Anton Hrnko: Migračný prúd pripomína sťahovanie národov

Anton Hrnko: Migračný prúd pripomína sťahovanie národov

Bratislava 30. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

 

Migračný prúd do Európy začína pripomínať sťahovanie národov a únia nemá inú šancu, len ho zastaviť. Strana maďarskej komunity (SMK) má pravdu, keď hovorí o neprirodzenom členení slovenských VÚC, ale jej predstava etnickej maďarskej župy je tiež nesprávna. V diskusii na TABLET.TV to povedal podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko

Na snímke podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko
Na snímke podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko

„Viete, aký je rozdiel medzi imigráciou a sťahovaním národov? Imigrovali sem v stredoveku Nemci a Valasi, integrovali sa do spoločnosti a vyplnili prázdny priestor. Sťahovanie národov je vytláčanie jedného etnika druhým,“ povedal Hrnko. „Takéto masy ľudí nemôžu byť integrované bez toho, aby si nevytvorili svoje enklávy a nezačali vytláčať pôvodné obyvateľstvo,“ povedal na margo státisícov migrantov, ktorí za posledný rok prenikli na územie západoeurópskych štátov.

Reklama

„Na to, čo sa v Európe deje, nemá mandát žiadna európska vláda, rada, ani parlament. Nikto ich nesplnomocnil na to, aby sa pokúsili umelým a násilným spôsobom zmeniť demografickú, etnografickú a religióznu štruktúru Európy,“ komentoval Hrnko skutočnosť, že niektoré európske štáty prijali v relatívne krátkom čase státisíce migrantov zo severnej Afriky a Stredného východu.

„Európa má svoje civilizačné základy v antike, kresťanstve a pohanských, germánskych, keltských a slovanských kultúrach,“ povedal Hrnko. Dodal, že naši predkovia 150 rokov odolávali tlaku Osmanskej ríše a tento stret kultúr dodnes výrazne rezonuje v slovenskom folklóre.

Reklama

„Potom prišlo 200-ročné obdobie, kedy sme museli obhajovať svoju vlastnú identitu proti maďarizácii a neskôr čechoslovakizácii, aj keď tá mala iný charakter. Po 300 rokoch, keď naši otcovia, dedovia a pradedovia bránili túto zem a jej kultúru, tento jazyk a národ, máme na to teraz rezignovať?“ opýtal sa Hrnko. „Mohli sa tomu naši pradedovia podvoliť a dnes by sme mohli byť islamská krajina. Nechcieť vzdať celú svoju históriu nie je žiadna xenofóbia,“ dodal.

Upozornil, že napríklad Rómovia žijú na Slovensku už 700 rokov, veľa z nich sa podarilo integrovať, ale napriek tomu tu stále sú mnohé problematické segregované komunity.

„Slováci a Maďari boli jediné dva národy v Európe, ktoré umožnili tejto populácii usádzať sa v obci. Mnohí sa stali váženými členmi obcí, dokonca aj v národnom hnutí boli Cigáni, ako sme ich vtedy volali. Napríklad Piťo Cigáň nechýbal na žiadnom matičnom zhromaždení, vyhrával tam so svojou kapelou a pokladal sa za Slováka,“ povedal Hrnko.

„V správach Sicherheitsdienst (z čias 2. svetovej vojny, pozn. Teraz.sk) zo Slovenska som našiel aj také informácie, že na Slovensku nie je možné robiť proticigánsku politiku, lebo Slováci považujú Cigánov za Slovákov. Napriek tomu sa časť tejto populácie ani po 700 rokoch neintegrovala,“ dodal Hrnko. Opýtal sa, či Slovensko, ktoré stále nemá doriešený tento integračný problém, potrebuje pre svojich potomkov pripraviť ďalší, ktorý sa možno bude riešiť tiež niekoľko stáročí.

Azylové právo je podľa Hrnka postavené na pomoci jednotlivcom, ktorí utekajú pred vojnou a tým Slovensko dlhodobo pomáha. Státisícové skupiny migrantov, ktoré neostávajú v prvých bezpečných krajinách, ale pokračujú ďalej do Európy, podľa neho neutekajú pred vojnou, ale za lepším životom. Na svete je však podľa Hrnka šesť miliárd ľudí, ktorí majú horší životný štandard, než je bežný v Európe a približne 60 miliónov z nich sú potenciálni migranti do Európskej únie.

Reklama

„Jediné riešenie je zastaviť migráciu. Žiadne iné riešenie nie je,“ vyhlásil Hrnko. Dodal, že je potrebné stabilizovať krajiny z ktorých migranti utekajú a realizovať by to mali v prvom rade mocnosti, ktoré prispeli k pádu doterajších štátnych režimov v týchto oblastiach.

Podpredseda SNS v diskusii súhlasil s tvrdením SMK, že aktuálny systém VÚC je neprirodzený. Zdôraznil, že od zániku malých uhorských žúp bolo územnosprávne členenie vždy politicky pokrivené. Nesúhlasí však s úvahami predsedu SMK Józsefa Berényiho, podľa ktorých by bolo užitočné vytvoriť na južnom Slovensku jednu župu, v ktorej by žila väčšina slovenských Maďarov.

„Pán Berényi nepovedal nič nové, hovoril to už Miklos Duray. Dokonca to nakreslil v maďarských národných farbách. Vtedy, keď to v 90. rokoch publikoval, oponenti to nazvali ‘Durayova uhorka’. Presne tento systém, že by sa vytvoril územný celok. Inak, ďalší problém bol, že to kopírovalo hranice Viedenskej arbitráže. To bolo tiež neprijateľné,“ spomína Hrnko.

Dodáva, že pri návrhoch územnosprávneho členenia nie je etnický princíp vhodný. „Cieľom SNS je vyvolať diskusiu o novom územnosprávnom členení, znížiť počet VÚC a počet obcí. Môj model, ktorý som už strane predložil, vychádza z toho, že máme dve štatutárne mestá, Bratislavu a Košice. Bratislava a Košice by mali mať samostatný štatút župných miest, nad nimi by už mala byť len vláda, nie kraje,“ vysvetľuje Hrnko.

„Slovensko má podunajský, pohronský, považský a potiský región. Historicky boli územné celky organizované riekami. Dve župné mestá a štyri župy, to je môj osobný názor. Všetky by boli založené na historických župách,“ uzavrel Hrnko.

Reklama

Vyjadril sa aj k aktuálnym protestom učiteľov a sestričiek. Požiadavkami oboch skupín protestujúcich sa podľa Hrnka v budúcnosti treba zaoberať aj preto, že súčasná vláda uprednostňuje partikulárne a stranícke záujmy pred záujmami celku.

Na druhej strane, aktuálne protesty sú podľa neho do určitej miery spolitizované. Na príklad požiadavka učiteľov, aby Smer-SD krátko pred voľbami zmenil rozpočet o 400 miliónov a budúcej vláde tak zanechal stámiliónovú dieru, by podľa Hrnka mala byť neprijateľná aj pre opozičné strany.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

07:00

Poľskí poľnohospodári bránia ukrajinským kamiónom v odchode z Poľska blokádou viacerých hraničných priechodov. Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

06:44

Politické strany v Chorvátsku sa vo štvrtok snažili zostaviť vládnu koalíciu po tom, čo najviac parlamentných kresiel v stredajších voľbách získala vládnuca konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča. Strana HDZ však nezískala parlamentnú väčšinu.

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Včera 20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali