Berlín 03. septembra 2015 (HSP/Guardian/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
Postoj v prípade gréckeho dlhu vyslúžil Angele Merkelovej porovnanie s Hitlerovom. Na druhej strane, Sýrčania jej na sociálnych médiách prejavujú obdiv a lásku
Angela Merkelová má sedem mesiacov a v súčasnosti žije v utečeneckom tábore v Hannoveri s asi 700 ďalšími migrantmi z 33 krajín. Jej matka, 26-ročná Ophelya Adého z Ghany, dorazila do Nemecka v tomto roku po prekročení Stredozemného mora vo vysokom štádiu tehotenstva. V rozhovore s Der Spiegel povedala, že pomenovala dcéru po nemeckej kancelárke, pretože: “Bola som veľmi vďačná a tak sa mi uľavilo, že Angela Merkelová nás prijíma. Som ohromená tým, čo táto žena dosiahla.”
Srdečné pocty, ako sú tieto, nie sú výnimočné v prisťahovaleckej komunite umiestnenej na európskych hraniciach: sotva mesiac po nemeckej neústupnosti v prípade gréckeho dlhu, kedy nemeckú kancelárku demonštranti prirovnávali k Hitlerovi, sa Merkelová náhle ocitla na opačnom konci virtuálnej lásky na sociálnych médiách.
The awkward moment when more Syrians respect the chancellor of Germany than the president of their own country. pic.twitter.com/qaFbD6U76L
— Karim (@SaiyanSyrian) August 27, 2015
Na Facebooku sú stránky s titulmi ako “Mama Merkelová, Matka migrantov“, na ktorej Sýrčania zdieľajú fotografie kancelárky s nápismi ako “Wir Lieben dich” (“Milujeme ťa”) alebo “súcitná matka”.
Niektoré príspevky nesú takzvané hashtagy #Merkel_TheEthiopian (Merkelová –Etiópčanka) ako odkaz na príbeh Ashama ibn Abjar, láskavého kresťanského panovníka, ktorý poskytol útočisko moslimským utečencom v kráľovstve Axum (teraz severná Etiópia a Eritrea) v dobe Mohameda. Ďalšie fotografie sú upravené v grafických programoch a zobrazujú protichodnú láskavosť nemeckej kancelárky a bezcitnosť arabských vodcov.
Od začiatku občianskej vojny v Sýrii sa Nemecko tešilo súcitnej povesti vďaka ponúkaniu lepších podmienok pre utečencov ako v iných štátoch EÚ. V období 12 mesiacov do júna tohto roku dostala krajina 296.710 žiadostí o azyl. Nedávny prudký nárast pro-Merkelových výlevov bol vyvolaný rozhodnutím Nemecka o používaní “ustanovenia o zvrchovanosti” Dublinského dohovoru, vďaka ktorému môžu sýrski utečenci požiadať o azyl v Nemecku pred tým, než sú deportovaní späť do krajiny EÚ, ktorá bola ich bránou na starý kontinent.
Monzer, Sýrčan, ktorý prišiel do Nemecka tento týždeň po tom, čo mu vo všetkých krajinách odobrali odtlačky, povedal Guardianu: “Merkelová je úctyhodná a veľmi ohľaduplná žena s humánnymi hodnotami. Ona je matkou Sýrčanov.” Hashem Alsouki, Sýrčan, ktorý požiadal o azyl vo Švédsku, povedal: “Domnievame sa, že Merkelová je lepšia ako akýkoľvek iný vládca sveta. Ona je záchrancom sýrskych detí z pekla vojny a extrémizmu. Všetci Sýrčania milujú Merkelovú a jej odvahu. ”
V samotnom Nemecku sa však Merkelovej postoj k utečeneckej kríze nachádza pod paľbou kritiky ako ľavice, tak aj pravice. Demonštranti ju dokonca označujú ako Volksverräterin, teda “zradkyňa ľudu”. Jej kritici na oboch koncoch politického spektra sa však môžu len bezradne prizerať, ako utečenci na stanici v Budapešti skandujú: “Nemecko! Nemecko!”