korupčný charakter slovenskej politiky. Spýtali sme sa na názor poslancov Národnej rady Ľubomíra…

Čo si myslíte o stratégii Ruska na Ukrajine? Šachový gambit

0 icon

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   Dovoľte mi povedať vám, čo si myslím, že sa deje v súvislosti s ruskou špeciálnou vojenskou operáciou na Ukrajine, píše Lerry Johnson vo svojom poslednom príspevku. Dovoľte mi začať kapitánom Očividným - Rusko sa neochotne vzdáva územia v Charkove, Donecku a Chersone, ale…

Chmelár: V tejto vojne sa bojuje aj zmanipulovanými prieskumami

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Ministerstvo zahraničných sa tento týždeň pochválilo prieskumom od GLOBSECU z ktorého vyplynulo, že si 47% Sloveniek a Slovákov želá víťazstvo Ukrajiny. Pričom výhru Ruska si praje menej ako pätina obyvateľov (19%). Závery prieskumu na sociálnej sieti okomentoval analytik Eduard Chmelár, jeho komentár prinášame v…

Voľby sa blížia, mainstream začal modulovať realitu. Bekmatov: Pridajte sa k nesúhlasu s diskriminačným konaním TV JOJ

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Keď im niečo nevyhovuje, zahrajú mŕtveho chrobáka, a tvária sa, že to neexistuje. Komunálne voľby sa blížia a s podobnými praktikami sa budeme stretávať čoraz častejšie. Ak mainstream posúdi niektorého kandidáta ako nevhodného, do predvolebnej debaty ho nepozve. Ak by boli ostatní kandidáti…

NATO žmurklo ako prvé

0 icon

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/fvdinternational/Foto:Pixabay)   Je zriedkavé počuť politikov spomínať Boha, ale ešte zriedkavejšie ich počuť spomínať Satana. Ruský prezident však 30. septembra v slávnostnom prejave v Kremli spomenul oboje. Za "čistý satanizmus" označil "protináboženstvo", ktoré podľa neho v súčasnosti zachvátilo Západ a ktoré chce rozšíriť po celom svete.…

Dúfajme, že sa Orbán mýli…

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Hungarytoday/Foto:Facebook)   Taliansky publicista Giulio Meotti v článku pre Israel National News reagoval na uniknuté časti prejavu maďarského premiéra Viktora Orbána na tohtoročnom letnom tábore v Kötcse Počas svojho prejavu sa predseda maďarskej vlády údajne zmienil o prebiehajúcej energetickej kríze, ktorá by podľa neho mohla odstaviť…

USA prehrávajú bitku o ropu s Arabmi a Ruskom

0 icon

Washington 6. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Krajiny OPEC+ sa dohodli na najprudšom znížení ťažby ropy od začiatku pandémie v roku 2020. Kvóty sa znížia o 2 milióny barelov denne. Málokto očakával takýto drastický krok zo strany OPEC+, najmä vzhľadom na tlak USA na Saudskú Arábiu. Prečo sa arabský svet vzoprel…

Bojový pokrik Vladimíra Putina proti “Deep State”

0 icon

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/ronpaulinstitute/Foto:TASR/AP-Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin)   Nedávna slávnosť pripojenia štyroch ukrajinských regiónov k Rusku priniesla prejav prezidenta Putina, ktorý načrtol príčiny súčasných bojov Ruska, charakter a identifikáciu jeho nepriateľov a, čo je dôležitejšie, položil základy pre ďalšiu úroveň konfrontácie Ruska so Západom nad rámec prebiehajúceho vojenského konfliktu…

“Podobný prístup ako v Kosove?” Musk pokračuje vo výbušnej diskusii o budúcnosti Ukrajiny

0 icon

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jae C. Hong, screenshot)   Elon Musk pokračuje na Twitteri v diskusii s Mychajlom Podoljakom, poradcom vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta, o "referendách", ktoré majú rozhodnúť o budúcnosti území napadnutých a anektovaných Ruskou federáciou "Možno podobný prístup ako v Kosove?", napísal Elon Musk. Je pravda, že nie…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Pomsta a peniaze: v OPEC+ dosiahol Putin dvojité víťazstvo nad Západom

0icon

Tým, že sa Rusko v rámci OPEC+ dohodlo na znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, v podstate vymenilo niekoľko zahraničných žoldnierov zajatých NWO za miliardy dolárov príjmov a krízu na Západe.Rozhodnutie OPEC+ je výhodné pre RuskoHovoríme o výmene väzňov, ktorú začiatkom septembra sprostredkovala Saudská Arábia a osobne p

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Jove de Tarragona\" reagujú po páde svojej veže počas 28. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v španielskom meste Tarragona

Autor: TASR/AP-Joan Mateu Parra

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA a Južná Kórea použili armádu v reakcii na vystrelenie rakety Severnou Kóreou nad Japonskom

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Dailywire/Foto:TASR/AP-South Korea Defense Ministry)   USA a Južná Kórea v utorok neskoro večer odpálili niekoľko rakiet v reakcii na provokáciu Severnej Kórey, ktorá začiatkom tohto týždňa vypálila balistickú raketu nad Japonskom Japonská vláda v utorok skoro ráno miestneho času odvysielala varovanie po celej krajine po tom,…

Vážny a Richter pre HS: Vyzerá to tak, že menšinovej koalícii budú pomáhať aj nečakané posily

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Na tohtotýždňové odvolávanie Igora Matoviča panujú rôzne názory. Niektorí si myslia, že sa tým podarilo zachrániť šancu na predčasné voľby, iné tvrdia, že je to veľká chyba a tragédia potvrdzujúca korupčný charakter slovenskej politiky. Spýtali sme sa na názor poslancov Národnej rady Ľubomíra…

Čo si myslíte o stratégii Ruska na Ukrajine? Šachový gambit

0 icon

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   Dovoľte mi povedať vám, čo si myslím, že sa deje v súvislosti s ruskou špeciálnou vojenskou operáciou na Ukrajine, píše Lerry Johnson vo svojom poslednom príspevku. Dovoľte mi začať kapitánom Očividným - Rusko sa neochotne vzdáva územia v Charkove, Donecku a Chersone, ale…

Chmelár: V tejto vojne sa bojuje aj zmanipulovanými prieskumami

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Ministerstvo zahraničných sa tento týždeň pochválilo prieskumom od GLOBSECU z ktorého vyplynulo, že si 47% Sloveniek a Slovákov želá víťazstvo Ukrajiny. Pričom výhru Ruska si praje menej ako pätina obyvateľov (19%). Závery prieskumu na sociálnej sieti okomentoval analytik Eduard Chmelár, jeho komentár prinášame v…

Voľby sa blížia, mainstream začal modulovať realitu. Bekmatov: Pridajte sa k nesúhlasu s diskriminačným konaním TV JOJ

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Keď im niečo nevyhovuje, zahrajú mŕtveho chrobáka, a tvária sa, že to neexistuje. Komunálne voľby sa blížia a s podobnými praktikami sa budeme stretávať čoraz častejšie. Ak mainstream posúdi niektorého kandidáta ako nevhodného, do predvolebnej debaty ho nepozve. Ak by boli ostatní kandidáti…

NATO žmurklo ako prvé

0 icon

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/fvdinternational/Foto:Pixabay)   Je zriedkavé počuť politikov spomínať Boha, ale ešte zriedkavejšie ich počuť spomínať Satana. Ruský prezident však 30. septembra v slávnostnom prejave v Kremli spomenul oboje. Za "čistý satanizmus" označil "protináboženstvo", ktoré podľa neho v súčasnosti zachvátilo Západ a ktoré chce rozšíriť po celom svete.…

Dúfajme, že sa Orbán mýli…

0 icon

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Hungarytoday/Foto:Facebook)   Taliansky publicista Giulio Meotti v článku pre Israel National News reagoval na uniknuté časti prejavu maďarského premiéra Viktora Orbána na tohtoročnom letnom tábore v Kötcse Počas svojho prejavu sa predseda maďarskej vlády údajne zmienil o prebiehajúcej energetickej kríze, ktorá by podľa neho mohla odstaviť…

USA prehrávajú bitku o ropu s Arabmi a Ruskom

0 icon

Washington 6. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Krajiny OPEC+ sa dohodli na najprudšom znížení ťažby ropy od začiatku pandémie v roku 2020. Kvóty sa znížia o 2 milióny barelov denne. Málokto očakával takýto drastický krok zo strany OPEC+, najmä vzhľadom na tlak USA na Saudskú Arábiu. Prečo sa arabský svet vzoprel…

Bojový pokrik Vladimíra Putina proti “Deep State”

0 icon

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/ronpaulinstitute/Foto:TASR/AP-Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin)   Nedávna slávnosť pripojenia štyroch ukrajinských regiónov k Rusku priniesla prejav prezidenta Putina, ktorý načrtol príčiny súčasných bojov Ruska, charakter a identifikáciu jeho nepriateľov a, čo je dôležitejšie, položil základy pre ďalšiu úroveň konfrontácie Ruska so Západom nad rámec prebiehajúceho vojenského konfliktu…

“Podobný prístup ako v Kosove?” Musk pokračuje vo výbušnej diskusii o budúcnosti Ukrajiny

0 icon

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jae C. Hong, screenshot)   Elon Musk pokračuje na Twitteri v diskusii s Mychajlom Podoljakom, poradcom vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta, o "referendách", ktoré majú rozhodnúť o budúcnosti území napadnutých a anektovaných Ruskou federáciou "Možno podobný prístup ako v Kosove?", napísal Elon Musk. Je pravda, že nie…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Pomsta a peniaze: v OPEC+ dosiahol Putin dvojité víťazstvo nad Západom

0icon

Tým, že sa Rusko v rámci OPEC+ dohodlo na znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, v podstate vymenilo niekoľko zahraničných žoldnierov zajatých NWO za miliardy dolárov príjmov a krízu na Západe.Rozhodnutie OPEC+ je výhodné pre RuskoHovoríme o výmene väzňov, ktorú začiatkom septembra sprostredkovala Saudská Arábia a osobne p

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Vášeň v Tebe

Peterson porozprával o ženských sexuálnych fantáziách. Akú úlohu v nich zohráva rozprávka Kráska a zviera?

0 icon

Uznávaný klinický psychológ, autor kníh 12 pravidiel pre život a Za hranicou poriadku - Jordan Peterson - v jednej zo svojich prednášok porozprával o ženskej sexuálnej fantázii. Jeho vyjadrenia však nie sú založené na rozhovoroch so ženami. Možno vás to prekvapí, ale na ženské sexuálne fantázie sa podľa jeho slov zamerali inžinieri z Googlu.…

Násilie "Pána Smitha" v realite? Angelina Jolie prezradila, čo sa dialo na palube lietadla

0 icon

Americká herečka Angelina Jolie podala žalobu na bývalého manžela Brada Pitta a obvinila ho z domáceho násilia, informuje portál People. Podľa žaloby Pitt počas konfliktu v súkromnom lietadle v roku 2016 chytil jedno z ich detí pod krk a ďalšie mal udrieť päsťou do tváre.

5 jednoduchých spôsobov ako byť (oveľa) lepšou mamou

0 icon

Každá z nás chce byť pre svoje deti tou najlepšou mamou. Mladé mamičky, ale aj tie staršie dostávajú mnoho (niekedy nevyžiadaných) rád, ako vychovávať svoje deti. My vám prinášame 5 jednoduchých spôsobov, ako byť ešte lepšou mamou pre svoje dieťa. Darujte dieťaťu sústredených 15 minút Dvakrá

Nepríjemná skúsenosť s európskymi lekármi ju vohnala "pod nože" iránskeho doktora. Lela Vémola prehovorila o ceste do Teheránu

0 icon

Bývalá slovenská playmate Lela Vémola odcestovala do Iránu. Dôvodom je jej nepríjemná skúsenosť s európskymi lekármi. „Veľmi dlho som zvažovala cestu do ďalekého Iránu, ale toto rozhodnutie neľutujem. Po nepríjemných skúsenostiach s lekármi v Európe, čo sa týka plastiky nosov, som sa zverila do rúk Dr. Farshida Mahboubirada, pretože viem, že…

Dojemná pieseň Márie Čirovej po tragickej nehode v Bratislave: "Prečo nedá sa žiť bez obáv ako v náručí matky?"

0 icon

K tragickej dopravnej nehode na bratislavskej zastávke MHD Zochova uviedla niekoľko úprimných slov aj speváčka Mária Čírová. Zaspievala aj dojemnú pieseň. „V noci som sa vrátila z jedného koncertu a nemohla som zaspať. Vznikli tieto slová a melódia. Zastávka Zochova bola mojou zastávkou 5 študentských rokov. Je to jedna z najfrekventovanejších…

Armádny Magazín

Kniha "Krstní otcovia Hitlera" má čo povedať o súčasných vládcoch politiky

0 icon

Slovensko, 6.október 2022 (AM) – Kniha Krstní otcovia Hitlera strháva závoj zahmlievania veľmi tragickej etapy európskych a svetových dejín, ako je nacizmus. Analýzou politických, ekonomických, diplomatických a iných dokumentov n

Američania bijú na poplach. Kyjevské sily sa nechali vylákať pred ruskou ofenzívou

0 icon

USA, 6.október 2022 (AM) – Americké médiá s prekvapením píšu, že ukrajinské jednotky, ktoré vstupujú do „oslobodených“ miest Donbasu, tam prakticky nestretávajú ľudí. Naznačuje to najmä denník The New York Times. Mnoho obyvateľov ukrajinských osád bolo na začiatku špeciálnej operácie evakuovaných. Teraz, s nástupom ozbrojených síl Ukrajiny, sa ľudia sťa

Aj americká lietadlová loď ide do Japonského mora demonštrovať silu po odpálení severokórejskej rakety

0 icon

Južná kórea, 6.október 2022 (AM) –  USS Ronald Reagan, lietadlová loď s jadrovým pohonom, vplávala do Japonského mora po tom, čo Severná Kórea odpálila raketu stredného doletu ponad Japonsko. Vojnová loď sa bude nachádzať východne od Južnej Kórey , uviedla agentúra Yonhap s odvolan

Už nie na ochranu Ukrajiny. USA sa netaja ďalšou finančnou podporou útočných operácií proti Rusku

0 icon

USA, 6.október 2022 (AM) – Washington poskytne Kyjevu nový balík vojenskej pomoci vo výške 625 miliónov dolárov. Uviedol to americký prezident Joe Biden v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským podľa správy na webovej stránke Bieleho domu. Na Ukrajinu budú dodané ďalšie zbrane a vybavenie vrátane 4 viacnásobných odpaľovacích rakiet H

České ministerstvo obrany žiada 24 kusov lietadiel F-35

0 icon

USA, 6.október 2022 (AM) – V pondelok 3. 10. 2022 Ministerstvo obrany odovzdalo tzv. List so žiadosťou o ponuku americkej strane. Tento dokument nie je záväznou požiadavkou, česká vláda prostredníctvom nej iba indikuje svoj záujem začať s americkou stranou o nákupe lietadiel rokovať. Odovzdanie listu je pre americkú stranu nutným predpokladom pre…

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Jove de Tarragona\" reagujú po páde svojej veže počas 28. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v španielskom meste Tarragona

Autor: TASR/AP-Joan Mateu Parra

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali