“Podarilo sa nám nájsť nielen nástroje pivovarov, ale aj múmie psov a ľudí žijúcich v rokoch 3200 – 3000 pred Kr. Tieto zvieratá patrili k arabským chrtom, jedným z najstarších loveckých plemien psov, čo vypovedá o tom, že ich páni boli pozoruhodní a bohatí ľudia,” povedal Ayman Ashmawi, zástupca egyptského ministerstva pre starožitnosti.
Pivo je dnes považované za jedno z najstarších alkoholických nápojov, ktoré na Zemi existuje. Jeho prvé odrody, ako ukazujú vykopávky v starovekom Egypte a Číne, sa objavili pred viac ako 4-tisíc rokmi a od tej doby pivovarníci vynašli tisíce druhov piva.
Prvé stopy pivovarníctva boli objavené v oáze Tel-el-Farha pred dvoma desaťročiami výpravou poľských archeológov, ktorí vykonali vykopávky na území jedného z prastarých chrámov v delte Nílu. Tento objav, ako poznamenáva Ashmawi, sa stal zvlášť dôležitý po tom, čo vedci zistili, že starovekí Egypťania niekoľkokrát “zabúdali” na tajomstvo varenia.
V nasledujúcich rokoch a desaťročiach archeológovia pokračovali vo vykopávkach, skúmali najnižšie vrstvy pôdy a najbližšie susedstvo piatich budov objavených v roku 1998 a dúfali, že objavia ešte staršie stopy pivovarníctva.
V tomto roku mali šťastie. Ashmawi a jeho kolegom sa podarilo nájsť dve budovy, kde sa pivo varilo v čase, keď sa Egypt začal zjednocovať pod vládou nomarchov, ktorí sa stali prvými faraónmi Dolného a Horného kráľovstva.
Okrem základov týchto štruktúr, hlinených tehál, keramiky, rezných dosiek a iných nástrojov našli vedci múmiu muža pochovaného v neobvyklej póze s alabastrovými soškami a keramikou, rovnako ako múmie a kosti niekoľkých arabských bíglov.
Podľa Ashmawiho prítomnosť niekoľkých pivovarov postavených v rôznych historických obdobiach v Tel-El-Farha naznačuje, že tento región hral osobitnú úlohu v živote starovekého Egypta a rozvoju tradícií pivovarníctva. Podľa neho v iných oblastiach delty Nílu a celého Dolného Egypta archeológovia ešte nenašli žiadnu podobnú štruktúru, čo poukazuje na niektoré jedinečné rysy Tel-el-Farhy.