Ani Nemci ju nechcú: Masívny prepad popularity dohody o voľnom obchode TTIP, aj kvôli spôsobu, akým sa presadzuje

Ani Nemci ju nechcú: Masívny prepad popularity dohody o voľnom obchode TTIP, aj kvôli spôsobu, akým sa presadzuje

Berlín 21. apríla 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Gregor Fischer/dpa via AP)

 

Dohoda o voľnom obchode TTIP narazila v Nemecku na silnú opozíciu a skepsu. Len 17 percent opýtaných Nemcov považuje TTIP za dobrú vec. Tajné rokovania poškodili celkovú predstavu o voľnom obchode: len nepatrná väčšina Nemcov podporuje voľný obchod. Aj v USA zanechal stopu spôsob, akým sa TTIP presadzuje

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Kontroverzný plán dohody o voľnom obchode medzi USA a Európou (TTIP) sa v Nemecku stretol s masívnymi výhradami. Každý tretí Nemec pochybuje o TTIP a len menej ako pätina považuje projekt za dobrý, ako ukazuje zverejnený prieskum nadácie Bertelsmann. Myšlienka voľného obchodu má v Nemecku celkovo menej nasledovníkov ako predtým: iba 56 percent ju považuje za dobrý nápad. Šéf nadácie Bertelsmann Aart de Geus uviedol, že Nemci odmietajú hrozbu pre obchodnú pozíciu Nemecka.

Reklama

Prieskum ukazuje významný pokles podpory pre TTIP. V roku 2014 vyjadrilo podporila 55 percent oslovených občanov. Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel hovoril o možnosti zlyhania TTIP. “Rokovania sú na mŕtvom bode,” kritizoval v stredu.

Negatívny postoj mnohých Nemcov sa týka najmä strachu z horších produktov, ochrany spotrebiteľa a pracovných noriem. Takmer polovica občanov sa obáva negatívnych dôsledkov pre ochranu spotrebiteľov po zavedení dohody TTIP. Občanov nepresvedčili ani pozitívne dôsledky na hospodársky rast. Iba 26 percent očakáva impulzy pre rast hospodárstva, 27 % skôr očakáva nežiaduce účinky.

Reklama

Bertelsmann Foundation v správe:

V exportne orientovanom Nemecku sa myšlienka voľného obchodu dostáva stále viac pod tlak. Iba jedna pätina (17 percent) sa domnieva, že navrhovaná transatlantická dohoda o voľnom obchode TTIP je dobrá vec. Každý tretí Nemec (33 percent) dohodu odmieta úplne. V USA je len 18 percent obyvateľov proti TTIP. Jedným z dôvodov odmietnutia je obava o stratu kvality produktov, na ktorú sa občania sťažujú na oboch stranách Atlantiku. Ukazujú to výsledky reprezentatívneho prieskumu Medzinárodného inštitútu YouGov.

Prieskumu nadácie Bertelsmann ukazuje, že u Nemcov sa všeobecne znížila podpora voľného obchodu, nielen podpora dohody TTIP. Pred dvoma rokmi hovorila jasná väčšina v prospech voľného obchodu (88 percent v prospech; 9 percent proti). Podľa nedávneho prieskumu sa však súhlas prepadol. Len o niečo viac ako polovica Nemcov (56 percent) sa domnieva, že voľný obchod je dobrý nápad. Viac ako štvrtina (27 percent) ho odmieta úplne. Aj dohoda TTIP utrpela v posledných rokoch: v roku 2014 bolo za dohodu 55 percenta (v roku 2016 17 percent) a 25 percent proti nej (v roku 2016 33 percent). “Keď bývalá exportná jednotka vo svete slabne, ochabuje aj podpora obchodných dohôd,” povedal Aart De Geus, generálny riaditeľ spoločnosti Bertelsmann Stiftung a varoval pred možnými následkami: “Obchod je kľúčovým motorom nemeckej ekonomiky. Ak by oslabil, ochabla by nielen ekonomická sila, ale aj nemecký trh práce.”

Občania sa obávajú nižších štandardov. Negatívny postoj Nemcov voči TTIP možno vysvetliť predovšetkým strachom z horších produktov, ochrany spotrebiteľa a pracovných štandardov v dôsledku TTIP. Takmer polovica Nemcov (48 percent) sa obáva negatívnych dôsledkov pre ochranu spotrebiteľov. Iba 12 percent verí, že dohoda môže mať pozitívny vplyv na ochranu spotrebiteľa. Pozitívny vplyv TTIP na hospodársky rast vidí 26 percent, 27 percent respondentov vníma skôr negatívne dôsledky. Informačná politika je naďalej kritizovaná. Hoci Európska komisia poskytuje stále viac informácií, Nemci nemajú pocit, že sa prístup k informáciám pozadia o voľnom obchode zlepšil. 48 percent respondentov tvrdí, že dostupnosť informácií k dohode zostala rovnaká. 30 percent Nemcov cítia dostatočnú informovanosť o TTIP.

Aart De Geus vidí výsledky prieskumu ako varovanie: “Ľudia sa obávajú, že ich TTIP stiahne ku dnu. Dohoda o voľnom obchode však ponúka aj príležitosti: Ak sú normy stanovené na najvyššej úrovni, môže dohoda tiež slúžiť ako model pre rozvinutie dobrých obchodných príležitostí, “povedal predseda nadácie Bertelsmann.

Reklama

Nálada v Spojených štátoch sa líši v porovnaní s Nemeckom. Schválenie voľného obchodu je všeobecne stabilné a dokonca vzrástlo. Avšak konkrétna dohoda TTIP má v USA stále menej a menej priaznivcov. 82 percent amerických respondentov považuje voľný obchod za všeobecne pozitívny. To je nárast oproti roku 2014 (71 percent). Avšak 18 percent Američanov je proti TTIP, iba 15 percent je v prospech. Podpora dohody TTIP bola v roku 2014 silnejšia. Vtedy dohodu podporovalo 53 percent Američanov a 20 percent bolo proti. Tieto výrazne zmenené hodnoty možno vysvetliť vysokým počtom obyvateľov, ktorí sa sťažujú na nedostatok informácií. Takmer polovica populácie (46 percent) sa necíti dostatočne informovaná.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali