Len začiatkom marca prezident Caritas Internationalis, kardinál Oscar Andres Rodriguez Maradiaga, dostal cenu za obranu ľudských práv Univerzity Oscara Romera v Daytone v USA, štát Ohio. Pri prepožičiavaní ceny sa zdôraznilo, že arcibiskup Romero je jeden z ľudí, ktorí prácu charity najviac inšpirovali. V Caritas Internationalis je združených 165 národných charít. Najmladším členom je Caritas Južný Sudán.
V San Salvadore bežia posledné prípravy blahorečenia „Monseñor Romera“, ako mučeníckeho biskupa nazývajú v jeho vlasti. Na slávnostnú omšu na námestí „El Salvador del Mundo“ sa očakáva 285 000 veriacich. Blahorečenie povedie prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, kardinál Angelo Amato, a s ním arcibiskup Vincenzo Paglia z Vatikánu – postulátor a tým aj Romerov advokát v procese blahorečenia.
Vláda z El Salvadora pozvala všetkých prezidentov Južnej Ameriky a účasť potvrdili mnohí z nich ako aj viacerí premiéri Južnej Ameriky. Podľa ministra zahraničia Huga Martineza prídu prezidenti Rafael Correa z Ekvádora, Orlando Hernández z Hondurasu, Juan Carlos Varela z Panamy, viceprezident Helio Fallas z Kostariky, premiér Dean Barrow z Belize, ako aj delegácie z Mexika, USA, Brazílie, Chile, Kolumbie, Nikaraguy, Uruguaja i z Talianska. Z Venezuely účasť nepotvrdili.
Okrem politikov prisľúbili účasť piati kardináli, 15 arcibiskupi a 60 biskupi.
Piatok a sobotu vyhlásila vláda na žiadosť katolíckej cirkvi voľné dni, aby umožnila účasť čo najviac veriacim. Bezproblémový priebeh slávnosti má zabezpečiť viacero bezpečnostných opatrení, v nasadení bude 2000 policajtov a 1700 vojakov spolu so 45 000 členmi civilnej ochrany, hasičského zboru, červeného kríža a iných tímov. Už v piatok od 9 hod. budú pre dopravu uzavreté desiatky ulíc v centre San Salvadora.
Už v piatok popoludní sa bude konať veľká procesia od katedrály k námestiu blahorečenia, kde mnohí veriaci prenocujú na voľnom priestranstve. V mnohých častiach krajiny sa bude slávnosť prenášať na veľkoplošné obrazovky. Vatikán prenajal na celosvetový prenos dva satelity a postará sa o preklad do viacerých jazykov.
Hudobne bude svätú omšu sprevádzať zbor s členmi z celého El Salvadora. Prednesie aj zhudobnenú báseň v r. 2010 zosnulého spisovateľa Francisca Andreasa Escobara, ktorú zložil hneď po zavraždení arcibiskupa Romera.
„Pastier, ktorý si sám bol baránkom a obdivuhodným príkladom vo viere, nech Boh prijme tvoju smrť a obetu tvojej krvi,“ uvádza sa v texte. Báseň je mimoriadne aktuálna vzhľadom na súčasnú krízu krajiny, „keď strácame to najhodnotnejšie, čo máme – život,“ vyhlásil Salvador Marroquín, ktorý báseň zhudobnil a bude aj dirigovať.
“Happy End” po dlhom procese
Arcibiskup Romero bol zastrelený vo veku 62 rokov 24. marca 1980 počas svätej omše v nemocenskej kaplnke neznámym mužom. Neúnavným zasadzovaním sa za práva chudobných a utláčaných pritiahol na seba nenávisť reakcionárskych kruhov. Vraždu objednal zrejme vojenský režim, jej pozadie sa nikdy dôkladne nevyšetrilo. V následnej občianskej vojne medzi bezpečnostnými silami, pravicovými eskadrónami smrti a ľavicovými gerilami prišlo do r. 1992 o život až 75 000 ľudí.
Počiatkom februára pápež František priznal Romerovi štatus mučeníka a tým otvoril cestu k jeho blahorečeniu. Proces sa začal v r. 1990 v San Salvadore a neskôr pokračoval vo Vatikáne. Viackrát bol blokovaný, pretože Romero sa zdal zúčastneným v procese podozrivý ako predstaviteľ teológie oslobodenia a okrem toho bolo treba objasniť, či bol Romero usmrtený pre jeho vieru, alebo pretože politicky stranil skupine bojujúcej proti vláde.
Benedikt XVI. však tento proces v decembri 2012 znova uvoľnil. Pápež František mu potom krátko po svojom zvolení v marci 2013 dodal nový silný impulz.
zg