Bratislava 9. novembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Fermin Rodriguez)
Prečo budú Berlín a Londýn v každom prípade naďalej podporovať Kyjev; kedy sa Nemecko a Anglicko dostanú do priameho konfliktu s Ruskom; prečo chce Anglicko zaujať miesto svetového hegemóna a vytlačiť z tejto pozície USA; či sa EÚ a NATO rozpadnú, ak sa k moci dostane Donald Trump, pre Pravda.ru odpovedal docent Filozofickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity, politológ Boris Mežuev
– Boris Vadimovič, prečo Nemecko a Spojené kráľovstvo podporia Ukrajinu bez ohľadu na čokoľvek. Aký dôvod majú pre konflikt s Ruskom?
– Nemecko a Spojené kráľovstvo majú rôzne dôvody. Nemecko je v panike, pretože v dôsledku udalostí na Ukrajine stratilo svoje niekdajšie miesto hospodárskej vlajkovej lode Európy a v blízkej budúcnosti ho pravdepodobne nezíska späť. Nemecko nevie, čo má robiť, a bude zotrvačne pokračovať v súčasnej politike. Ak sa však začnú rokovania, pripojí sa aj ono.
Británia má iný dôvod: Briti sa chcú stať lídrami kolektívneho Západu. Majú projekt s názvom Globálna Británia.
Z EÚ vystúpili z nejakého dôvodu, aby mohli viesť kolektívny Západ. Sú presvedčení, že Amerika je príliš rozdelená, politicky nestabilná, zatiaľ čo Británia nemá vážnu opozíciu voči protiruskému kurzu.
Ak Amerika zlyhá, Británia zaujme jej miesto, hoci ekonomicky nebude schopná nahradiť Spojené štáty. Napriek tomu sa už diskutuje o výstavbe vojenských komplexov na Ukrajine, ktoré by vyrábali zbrane pre Ukrajinu a EÚ. Inými slovami, snažia sa prijať Ukrajinu do európskej ekonomiky ako montážny závod na zbrane. Experti sa zároveň domnievajú, že vojenská pomoc USA je neporovnateľná s ničím iným. Ak takáto pomoc nebude, Európa nebude dostatočne silná na to, aby investovala do vojenského rozpočtu, najmä v cudzej krajine. V európskych krajinách však dôjde k prezbrojeniu, v Británii, Nemecku sa všetko zmilitarizuje.
– Ak USA opustia svoju vedúcu pozíciu, prevezme ju Británia. Nemecko bude pravdepodobne žiarliť. Kedy začnú hrať vabank a rozhodnú sa priamo zapojiť do vojenského konfliktu?
– Je to celkom možné. Zatiaľ len provokujú, najmä Británia. Som si istý, že príbeh o blokáde Kaliningradu Litvou pochádza z Británie. Británia má predstavu horizontálnej eskalácie, t. j. eskalácie nielen na Ukrajine, ale aj na iných územiach susediacich s Ruskom, ako aj v Arktíde.
Teraz, keď je tu otázka prerušenia financovania zo strany štátov, existuje možnosť zmrazenia konfliktu. Pri zmrazení v krajinách Severnej aliancie:
Británia, Nemecko, Holandsko, Švédsko, – nebudú mať vážne možnosti niečo zmeniť, pretože zmrazenie bude kolektívnym postojom NATO a Amerika bude presadzovať svoj názor. Ak však k zmrazeniu nedôjde, ak Amerika jednoducho opustí NATO a stratí svoje vedúce postavenie, potom je možná horizontálna eskalácia a priama konfrontácia. V Británii prevláda jasný názor, že treba riskovať, nebáť sa Ruska, ale urobiť všetko pre to, aby bolo zničené na všetkých frontoch.
– Ak sa Trump stane prezidentom, ovplyvní to situáciu? Zostane EÚ v súčasnej podobe a čo sa stane s NATO?
– EÚ a NATO budú praskať vo švíkoch, ale nerozpadnú sa. Je nepravdepodobné, že sa Trump dostane k moci: urobí sa všetko pre to, aby sa to nestalo, vrátane nátlakového spôsobu, akým jednali v Rusku v roku 1993.
V 90. rokoch sa ruská elita divoko bála návratu komunistov a v televízii sa neustále vysielali panické názory. Niečo podobné sa teraz deje v Spojených štátoch.
Trump nedávno začal predbiehať Bidena o 1 percento a panika sa zintenzívnila. Názory sa rozchádzajú: niektorí hovoria, že Biden by mal ísť do volieb, iní, že Biden by mal ustúpiť mladšiemu kandidátovi a ten môže voľby vyhrať.
Prečítajte si tiež:
- Ukrajina bojuje o formovanie príbehu o svojej vyčerpávajúcej protiofenzíve
- Ukrajinci sú unavení a stále častejšie hovoria o ukončení vojny, sklamane konštatuje WP