Andrej Danko v exkluzívnom rozhovore pre Hlavné správy: Keby sme nekúpili stíhačky, tisícpäťsto ľudí by bolo na ulici

Bratislava 17. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

„Tykám si s Lavrovom, mám dobrých priateľov v Rusku aj inde vo svete, a to nechcem stratiť kvôli Kotlebovi,“ to a všeličo iné hovorí predseda parlamentu Andrej Danko v prvej časti exkluzívneho rozhovoru pre Hlavné správy

Na snímke predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko

Hlavné správy: Pár dní po voľbách bude Slovenská národná strana oslavovať 30 rokov svojej novodobej histórie, o rok to bude aj s prvou SNS už 150 rokov od jej založenia ako najstaršej politickej strany na Slovensku. To je príležitosť bilancovať. Kde je SNS dnes a čo počas svojej existencie priniesla Slovensku?

Danko: Slovenská národná strana je nielen najstaršia politická strana, my sme vydali publikáciu o tom, ako z rôznych národných prúdov vznikala, ale v roku 1918 sa stala aj akousi matkou všetkých ostatných strán. Pôsobil v nej Martin Kvetko, jeden zo zakladateľov Demokratickej strany, Ján Smrek (Komunistická strana), Andrej Hlinka (Hlinkova slovenská ľudová strana), Milan Hodža (Agrárna strana) a mnohí ďalší ľudia, ktorí potom našli svoju cestu.

Ja, keď som sa stal predsedom SNS, ani som si celkom neuvedomoval, čoho som sa stal súčasťou. Predtým som bol skôr advokát v súkromnej sfére a stranu som na určitých úrovniach zastupoval, bol som aj v nejakých komisiách, ale predovšetkým som pôsobil ako advokát v súkromnej firme. Vychoval som vyše tucta koncipientov a až od roku 2016 som sa začal naplno venovať politike. SNS bola pre mňa jednou z najlepších politických značiek a otázkou cti.

Ja som od Revúcej, a keďže z vedľajšej dediny, Muránskej Dlhej Lúky, bol Martin Kvetko, ľudia u nás vždy uznávali dve strany: Demokratickú stranu a Slovenskú národnú stranu. Preto, keď som prevzal stranu po Jánovi Slotovi, spolu s dlhom 800 tisíc eur a množstvom vyhrážok a problémov, som si dal za úlohu znovu dostať tú stranu do politickej hry tak, že opustíme xenofóbnu, rasistickú a útočnú politiku a pokúsime sa hľadať riešenia v modernom svete.

Je pravda, že si SNS z histórie so sebou ťahá veci, ktoré mi ešte aj dnes v diskusiách niekedy vyčítajú, ale na druhej strane je SNS pre mňa dnes zdravou politickou silou s osemtisíc členmi, fungujúcimi regionálnymi štruktúrami a s jasným hodnotovým nastavením, ktoré spočíva v rešpektovaní členstva v EÚ a triezvom prístupe k členstvám, ktoré by mohli mať svoj progres, a to je aj členstvo v NATO.

Nikdy som sa netajil tým, že ticho závidím Rakúšanom, čo sa im podarilo v roku 1958: akceptovanie svetovými veľmocami a neutralita. Na druhej strane, aj po skúsenosti s tým, čo Spojené štáty urobili v Iraku, vždy som inklinoval k tomu, aby Európa spolupracovala na úrovni armád európskych štátov. Trochu som zaskočený tým, že Poliaci otvorili Američanom dvere, ale som hrdý, že ako predseda SNS som nedovolil odovzdanie Sliača a Lešte, a to aj v kontexte procesov v rámci NATO, pretože Slovensko je dnes jediný štát vo východnej zóne, kde nie je s vlastnou jurisdikciou americká armáda.

Ako politik a predseda SNS sa snažím robiť vyváženú politiku vo vzťahu k EÚ, ale vyváženú tiež v polarite východ-západ. Často som kritizovaný za aktivity smerom k Rusku, ale ja vždy hovorím kritikom: pozrite sa, čo všetko tam robia Francúzi či Nemci – boli by sme hlúpi, keby sme tam nešli tiež.

Národnú, kresťanskú a sociálnu politiku často špinia ľudia, ktorí nemajú ujasnené hodnotové a historické súvislosti ako je fašizmus alebo holokaust. Nás, kresťansky, národne, sociálne orientovaných ľudí potom veľmi ľahko títo liberálni slniečkari nálepkujú, že sme extrémisti či xenofóbi. Je to aj prípad ĽSNS: oni vlastne pomáhajú liberálnym silám zneužívať témy ako bol napríklad nákup stíhačiek F16.

 

Hlavné správy: Ako to vlastne bolo s tými F16-kami? Bolo potrebné kúpiť takéto lietadlá?

Danko: Slovensko dlhodobo potrebuje mať ochranu vzdušných síl, nestačí iba protiraketový systém, ako hovorí Kotleba. Keby Slovensko nemalo ochranu vzdušného priestoru zabezpečenú svojou letkou, tak by sme letiská v Kuchyni a na Sliači museli zavrieť, alebo ich sprístupniť na ochranu nášho vzdušného priestoru, ktorá ročne stojí až 60 miliónov eur, inému štátu, pričom tisícpäťsto ľudí by bolo na ulici. Keď sa to vynásobí za celé tie roky, tak vidíte, že je to veľmi vážne rozhodnutie, ktoré musela urobiť vláda Slovenskej republiky – nie SNS – a ja som hrdý, že sa letka SR nezrušila. Ja by som nechcel, aby vzdušný priestor Slovenska chránili ozbrojené sily USA alebo okolitých štátov, ale keby sme nemali vlastnú letku, museli by sme to urobiť – žiaľbohu, také sú prístupové dohody pri členstve v NATO. A dnes neexistuje európska alternatíva členstvu v NATO, hoci verím, že raz príde.

 

Hlavné správy: Nemyslíte si, že vo vzťahu k ĽSNS by bolo lepšie zabudnúť na nejaké ideologické rozdiely a spojiť sa v záujme Slovenska proti liberálnej chobotnici, ktorá je nástrojom zahraničia ako Slovensko zotročiť a vnútorne rozložiť?

Danko: Ja vám to veľmi rád vysvetlím. Principiálne, ak si niekto raz dal uniformu, na ktorej mal symbol armády, ktorá vraždila vojakov Červenej armády, myslím tým aj uniformu tej Kotlebovej Pospolitosti, tak je jasné, že sa dočká len opovrhnutia a odmietnutia. Nehovorím to len ja, hovorí to aj správa ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie, nehovoriac už o Bruseli.

Ja chápem ľudí, ktorí inklinujú k ĽSNS, ktorá často využíva kauzy, ktoré nám robia slniečkari. Ľudia Mariana Kotlebu, a myslím že aj on sám, dávali na mňa trestné oznámenia za rôzne veci od tlačoviek cez všetko možné až po rigorózku, často zneužívajú cirkevné veci, atď. Netvrdím, že by hovorili o zlých hodnotových veciach, problém je iný.

Som asi jeden z mála politikov v týchto zemepisných šírkach, ktorí si tykajú s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Veľakrát som sa s ním rozprával o tom, ako by Rusi pristupovali k takej vláde, kde by bola ĽSNS. A zodpovedne môžem povedať, že nielen že by nás nepustil nikto do Bruselu, ale skončili by sa aj naše dobré vzťahy s Ruskom. Už nikdy by som nedostal na tribúnu na Červenom námestí, tak ako tento rok pri príležitosti výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Ja moje vzťahy v Moskve, kde sa môžem na telefón rozprávať so šéfom Dumy Volodinom, predsedníčkou rady federácie Matvijenkovou, ministrom priemyslu Manturovom a pomôcť prostredníctvom nich slovenským podnikateľom, ja ich kvôli Kotlebovi stratiť nechcem.

Ja vnímam, že Marian Kotleba sa niekedy stavia na stranu Rusov, ale musím povedať, že Rusi ním opovrhujú. Neustrážil si to, že jeho ľudia používajú pozdrav „Na stráž!“, hákové kríže a iné veci. To nie je len o tom, čo on vykrikuje o Izraeli. Ja viem, že nemôžete ustrážiť každého člena strany, ale tam sú ľudia, ktorí presadzujú násilie, ktoré dokonca skončí vraždou, ako v prípade okresného predsedu strany v Poprade. Násilím chcú riešiť problémy v rómskych osadách, deklarujú hrubú silu.

Áno, sú tam aj veľmi dobrí ľudia, ale my sa nemôžeme politicky s touto stranou spojiť. Ja by som stratil všetky väzby, označili by ma rovnakými výrazmi ako Kotlebu. A to je veľký politický hendikep, ktorý Marian Kotleba nikdy nebude môcť dorovnať.

Toto nehovorí len Danko, to povedal Robert Fico, Peter Pellegrini aj lídri všetkých ostatných politických strán, ktoré na Slovensku niečo znamenajú. A nie preto, že by sme Kotlebovi závideli percentá. Toto nie je osobné voči Marianovi Kotlebovi, toto je principiálna vec. Budem sa snažiť to vysvetľovať ľuďom. Ja chápem aj to, že môže byť niekomu sympatické, keď niekto povie, že nejakú osadu budú strážiť. Ale budú ich azda biť? Čo s nimi budú robiť?

A ďalšou otázkou je otázka ich personálneho zázemia. Ja si naozaj neviem predstaviť, že by človek ako napríklad Mazurek bol povedzme ministrom obrany. V štruktúre ĽSNS vidím rôzne príbehy. Vidím tam zneužitie otca Kuffu a jeho bratov, vidím tam zranených ľudí, ktorí boli členmi SNS, vidím tam rôznych podnikateľov, ktorí chceli získať pozície, vidím tam členov HZDS a ich krivdu za amnestie. Toto všetko vytvára určité zázemie a progres ĽSNS.

 

Hlavné správy: Prieskumy uvádzajú rôzne čísla, ale väčšinou vidia SNS blízko pásma ohrozenia. Prieskum Vox Politico vám prisudzuje dokonca menej ako tri percentá. Čo si myslíte, že vám zobralo najviac voličských hlasov? 

Danko: Ukazuje sa, že tie moratóriá na prieskumy v určitom čase pred voľbami asi majú svoj význam. Ak je niečo verejný prieskum, tak by to malo mať svoju metodiku, štandardizovaný zber dát a malo by to dávať určitú garanciu, aby sa na internet nehádzali rôzne prieskumy podľa toho, ako si kto želá.

Vidíme tu dnes veľmi zvláštnu situáciu: sú tu ľudia, ktorí prišli zo sudcovského stavu a asi ťažko vysvetlia, kde vzali sumu blížiacu sa k miliónu eur na kampaň. Takisto tu máme bývalých ministrov, ktorí už majú kampaň väčšiu ako my v SNS. Volič by sa mal zamyslieť, komu tieto novovzniknuté strany chcú slúžiť. Keď som ja prevzal SNS, snažil som sa ju financovať z vlastných zdrojov a zdrojov Jaroslava Pašku a nebyť nikomu zaviazaný. Pokiaľ ide o prieskumy: najlepší prieskum budú voľby.

V rezortoch, za ktoré sme zodpovedali, sa môžem pozrieť ľuďom smelo do očí. Učiteľom sme za tri roky zdvihli plat o štyristo eur – vždy keď som medzi nimi, ďakujú mi za to. Pokiaľ ide o vojakov, dotkli sme sa v priemere dvetisíc eur. SNS presadila rekreačné poukazy pre všetkých štátnych zamestnancov a zamestnancov firiem nad 49 ľudí. SNS prispela k tomu, že ľudia sa naučili používať pojem trinásty plat, pretože neexistuje štát, kde do 500 eur nemusíte platiť odvody a dane.

Naučili sme ľudí, čo sú športové poukazy, zaviedli sme športový fond, umožnili sme športovcom ísť na živnosť, zaviedli sme zelenú naftu, znížili sme na 10 percent DPH na ubytovacie služby a na potraviny, znížili sme daň z príjmu pre malých podnikateľov na 15 percent, zaviedli sme paušálne výdavky pre živnostníkov, zrušili sme daňové licencie, historicky sme zdvihli dôchodky o 55 eur mesačne, pre tristotisíc dôchodcov, zrušili sme koncesionárske poplatky, a tak ďalej.

Začínam niekedy mať pocit, že politika u nás začína byť chápaná nie ako služba pre ľudí, ale ako divadlo. Ak by politika mala byť o tom, kto aký cirkus robí, tak potom tu asi nemáme čo robiť. Ale ja som vždy bol presvedčený o tom, že ak politik pre ľudí pracuje od rána do večera, že to má zmysel. A ja tu naozaj od rána do večera sa snažím pre ľudí niečo urobiť – každý deň je to množstvo stretnutí, jednaní a popri tom treba ešte riešiť veci ako zrušiť diaľničné známky, keď nemáme diaľnice, alebo doriešiť Istanbulský dohovor…

A potom sa občas stane, že pri mojom boji niektorí ľudia moje témy zneužijú. Ja som napríklad vymyslel zákon o podnikových bytoch, nerodilo sa to ľahko, ale je to skvelý nápad, a potom zrazu Kollár, človek, ktorý chce bojovať s mafiou, ale sám pochádza z toho prostredia, začne hovoriť, že on chce nájomné byty. Alebo Kotleba si urobí bilbord, že on zastavil Istanbulský dohovor. Ale to sme boli my, kto navrhol uznesenie ohľadne Marrákéšskeho paktu aj Istanbulského dohovoru.

Pre týchto ľudí je ľahké parazitovať na nás, keďže nemajú toľko zodpovednosti a mne niekedy nezostáva sila na robenie si PR a úsmevy. Často som na tlačovke unavený a môže mi ujsť nejaké to slovíčko. A potom do toho prichádza ten liberálny hyenizmus, ako má Sulík napríklad stránku Zomri, podobné stránky majú aj Kotlebovci, zostrihajú videá, a ľudí potom nezaujíma, či Danko napríklad povedal, že tu sú podnikové byty – žiaľ, ľudí viac zaujíma nadpis alebo to, či som sa zakoktal.

Ale sú tu aj ľudia, ktorí ma počúvajú a rozmýšľajú nad tým, že aha, som živnostník a pomohol mi. Mám rekreačný poukaz, moje dieťa môže športovať… verte, že ja jeho starostiam rozumiem. Ja som jeden z nemnohých v politike, ktorý vie, čo je súvaha, výsledovka, DPH, pretože som si tým všetkým prešiel. Mne nič v živote nespadlo z neba. A preto sa viem sa rozprávať s umelcami, s novinármi, s každým, ale otázka je, či to chcú počúvať.

A ak sa pýtate na percentá, sám si hovorím, že asi je to tak, ako hovoril Churchill, že politika je boj, ktorý sa nedá vyhrať. A to isté mi hovoril prezident Zeman, že raz si hore, raz si dole, nepozeraj sa na to a choď ďalej, a podobne aj pán Kaczynski, keď mi rozprával o tom, ako sa trápili, keď mali s bratom sedem percent.

Ja hovorím o vízii – o vízii reformy štátu. Podarilo sa mi Smer vo veľa veciach naštartovať. Vďaka nám Smer priniesol obedy zadarmo a množstvo iných vecí. Ale som tomu rád, toto nie je o percentách – zo všetkých tých pánov predsedov možno len jeden-dvaja môžu povedať, tak ako ja, že v niečom ľuďom pomohli. Potom, čo som v poslednom čase zažil útokov, klamstiev, intríg, trestných oznámení, som absolútne vyrovnaný a pripravený prijať čokoľvek.

Jediné, čo mi je ľúto, že ľudia sa dajú v dnešnej dobe veľmi ľahko klamať. Správa v digitálnom priestore vlastne nie je čítaná, iba nadpis, ľudia sa nezamýšľajú nad obsahom, do toho prichádza vulgarizácia na diskusných fórach, facebook bez akejkoľvek zodpovednosti, internet bez pravidiel… to je šialené.

Tak ako vás, Hlavné správy, niekedy obviňujú, že ste konšpirátori, tak ja hovorím, že najväčšie konšpiračné médium je tu dnes Denník N. Neexistuje horšie dezinformačné médium, to som zažil na vlastnej koži. Oni by si mali dať do nadpisu, tak ako mala kedysi Pravda podnadpis „stranícky denník Komunistickej strany“, tak oni by si mali napísať „stranícky denník Progresívneho Slovenska, Spolu a Andreja Kisku.

 

Hlavné správy: Ako prebieha vaša predvolebná kampaň?

Danko: My sme to rozdelili, pretože v roku 2012 a 2016 sme sa príliš zameriavali na mítingy a výjazdy v regiónoch. Ja som nemal žiadneho šoféra, len jednu hovorkyňu a jednu zamestnankyňu na sekretariáte. Prejazdil som takto asi 160 tisíc kilometrov z dediny do dediny a po voľbách som zistil, že máme 8,6 percenta a mafiáni, ktorí si stranu kúpili z Floridy, majú 6,6 percenta. Teraz máme v strane dohodu, že ja absolvujem tie väčšie akcie a ostatní chodia na konferencie a regionálne akcie. A doplnili sme to podporou facebooku.

Zdá sa, že sa politický priestor mení z hľadiska toho, že kde je ťažisko komunikácie. Už v roku 2015 mi Hans Christian Strache (bývalý rakúsky vicekancelár, pozn. red.) povedal, že on dáva ročne tristotisíc eur na facebook. Snažím sa tomuto trendu prispôsobiť aj našu kampaň. A to aj napriek tomu, že na facebooku máme problém: nevieme ani napriek sponzorovaniu dosiahnuť efektivitu, pretože schvaľovanie našich článkov často trvá záhadne dlho a pri takých kľúčových slovách ako LGBTI alebo Istanbulský dohovor nám dokonca niekedy býva odmietnuté. Ale máme aj bilbordovú kampaň.

Ja som sa sústredil na komunikačnú kampaň s veľkými médiami. Nepotrebujem chodiť ako Mirko Beblavý objavovať Slovensko, ja pochádzam z úplnej dediny Kopráš pri Revúcej. V regióne som žil a poznám problémy, aké tam sú. Pripadá mi falošné, čo robia niektorí bratislavskí slniečkari, že posledný mesiac zrazu chodia k ľuďom po domovoch a tvária sa, ako idú riešiť ich problémy. Pritom ich cynizmus a bezcitnosť sú verejne známe, konkrétne u Beblavého z obdobia ministra Kaníka, keď ľuďom brali invalidné dôchodky a iné práva.

Ja sa spolieham na slovenské srdce a odhad v tejto kampani, že pri výpočte toho, čo sme urobili, ktorý šírime cez médiá, ľudia pochopia, kto má dobrý úmysel a komu ide len o jednorazové získanie výhod. My sme tu zažili napríklad Matoviča: plakal, hádzal sa o zem, nechodil do práce, sypal injekčné striekačky, vykrikoval, urážal, dával trestné oznámenia… nechcem veriť, že slovenské srdce by takého človeka chcelo za premiéra. Mohol by som hovoriť o Trubanovi, o podnikateľských aktivitách Kisku – ale ja sa radšej snažím ľuďom dokázať, že mám úprimný záujem pomáhať.

Ivan Lehotský

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

V stredu by sa mal začať proces v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, obžalovaná je aj Alena Zs.

Bratislava 29. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Špecializovaný trestný súd vytýčil na stredu 1. apríla prvé pojednávanie vo veci vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Prípad bude pojednávať senát z pracoviska v Banskej Bystrici Vo veci čelia obžalobe Alena Zs., ktorá je súdená aj v súvislosti s vraždou novinára Jána…

Skutočná solidarita je solidarita s tým najlepším, čo v nás je

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Veľa sa hovorí aj píše o solidarite. Skúma sa, či sú Slováci solidárni, nakoľko sú či nie sú solidárne iné národy, Európska únia, svet... V skutočnosti je najdôležitejšia solidarita s tým najlepším, čo v sebe máme Solidarita čiže súdržnosť, spojenie s tým najlepším, čo…

SNS: Vítame prvé ekonomické opatrenia vlády, ktoré majú pomôcť s preplácaním miezd až do výšky 80 percent

Bratislava 29. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Vítame prvé ekonomické opatrenia vlády, ktoré majú pomôcť s preplácaním miezd až do výšky 80 %. Vnímame ich však zatiaľ ako veľmi nejasné a nesystémové. Myslíme si, že uvedené opatrenia spôsobia chaos v pracovnoprávnych vzťahoch Prvým krokom vlády v oblasti zamestnaneckých vzťahov by…

V Iráne sa uzdravilo takmer 12-tisíc nakazených koronavírusom

Teherán 29. marca 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Cha Song Ho)   Viaceré krajiny na celom svete bojujú proti pandémii koronavírusu. Niekde je situácia horšia, inde lepšia. Verejnosť si všíma nielen počet nakazených a obetí, ale čoraz viac ju zaujíma, koľko ľudí sa uzdravilo, akým spôsobom sa ich podarilo vyliečiť Niektoré  krajiny v tomto dosiahli významný…

Boris Johnson vyzval Britov, aby dodržiavali pravidlá

Londýn 29. marca 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/10 Downing Street-Andrew Parsons)   Britský premiér Boris Johnson napísal list občanom Spojeného kráľovstva, v ktorom ich vyzýva, aby počas pandémie nového koronavírusu zostali doma a dodržiavali pravidlá Predseda britskej vlády, ktorý je v samoizolácii po tom, čo mal pozitívny test, varoval Britov, že situácia "bude…

VideoLučanský: Otvorenie hraničného priechodu Šahy pre kamióny veľmi pomohlo

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Otvorenie hraničného priechodu Šahy pre kamiónovú dopravu veľmi pomohlo. Skonštatoval to policajný prezident Milan Lučanský, ktorý bol situáciu na priechode osobne skontrolovať Otvorenie hraničného priechodu Šahy bolo podľa Lučanského potrebné s maďarskou stranou vyrokovať, pretože sa v Bratislave a jej okolí tvorili mnohokilometrové…

Mikulec: Evidujeme 803 priestupkov v prípade dodržiavania karantény

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Polícia SR doteraz zaevidovala 803 priestupkov v prípade dodržiavania karantény, 218 porušení zákazu otvorenia reštauračných zariadení, dvakrát šírenie poplašnej správy a trikrát šírenie nákazlivej choroby. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) Deklaruje, že…

V nedeľu budú predajne zatvorené, výnimkou sú pohotovostné lekárne i veterinári

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajne potravín pre dojčatá a malé deti i na osobitné lekárske účely. Rovnako aj predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, predajne novín a tlačovín i predajne s krmivom pre zvieratá zostanú v nedeľu zatvorené…

VideoPravoslávni kňazi z kamióna kropia ulice a autá svätenou vodou proti korone

Veles 29. marca 2020 (HSP/srbijadanas.com/Foto:Screenshot video)   Skupina macedónskych kňazov vo Velese jedinečným spôsobom bojuje s koronavírusom, kropia svätenou vodou ulice a autá v doprovode cirkevnej hudby Podľa informácií eparchie Povardar sa miestny kostol rozhodol čítať texty Biblie a kropiť svätenou vodou všetky mestá v ich jurisdikcii - Negotino, Gevgelija,…

86. časť Neznáme slovenské dejiny: Spravodliví medzi národmi

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Nemci považovali „riešenie židovskej otázky“ za vec naliehavú a neodkladnú. 31. júla 1941 maršal Hermann Göring prikázal urobiť prípravy na „celkové a konečné riešenie židovskej otázky na všetkých územiach pod nemeckým vplyvom“. Slovákom mal pri tom pomáhať Dieter Wisliceny, od 1. septembra 1940 poradca pre…

V Belehradskom výstavnom centre otvorili dočasnú nemocnicu pre pacientov chorých na koronavírus

Belehrad 29. marca 2020 (HSP/Foto: covid19.rs)     V Európe podnikajú stále rozsiahlejšie opatrenia v boji proti koronavírusu. Vo viacerých krajinách otvárajú ďalšie a ďalšie zdravotnícke zariadenia, aby dokázali efektívne diagnostikovať a liečiť ľudí. Na tieto účely využívajú priestory športových, kultúrnych a iných zariadení Napríklad v Srbsku využili výstavne centrum v hlavnom meste republiky. V Belehradskom výstavnom…

Na Slovensku pribudlo ďalších 22 prípadov ochorenia COVID-19, celkovo ich je 314

Bratislava 29. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Na Slovensku pribudlo počas soboty (28. 3.) 22 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 314. V nedeľu to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že počas soboty bolo vyšetrených celkovo 720 vzoriek. Negatívne…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Monopoly pre dospelých – Srbsko II – Lajčák osobitým zástupcom pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou

Tento článok je akýsi informačný UPGRADE prvej časti Monopoly pre dospelých – Srbsko, kde neboli uvedené dnešné informácie. V čase písania prvej časti som ich nepokladal za dôležité a dĺžka článku aj bez nich, presahovala štandardný rámec. Ale situácia na Balkáne sa rýchlo mení a spomínané informácie dostávajú nový rozmer. Pokúsim sa zhrnúť…

Ľudstvo čaká kríza akú zatiaľ nepoznalo.

Ekonómovia predpovedajú krízu ktorej príčinou vraj bude koronavírus. Ide o nezmysel. Koronavírus bude len jej spúšťačom ale nie príčinou. Príčinou je ekonomická podstata kapitalistickej spoločnosti a jej veľkosť spôsobuje fakt, že sa jej obsah akumuluje vo svete a osobitne v USD mene, už od 70-tých rokov minulého storočia. Pre pochopenie…

Keď nás Ján Pavol II. nabádal, aby sme sa nebáli, myslel aj na koronavírus?

Fakty nepustia. Ktorási z našich nemocníc má pripravených 300 lôžok pre napadnutých koronavírusom. Ale teraz, na sklonku 26. marca 2020, nakazených na celom Slovensku máme len 226. A nikto nie je mŕtvy. Všade ľudia umierajú, len tu nik. Čo s tým? Budeme teda testovať viac a možno ich bude viac? Tak radí…

Strach: záruka mieru a národnej suverenity. Napĺňa sa proroctvo?

Celosvetový strach sa stal univerzálnym spojencom ľudstva a národov v úsilí o mier a pri presadzovaní národných suverenít. Lebo to je výsledok. Národné hranice sú uzatvorené. Nepomáhajú spojenci, pomáhajú údajní nepriatelia. Nezačínajú sa vojny. Zrušené sú svaly napínajúce a vojnu provokujúce vojenské cvičenia. Bruselskí diktátori vybľakujú svoje výzvy na jednotu, v skutočnosti na ochranu svojich privilégií.…

Pán premier Matovič, prestaňte nariekať, podávam dve tretsné oznámenia, na dvoch podozrivých Blaha verzus Matovič, verejnosť má právo vedieť kde je Pravda a NAKA má povinnosť to preskúmať.

Iste mi dajú čitatelia za pravdu, že my občania a voliči máme právo vedieť na ktorej strane je PRAVDA, buď pôjde sedieť Blaha za ohováranie Matoviča prostredníctvom videa a jeho statusov alebo má pravdu Blaha, ale potom by mal isť sedieť Matovič za podvody vo svojej firme a špekulatívne prevody…

Keď sa Matovič hrá na krízového manažéra

Nezmyselné tlačové konferencie novej vládnej koalície, na ktoré osobne dohliada sám principál Matovič namiesto toho, aby poskytoval nevyhnutné informácie pre obyvateľstvo, sa takmer vždy zvrhnú na frašku a emocionálne výlevy, ktorých "leitmotívom" sú útoky na Pellegriniho krízový štáb. Na všetky jeho opatrenia, ktoré ešte teraz plnia svoju úlohu a úspešne…

TopDesat

Nápady dizajnérov na týchto fotografiách si nemôžeš nechať ujsť

0

Ľudská fantázia nepozná hranice. Dnes sme si pre teba pripravili nápady dizajnérov, ktoré sa podarilo zachytiť na tieto skvelé fotografie. Všetko na tomto svete sa vyvíja a napreduje. Dôležitú úlohu v našom živote zohráva aj dizajn. Niektoré nápady dizajnérov sú poriadne pritiahnuté za vlasy. Dnešný príspevok však venujeme dizajnu, ktorý…

Mohli by ľudia žiť v podvodných mestách? Budeme ich raz potrebovať?

0

Hladina morí a počet populácie neustále stúpa a začíname míňať priestor na súši. Niektorí priekopníci si myslia, že v budúcnosti môžeme premýšľať aj o podvodných mestách. 75-ročný francúzsky architekt Jacques Rougerie navrhol počas svojej kariéry desiatky podmorských biotopov. Na lodenici Bordeaux ležia prvé puzzle do skladačky jeho najnovšej myšlienky: SeaOrbiter, plávajúca výskumná…

Vesmír, Červie diery a pohon warp – 2. časť

0

V prvej časti článku sme sa pozreli na túžbu ľudí od nepamäti cestovať naprieč vesmírom. V súčasnosti to však nie je možné a enormné vzdialenosti doposiaľ nevieme prekonávať. V hre je kopec otázok, na ktoré potrebujeme nájsť odpovede. Vitajte pri druhej časti článku venovanému každému človeku, ktorého fascinuje vesmír minimálne tak, ako nás. Je…

COVID-19: Vedci a odborníci zdieľajú poznatky

0

Vedci a odborníci zdieľajú poznatky o koronavíruse v úplne novom špeciáli na kanále DISCOVERY CHANNEL. Relácia "PANDÉMIA: COVID-19" má premiéru v stredu 5. apríla o 20:00 hod. Rýchle rozšírenie novej formy koronavírusu COVID-19 sa stalo určujúcou globálnou zdravotnou krízou našej doby. Zdanlivo cez noc tento vírus zmenil naše každodenné životy aj…

Prečo je more slané, keď sa doňho vlievajú sladkovodné rieky?

0

Keby sa všetka soľ z morí rovnomerne rozložila po pevnine, vytvorila by vrstvu vysokú vyše 150 metrov — siahala by približne do výšky 45. poschodia. Odkiaľ všetka táto soľ pochádza, zvlášť keď berieme do úvahy, že do oceánov sa vlieva mnoho potokov a riek so sladkou vodou, pričom moria aj oceány zostávajú slané? Jedným zo zdrojov…

Ani celebrity to nemali v živote ľahké. Tu je 10 krátkych inšpiratívnych príbehov

0

Trápenia je súčasťou života každého z nás a ani celebrity nie sú výnimkou. Je však dôležité si uvedomiť, že zlé časy netrvajú naveky. Koľkokrát, keď si sa cítil pod psa, si si povzdychol, že by si radšej mal život niekoho iného? No svetlé a temnejšie momenty sa striedajú v živote každého…

Vo svete IT

6 platených a dobre hodnotených hier na Steame, ktoré stiahnete aktuálne zadarmo

0

Aktuálne situácia okolo COVID-19 motivovala viacero známych vývojárov, aby sprístupnili svoje hry zadarmo. Ich cieľom je, aby ľudia vrátane mládeže zostali doma a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku nakazenia sa. Dnes sme si pre Vás preto pripravili 6 hier z platformy Steam, ktoré by ste nemali prehliadnuť (nižšie na odkaze…

Vyzlečte svoj smartfón „donaha“. Pozrite sa na špecifikácie Vášho zariadenia, o ktorých ste ani netušili

0

Naše smartfón sú bezpochyby zariadeniami, ktoré svojim výkonom a špecifikáciami prekonávajú počítače či notebooky z pred niekoľkých rokov. Častokrát výrobcovia reklamujú len tie hlavné špecifikácie, akými sú procesor, niektoré vlastnosti displejov, kamera a prípadne podpora rýchleho nabíjania. Nižšie Vám preto prinášame niekoľko aplikácií a šikovných tipov, ako sa môžete pozrieť…

Známa hostingová služba, ktorá hosťovala tisíce webov na Dark Webe, končí po tom, ako bola hacknutá

0

Náš „bežný“ internet je nástroj, ktorý používame takmer neustále. Web hostingy ponúkajú služby svojim klientom, ktorí si môžu na ich serveroch založiť svoje stránky. Rovnaký princíp funguje aj pri dark webe, až na jednu výnimku. Web hostingové spoločnosti nie sú renomované a nedokážu si zaplatiť bezpečnostných odborníkov, píše portál hackread.com…

Nekroplanetológia: Vedný odbor študujúci časť vesmíru, ktorá nám môže veľa prezradiť

0

V roku 2015 vedci našli niečo zvláštne. Išlo o bieleho trpaslíka, 570 svetelných rokov od našej planéty. Hviezda „tmavla“ v netradičných intervaloch. V časovom rozmedzí okolo 5 hodín sa jej jas zmenšil, zakaždým o inú hodnotu. Ďalšou zvláštnosťou bolo, že sa v atmosfére nachádzali prvky, ktoré bežne nájdeme na skalnatých…

Bezdrôtový strojček na vlasy Xiaomi Enchen Sharp aktuálne kúpiš s kopou príslušenstva už za menej ako 18 eur

0

Aktuálna prísna karanténa, ktorá zahŕňa aj uzatvorenie prevádzok ako holičstvá a kaderníctva, prináša viacero prekážok, s ktorými väčšina z nás nepočítala. Niektorí z nás nestihli spomínané prevádzky navštíviť tesne pred ich uzatvorením a veľká časť s nás už v týchto dňoch cíti, že ich strih by potreboval mierne vylepšenia. Ak…

Xiaomi predstavilo viacero gadgetov vrátane novej chytrej televízie Mi TV 4S 65’’

0

Čínsky výrobca dostupnej elektroniky, stále viac a viac populárna spoločnosť Xiaomi, predstavila počas včerajšej exkluzívnej premiéry smartfónov zo série Mi 10 hneď niekoľko zaujímavých gadgetov a elektronických doplnkov do domácnosti, po ktorých fanúšikovia z našich končín „volajú“ už niekoľko mesiacov. Nižšie Vám prinášame menší prehľad nových produktov Xiaomi, ktoré sa…

TopSpeed

Video Test Honda Civic 1.5 VTEC Turbo CVT: Podľa starých poriadkov

0

Honda Civic bola vždy nízkym a rozkročeným autom s výrazným športovým nádychom a dobrými jazdnými vlastnosťami. Od siedmej generácie sa síce začala nafukovať a tváriť rodinnejšie, no v aktuálnej podobe sa znova prikrčila a hlási návrat k svojim koreňom. Ide však len o maskovanie, alebo naozaj jazdí tak, ako sa na…

Správy, že rodinné MPV Alhambra končí sú nepravdivé, tvrdí Seat

1

Trh priestranných rodinných minivanov, známych aj ako MPV pomaly vymiera. Ešte pred 20 rokmi boli v Európe mimoriadne obľúbené, no ich miesto zaujali SUV. Napriek ich nesporným výhodám, ktoré nám v redakcii dokazuje Alexová Alhambra, sú tieto autá už dnes miernym prežitkom. Uvedomuje si to aj Volkswagen Group a zdá…

Ako by dopadol drag race raketové auto vs Bugatti Chiron vs F1?

0

Aktuálna pandémia ohľadom koronavírusu Covid-19 spôsobila, že veľké množstvo ľudí je doma. Chránime tak nie len seba, ale aj ostatných. No po viac ako dvoch týždňoch už ľuďom dochádzajú nápady ako sa zabaviť a zabiť čas. Povedzte, napadlo vám niekedy, ako by dopadol drag race: raketové auto vs Bugatti Chiron…

Čo sa stane s diskami, ak z nich začneme odrezávať lúče?

0

Skutočne skvelou vlastnosťou Youtube je to, že jeho algoritmus vám častokrát ponúkne odpovede na otázky, ktoré vás nikdy netrápili. Presne tak dopadlo aj moje neskoré večerné brázdenie internetom. Schválne, zamysleli ste sa niekedy, koľko lúčov môžete odrezať z diskov bez toho, aby sa disk rozpadol? Čo sa stane, ak s…

Video Toyota RAV4 Hybrid 4x4 test

2

Toyota RAV4 je kompaktné SUV, ktoré nie je na trhu nováčikom. Prvá generácia prišla už v roku 1994 a odvtedy si RAV4 získala sympatie veľkého množstva ľudí. Je najpredávanejším SUV na svete. Od prvej generácie je v ponuke ako predokolka, aj ako štvorkolka. Dnes sa pozrieme na variant s pohonom všetkých kolies vo…

Kolo na Nürburgringu s Rolls-Royce Ghost. Na zadnom sedadle

1

Rolls-Royce patrí k tým najluxusnejším značkám sveta. Modely za niekoľko 100-tisíc eur, v ktorých sa ale väčšinou budete voziť na zadnom sedadle. Veď kto má na Rolls-Royce, má aj na osobného šoféra. Tieto autá boli vyrobené pre maximálny komfort, luxus a ničím nerušenú jazdu na zadnom sedadle, ktorú si užívajú…

KAMzaKRÁSOU

Ako zamaskovať odrastené korienky vlasov: Prinášame 5 tipov!

0

Ako zamaskovať odrastené korienky vlasov, keď nemôžete ísť k vašej kaderníčke? Nezúfajte! Máme pre vás päť skvelých tipov. Nech sa páči.

Recept na kakaovo-tvarohové rezy: Každý si po nich prsty oblíže!

0

Hrnčekové recepty patria medzi najjednoduchšie a najžiadanejšie, preto si určite obľúbite aj tento recept na kakaovo-tvarohové rezy. Určite sa po ňom zapráši!

Recept na pečené zemiaky v rúre, ktoré nebudú utopené v oleji!

1

Podarilo sa vám už niekedy pripraviť tie najlepšie pečené zemiaky v rúre, z ktorých netiekol olej potokom, ale krásne chrumkali? Ak nie, tak tieto skúste!

Nezničiteľná izbová rastlina: Táto prežije, aj keď ju zabudneš poliať!

0

Lopatkovec má rád vlhké prostredie a pravidelnú zálievku. Počas leta je vhodné rastlinu poriadne zaliať jeden až dva razy týždenne, počas zimy jej postačí zálievka raz za sedem dní. Je vhodné substrát udržiavať primerane vlhký. Vyhnite sa však tomu, aby v kvetináči stála voda. Platí totiž, že lopatkovec oveľa lepšie…

Naozaj to funguje?! Terapeuti prezradili recept na šťastné manželstvo!

0

 Tí z vás, ktorí nosia snubný prsteň už nejaký ten piatok vedia, o čom je reč. Romantické randenie sa časom zmení na manželskú rutinu, k čomu prispieva spoločné bývanie a dlhé roky v manželskom zväzku. Každý ďalší rok je tak výzvou, ktorú musia manželia dennodenne prekonávať. Hlavou mnohých manželských párov…

5 podceňovaných destinácií, ktoré jednoznačne stoja za návštevu

0

5 podceňovaných destinácií, ktoré sa netešia veľkej popularite však ponúkajú tajomné zákutia, jedinečné miesta, kultúrne pamiatky, skvelú kuchyňu.

Svetlo sveta

Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

0

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských…

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Trnavský arcibiskup vyzýva k účasti na požehnaní Urbi et Orbi

0

Z láskavého poverenia Štátneho sekretariátu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých veriacich a kresťanov iných konfesií na území Trnavskej arcidiecézy, aby sa v piatok 27. marca duchovne spojili so Svätým Otcom Františkom na modlitbe, po ktorej udelí zúčastneným požehnanie Urbi et Orbi. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých…

Svätý Otec vymenoval za spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša

0

Svätý Otec František vymenoval za pomocného biskupa Spišskej diecézy vdp. Jána Kuboša, ktorý je členom kňazského zboru spomenutej diecézy a momentálne pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku. Svätý Otec mu pridelil titulárne sídlo Quiza. Mons. Ján Kuboš má 54 rokov. Narodil sa 28. februára 1966 v Trstenej. Kňazskú vysviacku prijal…

Biskupi prijali pozvanie pápeža, veriacich volajú k modlitbe Otčenáš

0

Európski biskupi prijali pozvanie pápeža spojiť sa v stredu 25. marca napoludnie v modlitbe Otčenáš a prosiť za odvrátenie pandémie. Predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) janovský arcibiskup kardinál Angelo Bagnasco reagoval, že sa bude v Janove o dvanástej hodine modliť v spojení so Svätým Otcom, a prosí, aby sa…

Arcibiskup Ján Orosch o polnoci udeľuje eucharistické požehnanie

0

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch každú noc, pravidelne o polnoci, udeľuje eucharistické požehnanie veriacim a ostatným obyvateľom mesta Trnava a celej Trnavskej arcidiecézy. Prvý raz udelil trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch toto požehnanie o polnoci zo soboty 21. marca na nedeľu 22. marca, teda na 4. pôstnu nedeľu. Úmyslom eucharistického…

Armádny Magazín

Pilot Andrej Krasnoperov posúdil výhody ruského stíhacieho lietadla Su-35 v porovnaní s americkým F-16

0

[caption id="attachment_2101529" align="alignnone" width="640" class="article-image"]

Prvá vesmírna spoločnosť vyhlásila bankrot kvôli epidémii Covid-19

0

Veľká Británia, 29. marca 2020 ( Sputnik ) - Britská spoločnosť OneWeb, ktorá vypúšťa družice z kozmodrómov Vostočnyj a Bajkonur, vyhlásila bankrot. "Spoločnosť On

Ruské podvodné loďstvo: sovietske dedičstvo a ponorky piatej generácie

0

Rusko, 28. marca 2020 ( Sputnik ) - Rusko vykonáva modernizáciu ponoriek postavených v 80. a 90. rokoch a vybavuje ich modernými zbraňami. Súčasne sa pracuje na ponorkách budúcej generácie. Bude to stačiť k ochrane námorných hraníc kraj

Rusko a Sýria informovali o amerických plánoch doviezť do Rukbanu dodávky materiálu pre islamských militantov

0

Sýria, 28. marca 2020 ( Sputnik ) - Medzirezortný koordinačný štáb Ruska a Sýrie oznámil, že Spojené štáty plánujú na pozadí pandémie koronavírusu odovzdať sýrskym militantom dodávky pod rúškom humanitárnej pomoci pre utečenecký tábor Rukban.   "Americká strana sa cy

Oficiálne vyhlásenie členov núdzového samitu G20 o výzve COVID-19

0

Irak, 28. marca 2020 ( AM. TASS ) - Krajiny, ktoré sa zúčastnili núdzového summitu G20 o koronavíruse, prijali záverečné vyhlásenie: Nevídaná pandémia COVID-19 je presvedčivou pripomienkou našej prepojenosti a zraniteľnosti. Tento vírus nerozpoznáva hranice. Boj proti tejto pandémii vyžaduje prijatie transparentných,

Prvý let modernizovaného transportného lietadla An-225 Mrija

0

Ukrajina, 29.marec 2020 ( AM, topcor ) - V stredu 25. marca 2020 vzlietlo po

Tvoja Svadba

Svadobné noviny: Novinka, ktorá poteší hostí, snúbencov aj rodičov!

0

Svadobné tlačoviny sú aktuálne veľkým trendom na svadbách. Svadobné noviny by mali vyrozprávať váš príbeh lásky, ale mali by byť aj poďakovaním. Pre koho?

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Skvelé nápady na svadbu, ktoré ju spravia nezabudnuteľnou

0

Skvelé nápady na svadbu, ktoré dokážu premeniť klasickú svadbu na výnimočnú udalosť, na ktorú budete nielen vy, ale i vaši hostia dlho spomínať. Inšpirujte sa!

Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

0

Zrušená svadba kvôli vírusu je v súčasnej dobe horúcou témou medzi mladými pármi, ktoré sa plánovali v najbližších mesiacoch vziať. Ako postupovať?

Žltá svadobná výzdoba: 31 inšpirácii, ktoré rozžiaria tvoj deň D!

0

Hľadáte jednu farbu, ktorá by bola ideálna na jarnú alebo letnú svadbu? Našli ste ju! Žltá svadobná výzdoba očarí každého hneď, ako vojde do sály!

Bohémska svadba v prírodnom duchu: Necháš sa aj ty inšpirovať?

0

Bohémsky štýl tvorí oku lahodiaca kombinácia prvkov prírody, dávky romantizmu a kreatívnej individuality. Vo svete je tento štýl známy aj ako boho-chic či hippie-chic, ktorý čerpá zo slobody ducha a kultúry hippie. Vitaj kvetinová koruna a vzdušné čipkované šaty! Boho svadby začleňujú do dizajnu eklektickú zmes prírodných, rustikálnych a historických detailov.…

Tvoje Zdravie

Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?

0

Ako si doplniť vitamín C prirodzene a prostredníctvom pestrej stravy? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré potraviny je dobré zaradiť do jedálnička!

Prečo je káva z čakanky zázračným nápojom? Inú už piť nebudete!

0

Viete, vďaka čomu je slávna káva z čakanky a prečo si ju mnohí obľúbili? Ide o zdravý nápoj, vďaka ktorému si tiež môžete zdravotne polepšiť.

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špenát: Nie je len zdrojom železa!

0

Ak budete pravidelne konzumovať špenát, urobíte niečo pre svoje srdce a cievy. Napríklad vďaka draslíku prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny krvného tlaku. Taktiež je vhodnou súčasťou stravy, ktorá napomáha udržiavať úroveň cholesterolu v norme. Špenát navyše obsahuje i kyselinu listovú, ktorá má rovnako priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev.…

Poznáte účinky huby reishi? Podporí imunitu a zvládne toho ešte viac!

0

Účinky huby reishi sú v azíjských kultúrach známe už celé tisícročia. I dnes sa však jej vplyvom venujú mnohé štúdie a vedecké práce. Napríklad v Číne či Japonsku je táto huba schválená ako podporná liečba rakoviny a zároveň aj preventívny prostriedok. Práve v prevencii mnohých zdravotných problémov býva reishi nápomocná. Obsahuje esenciálne…

TOP recepty z byliniek pre zdravé dýchacie cesty: Čo odporúčajú bylinkári?

0

Medzi liečivé bylinky, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest, patrí aj šalvia lekárska. Táto rastlinka s typicky fialovomodrými kvetmi a plstnatými listami pôsobí protizápalovo aj baktericídne a okrem toho zbavuje telo nadbytočnej vody. Môže byť užitočným podporným prostriedkom pri liečbe zápalov horných dýchacích ciest aj pri pľúcnych chorobách. Pripraviť si z nej môžete…

Ako sa stravovať pri dne? Aké sú príčiny a príznaky ochorenia?

0

Ako sme načrtli vyššie, v obdobiach, kedy sa lámka výraznejšie neprejavuje, by mal pacient myslieť hlavne na prevenciu. Dôležitý je dostatočný pitný režim, dostatok pohybu aj udržiavanie si vhodnej telesnej hmotnosti. Veľmi dôležitá je však hlavne úprava stravy. Pacient by mal dôsledne dodržiavať odporúčania lekára. Vo všeobecnosti je však odporúčané znížiť príjem…