KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Andrej Danko v exkluzívnom rozhovore pre Hlavné správy: Keby sme nekúpili stíhačky, tisícpäťsto ľudí by bolo na ulici

Bratislava 17. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

„Tykám si s Lavrovom, mám dobrých priateľov v Rusku aj inde vo svete, a to nechcem stratiť kvôli Kotlebovi,“ to a všeličo iné hovorí predseda parlamentu Andrej Danko v prvej časti exkluzívneho rozhovoru pre Hlavné správy

Na snímke predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko

Hlavné správy: Pár dní po voľbách bude Slovenská národná strana oslavovať 30 rokov svojej novodobej histórie, o rok to bude aj s prvou SNS už 150 rokov od jej založenia ako najstaršej politickej strany na Slovensku. To je príležitosť bilancovať. Kde je SNS dnes a čo počas svojej existencie priniesla Slovensku?

Danko: Slovenská národná strana je nielen najstaršia politická strana, my sme vydali publikáciu o tom, ako z rôznych národných prúdov vznikala, ale v roku 1918 sa stala aj akousi matkou všetkých ostatných strán. Pôsobil v nej Martin Kvetko, jeden zo zakladateľov Demokratickej strany, Ján Smrek (Komunistická strana), Andrej Hlinka (Hlinkova slovenská ľudová strana), Milan Hodža (Agrárna strana) a mnohí ďalší ľudia, ktorí potom našli svoju cestu.

Ja, keď som sa stal predsedom SNS, ani som si celkom neuvedomoval, čoho som sa stal súčasťou. Predtým som bol skôr advokát v súkromnej sfére a stranu som na určitých úrovniach zastupoval, bol som aj v nejakých komisiách, ale predovšetkým som pôsobil ako advokát v súkromnej firme. Vychoval som vyše tucta koncipientov a až od roku 2016 som sa začal naplno venovať politike. SNS bola pre mňa jednou z najlepších politických značiek a otázkou cti.

Ja som od Revúcej, a keďže z vedľajšej dediny, Muránskej Dlhej Lúky, bol Martin Kvetko, ľudia u nás vždy uznávali dve strany: Demokratickú stranu a Slovenskú národnú stranu. Preto, keď som prevzal stranu po Jánovi Slotovi, spolu s dlhom 800 tisíc eur a množstvom vyhrážok a problémov, som si dal za úlohu znovu dostať tú stranu do politickej hry tak, že opustíme xenofóbnu, rasistickú a útočnú politiku a pokúsime sa hľadať riešenia v modernom svete.

Je pravda, že si SNS z histórie so sebou ťahá veci, ktoré mi ešte aj dnes v diskusiách niekedy vyčítajú, ale na druhej strane je SNS pre mňa dnes zdravou politickou silou s osemtisíc členmi, fungujúcimi regionálnymi štruktúrami a s jasným hodnotovým nastavením, ktoré spočíva v rešpektovaní členstva v EÚ a triezvom prístupe k členstvám, ktoré by mohli mať svoj progres, a to je aj členstvo v NATO.

Nikdy som sa netajil tým, že ticho závidím Rakúšanom, čo sa im podarilo v roku 1958: akceptovanie svetovými veľmocami a neutralita. Na druhej strane, aj po skúsenosti s tým, čo Spojené štáty urobili v Iraku, vždy som inklinoval k tomu, aby Európa spolupracovala na úrovni armád európskych štátov. Trochu som zaskočený tým, že Poliaci otvorili Američanom dvere, ale som hrdý, že ako predseda SNS som nedovolil odovzdanie Sliača a Lešte, a to aj v kontexte procesov v rámci NATO, pretože Slovensko je dnes jediný štát vo východnej zóne, kde nie je s vlastnou jurisdikciou americká armáda.

Ako politik a predseda SNS sa snažím robiť vyváženú politiku vo vzťahu k EÚ, ale vyváženú tiež v polarite východ-západ. Často som kritizovaný za aktivity smerom k Rusku, ale ja vždy hovorím kritikom: pozrite sa, čo všetko tam robia Francúzi či Nemci – boli by sme hlúpi, keby sme tam nešli tiež.

Národnú, kresťanskú a sociálnu politiku často špinia ľudia, ktorí nemajú ujasnené hodnotové a historické súvislosti ako je fašizmus alebo holokaust. Nás, kresťansky, národne, sociálne orientovaných ľudí potom veľmi ľahko títo liberálni slniečkari nálepkujú, že sme extrémisti či xenofóbi. Je to aj prípad ĽSNS: oni vlastne pomáhajú liberálnym silám zneužívať témy ako bol napríklad nákup stíhačiek F16.

 

Hlavné správy: Ako to vlastne bolo s tými F16-kami? Bolo potrebné kúpiť takéto lietadlá?

Danko: Slovensko dlhodobo potrebuje mať ochranu vzdušných síl, nestačí iba protiraketový systém, ako hovorí Kotleba. Keby Slovensko nemalo ochranu vzdušného priestoru zabezpečenú svojou letkou, tak by sme letiská v Kuchyni a na Sliači museli zavrieť, alebo ich sprístupniť na ochranu nášho vzdušného priestoru, ktorá ročne stojí až 60 miliónov eur, inému štátu, pričom tisícpäťsto ľudí by bolo na ulici. Keď sa to vynásobí za celé tie roky, tak vidíte, že je to veľmi vážne rozhodnutie, ktoré musela urobiť vláda Slovenskej republiky – nie SNS – a ja som hrdý, že sa letka SR nezrušila. Ja by som nechcel, aby vzdušný priestor Slovenska chránili ozbrojené sily USA alebo okolitých štátov, ale keby sme nemali vlastnú letku, museli by sme to urobiť – žiaľbohu, také sú prístupové dohody pri členstve v NATO. A dnes neexistuje európska alternatíva členstvu v NATO, hoci verím, že raz príde.

 

Hlavné správy: Nemyslíte si, že vo vzťahu k ĽSNS by bolo lepšie zabudnúť na nejaké ideologické rozdiely a spojiť sa v záujme Slovenska proti liberálnej chobotnici, ktorá je nástrojom zahraničia ako Slovensko zotročiť a vnútorne rozložiť?

Danko: Ja vám to veľmi rád vysvetlím. Principiálne, ak si niekto raz dal uniformu, na ktorej mal symbol armády, ktorá vraždila vojakov Červenej armády, myslím tým aj uniformu tej Kotlebovej Pospolitosti, tak je jasné, že sa dočká len opovrhnutia a odmietnutia. Nehovorím to len ja, hovorí to aj správa ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie, nehovoriac už o Bruseli.

Ja chápem ľudí, ktorí inklinujú k ĽSNS, ktorá často využíva kauzy, ktoré nám robia slniečkari. Ľudia Mariana Kotlebu, a myslím že aj on sám, dávali na mňa trestné oznámenia za rôzne veci od tlačoviek cez všetko možné až po rigorózku, často zneužívajú cirkevné veci, atď. Netvrdím, že by hovorili o zlých hodnotových veciach, problém je iný.

Som asi jeden z mála politikov v týchto zemepisných šírkach, ktorí si tykajú s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Veľakrát som sa s ním rozprával o tom, ako by Rusi pristupovali k takej vláde, kde by bola ĽSNS. A zodpovedne môžem povedať, že nielen že by nás nepustil nikto do Bruselu, ale skončili by sa aj naše dobré vzťahy s Ruskom. Už nikdy by som nedostal na tribúnu na Červenom námestí, tak ako tento rok pri príležitosti výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Ja moje vzťahy v Moskve, kde sa môžem na telefón rozprávať so šéfom Dumy Volodinom, predsedníčkou rady federácie Matvijenkovou, ministrom priemyslu Manturovom a pomôcť prostredníctvom nich slovenským podnikateľom, ja ich kvôli Kotlebovi stratiť nechcem.

Ja vnímam, že Marian Kotleba sa niekedy stavia na stranu Rusov, ale musím povedať, že Rusi ním opovrhujú. Neustrážil si to, že jeho ľudia používajú pozdrav „Na stráž!“, hákové kríže a iné veci. To nie je len o tom, čo on vykrikuje o Izraeli. Ja viem, že nemôžete ustrážiť každého člena strany, ale tam sú ľudia, ktorí presadzujú násilie, ktoré dokonca skončí vraždou, ako v prípade okresného predsedu strany v Poprade. Násilím chcú riešiť problémy v rómskych osadách, deklarujú hrubú silu.

Áno, sú tam aj veľmi dobrí ľudia, ale my sa nemôžeme politicky s touto stranou spojiť. Ja by som stratil všetky väzby, označili by ma rovnakými výrazmi ako Kotlebu. A to je veľký politický hendikep, ktorý Marian Kotleba nikdy nebude môcť dorovnať.

Toto nehovorí len Danko, to povedal Robert Fico, Peter Pellegrini aj lídri všetkých ostatných politických strán, ktoré na Slovensku niečo znamenajú. A nie preto, že by sme Kotlebovi závideli percentá. Toto nie je osobné voči Marianovi Kotlebovi, toto je principiálna vec. Budem sa snažiť to vysvetľovať ľuďom. Ja chápem aj to, že môže byť niekomu sympatické, keď niekto povie, že nejakú osadu budú strážiť. Ale budú ich azda biť? Čo s nimi budú robiť?

A ďalšou otázkou je otázka ich personálneho zázemia. Ja si naozaj neviem predstaviť, že by človek ako napríklad Mazurek bol povedzme ministrom obrany. V štruktúre ĽSNS vidím rôzne príbehy. Vidím tam zneužitie otca Kuffu a jeho bratov, vidím tam zranených ľudí, ktorí boli členmi SNS, vidím tam rôznych podnikateľov, ktorí chceli získať pozície, vidím tam členov HZDS a ich krivdu za amnestie. Toto všetko vytvára určité zázemie a progres ĽSNS.

 

Hlavné správy: Prieskumy uvádzajú rôzne čísla, ale väčšinou vidia SNS blízko pásma ohrozenia. Prieskum Vox Politico vám prisudzuje dokonca menej ako tri percentá. Čo si myslíte, že vám zobralo najviac voličských hlasov? 

Danko: Ukazuje sa, že tie moratóriá na prieskumy v určitom čase pred voľbami asi majú svoj význam. Ak je niečo verejný prieskum, tak by to malo mať svoju metodiku, štandardizovaný zber dát a malo by to dávať určitú garanciu, aby sa na internet nehádzali rôzne prieskumy podľa toho, ako si kto želá.

Vidíme tu dnes veľmi zvláštnu situáciu: sú tu ľudia, ktorí prišli zo sudcovského stavu a asi ťažko vysvetlia, kde vzali sumu blížiacu sa k miliónu eur na kampaň. Takisto tu máme bývalých ministrov, ktorí už majú kampaň väčšiu ako my v SNS. Volič by sa mal zamyslieť, komu tieto novovzniknuté strany chcú slúžiť. Keď som ja prevzal SNS, snažil som sa ju financovať z vlastných zdrojov a zdrojov Jaroslava Pašku a nebyť nikomu zaviazaný. Pokiaľ ide o prieskumy: najlepší prieskum budú voľby.

V rezortoch, za ktoré sme zodpovedali, sa môžem pozrieť ľuďom smelo do očí. Učiteľom sme za tri roky zdvihli plat o štyristo eur – vždy keď som medzi nimi, ďakujú mi za to. Pokiaľ ide o vojakov, dotkli sme sa v priemere dvetisíc eur. SNS presadila rekreačné poukazy pre všetkých štátnych zamestnancov a zamestnancov firiem nad 49 ľudí. SNS prispela k tomu, že ľudia sa naučili používať pojem trinásty plat, pretože neexistuje štát, kde do 500 eur nemusíte platiť odvody a dane.

Naučili sme ľudí, čo sú športové poukazy, zaviedli sme športový fond, umožnili sme športovcom ísť na živnosť, zaviedli sme zelenú naftu, znížili sme na 10 percent DPH na ubytovacie služby a na potraviny, znížili sme daň z príjmu pre malých podnikateľov na 15 percent, zaviedli sme paušálne výdavky pre živnostníkov, zrušili sme daňové licencie, historicky sme zdvihli dôchodky o 55 eur mesačne, pre tristotisíc dôchodcov, zrušili sme koncesionárske poplatky, a tak ďalej.

Začínam niekedy mať pocit, že politika u nás začína byť chápaná nie ako služba pre ľudí, ale ako divadlo. Ak by politika mala byť o tom, kto aký cirkus robí, tak potom tu asi nemáme čo robiť. Ale ja som vždy bol presvedčený o tom, že ak politik pre ľudí pracuje od rána do večera, že to má zmysel. A ja tu naozaj od rána do večera sa snažím pre ľudí niečo urobiť – každý deň je to množstvo stretnutí, jednaní a popri tom treba ešte riešiť veci ako zrušiť diaľničné známky, keď nemáme diaľnice, alebo doriešiť Istanbulský dohovor…

A potom sa občas stane, že pri mojom boji niektorí ľudia moje témy zneužijú. Ja som napríklad vymyslel zákon o podnikových bytoch, nerodilo sa to ľahko, ale je to skvelý nápad, a potom zrazu Kollár, človek, ktorý chce bojovať s mafiou, ale sám pochádza z toho prostredia, začne hovoriť, že on chce nájomné byty. Alebo Kotleba si urobí bilbord, že on zastavil Istanbulský dohovor. Ale to sme boli my, kto navrhol uznesenie ohľadne Marrákéšskeho paktu aj Istanbulského dohovoru.

Pre týchto ľudí je ľahké parazitovať na nás, keďže nemajú toľko zodpovednosti a mne niekedy nezostáva sila na robenie si PR a úsmevy. Často som na tlačovke unavený a môže mi ujsť nejaké to slovíčko. A potom do toho prichádza ten liberálny hyenizmus, ako má Sulík napríklad stránku Zomri, podobné stránky majú aj Kotlebovci, zostrihajú videá, a ľudí potom nezaujíma, či Danko napríklad povedal, že tu sú podnikové byty – žiaľ, ľudí viac zaujíma nadpis alebo to, či som sa zakoktal.

Ale sú tu aj ľudia, ktorí ma počúvajú a rozmýšľajú nad tým, že aha, som živnostník a pomohol mi. Mám rekreačný poukaz, moje dieťa môže športovať… verte, že ja jeho starostiam rozumiem. Ja som jeden z nemnohých v politike, ktorý vie, čo je súvaha, výsledovka, DPH, pretože som si tým všetkým prešiel. Mne nič v živote nespadlo z neba. A preto sa viem sa rozprávať s umelcami, s novinármi, s každým, ale otázka je, či to chcú počúvať.

A ak sa pýtate na percentá, sám si hovorím, že asi je to tak, ako hovoril Churchill, že politika je boj, ktorý sa nedá vyhrať. A to isté mi hovoril prezident Zeman, že raz si hore, raz si dole, nepozeraj sa na to a choď ďalej, a podobne aj pán Kaczynski, keď mi rozprával o tom, ako sa trápili, keď mali s bratom sedem percent.

Ja hovorím o vízii – o vízii reformy štátu. Podarilo sa mi Smer vo veľa veciach naštartovať. Vďaka nám Smer priniesol obedy zadarmo a množstvo iných vecí. Ale som tomu rád, toto nie je o percentách – zo všetkých tých pánov predsedov možno len jeden-dvaja môžu povedať, tak ako ja, že v niečom ľuďom pomohli. Potom, čo som v poslednom čase zažil útokov, klamstiev, intríg, trestných oznámení, som absolútne vyrovnaný a pripravený prijať čokoľvek.

Jediné, čo mi je ľúto, že ľudia sa dajú v dnešnej dobe veľmi ľahko klamať. Správa v digitálnom priestore vlastne nie je čítaná, iba nadpis, ľudia sa nezamýšľajú nad obsahom, do toho prichádza vulgarizácia na diskusných fórach, facebook bez akejkoľvek zodpovednosti, internet bez pravidiel… to je šialené.

Tak ako vás, Hlavné správy, niekedy obviňujú, že ste konšpirátori, tak ja hovorím, že najväčšie konšpiračné médium je tu dnes Denník N. Neexistuje horšie dezinformačné médium, to som zažil na vlastnej koži. Oni by si mali dať do nadpisu, tak ako mala kedysi Pravda podnadpis „stranícky denník Komunistickej strany“, tak oni by si mali napísať „stranícky denník Progresívneho Slovenska, Spolu a Andreja Kisku.

 

Hlavné správy: Ako prebieha vaša predvolebná kampaň?

Danko: My sme to rozdelili, pretože v roku 2012 a 2016 sme sa príliš zameriavali na mítingy a výjazdy v regiónoch. Ja som nemal žiadneho šoféra, len jednu hovorkyňu a jednu zamestnankyňu na sekretariáte. Prejazdil som takto asi 160 tisíc kilometrov z dediny do dediny a po voľbách som zistil, že máme 8,6 percenta a mafiáni, ktorí si stranu kúpili z Floridy, majú 6,6 percenta. Teraz máme v strane dohodu, že ja absolvujem tie väčšie akcie a ostatní chodia na konferencie a regionálne akcie. A doplnili sme to podporou facebooku.

Zdá sa, že sa politický priestor mení z hľadiska toho, že kde je ťažisko komunikácie. Už v roku 2015 mi Hans Christian Strache (bývalý rakúsky vicekancelár, pozn. red.) povedal, že on dáva ročne tristotisíc eur na facebook. Snažím sa tomuto trendu prispôsobiť aj našu kampaň. A to aj napriek tomu, že na facebooku máme problém: nevieme ani napriek sponzorovaniu dosiahnuť efektivitu, pretože schvaľovanie našich článkov často trvá záhadne dlho a pri takých kľúčových slovách ako LGBTI alebo Istanbulský dohovor nám dokonca niekedy býva odmietnuté. Ale máme aj bilbordovú kampaň.

Ja som sa sústredil na komunikačnú kampaň s veľkými médiami. Nepotrebujem chodiť ako Mirko Beblavý objavovať Slovensko, ja pochádzam z úplnej dediny Kopráš pri Revúcej. V regióne som žil a poznám problémy, aké tam sú. Pripadá mi falošné, čo robia niektorí bratislavskí slniečkari, že posledný mesiac zrazu chodia k ľuďom po domovoch a tvária sa, ako idú riešiť ich problémy. Pritom ich cynizmus a bezcitnosť sú verejne známe, konkrétne u Beblavého z obdobia ministra Kaníka, keď ľuďom brali invalidné dôchodky a iné práva.

Ja sa spolieham na slovenské srdce a odhad v tejto kampani, že pri výpočte toho, čo sme urobili, ktorý šírime cez médiá, ľudia pochopia, kto má dobrý úmysel a komu ide len o jednorazové získanie výhod. My sme tu zažili napríklad Matoviča: plakal, hádzal sa o zem, nechodil do práce, sypal injekčné striekačky, vykrikoval, urážal, dával trestné oznámenia… nechcem veriť, že slovenské srdce by takého človeka chcelo za premiéra. Mohol by som hovoriť o Trubanovi, o podnikateľských aktivitách Kisku – ale ja sa radšej snažím ľuďom dokázať, že mám úprimný záujem pomáhať.

Ivan Lehotský

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Dan Landa o obmedzovaní slobody: Nie je možné, aby sa tu ľudia báli hovoriť o svojom názore

Praha 15. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto: Facebook)   Český rockový spevák, skladateľ, amatérsky bojovník muay thai, príležitostný herec a automobilový pretekár Daniel Landa sa vo svojom nedávnom rozhovore s Pavlom Štruncom na CNN Prima dotkol témy obmedzovania slobody, čo ho v poslednej dobe vcelku trápi. V tejto súvislosti sa tak zmienil…

Macron sa zastal nového ministra vnútra obvineného zo znásilnenia

Paríž 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v utorok verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Informovala o tom agentúra AFP "Ak sa niekto stane obeťou súdu ulice či sociálnych sietí od chvíle, keď je obvinený, avšak ešte nie…

Kráľovná Alžbeta II. predstavila svoju vlastnú značku ginu

Brusel/Londýn 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Buckingham Palace)   Britská kráľovná Alžbeta II. predstavila svoj vlastný gin založený na prísadách zo svojej záhrady. Informoval o tom v utorok webový spravodajský portál The Brussels Times „Nápoj je ochutený citrusovým plodom a bylinnými tónmi získanými z 12 rastlinných výťažkov, z ktorých niekoľko pochádza zo…

Rumunský súd potvrdil, že expremiér Ponta sa dopustil plagiátorstva

Bukurešť 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Vadim Ghirda)   Rumunského expremiéra Victora Pontu uznal najvyšší súd vinným z plagiátorstva, keďže časť jeho dizertačnej práce bola skopírovaná z iných zdrojov, ktoré navyše neboli citované. Informovala o tom v utorok agentúra DPA V tejto veci boli voči Pontovi podané žaloby ešte v roku 2012,…

Izrael hlási rekordných 1681 nových prípadov nákazy za deň

Jeruzalem 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-David J. Phillip)   V Izraeli pribudlo za ostatných 24 hodín 1681 prípadov infekcie novým koronavírusom. Oznámilo to v utorok tamojšie ministerstvo zdravotníctva s tým, že ide o dosiaľ najvyšší denný prírastok, píše agentúra AP Izrael zareagoval na pandémiu nového koronavírusu pomerne skoro, a to zatvorením…

Chorvátsky premiér Plenkovič absolvuje test na koronavírus

Záhreb 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)   Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič absolvuje test na koronavírus, pretože sa v pondelok stretol s ministerkou, ktorej nariadili domácu izoláciu. Oznámil to v utorok hovorca chorvátskej vlády Marko Milič, ktorého vyjadrenie sprostredkovala agentúra HINA Premiér v pondelok predsedal zasadnutiu, ktoré sa venovalo otázke zavedenia eura…

Kanadsko-americké hranice zostanú pravdepodobne aj naďalej uzavreté

Ottawa 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elaine Thompson)   Hranice medzi Kanadou a Spojenými štátmi zostanú v snahe zamedziť šíreniu nového koronavírusu pravdepodobne uzavreté ešte najmenej ďalší mesiac. Výnimkou však aj naďalej budú nevyhnutné cesty a preprava tovarov. S odvolaním sa na zdroje z prostredia kanadskej vlády o tom v utorok informovali…

Poslanci prepísali rozpočet, schodok navýšili na rekordných 12 miliárd eur

Bratislava 14. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky)   Poslanci definitívne prepísali tohtoročný štátny rozpočet a navýšili jeho schodok na rekordnú výšku. V utorok totiž schválili návrh novely zákona o štátnom rozpočte, ktorý predpokladá tohtoročný deficit na úrovni až takmer 12 miliárd eur Oproti pôvodnému rozpočtu z dielne predchádzajúceho…

Kmeť: Minister dopravy navrhne vláde za kandidáta na voľbu šéfa regulačného úradu Ivana Martáka

Bratislava 14. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)   Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) predloží vláde ako kandidáta na voľbu nového predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb opäť Ivana Martáka V rozhovore pre agentúru SITA to v utorok potvrdil štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby…

Obce by mohli zakázať hazard aj bez potreby petície občanov

Bratislava 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Novelu predložili koaliční poslanci Podmienka petície na prijatie všeobecne záväzného…

Mikulec: Štát sa pripravuje na možné zhoršenie situácie s novým koronavírusom

Bratislava 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štát sa pripravuje na možné zhoršenie situácie s novým koronavírusom na Slovensku a na prípadný príchod druhej vlny pandémie. Po utorkovom rokovaní ústredného krízového štábu na Úrade vlády SR v Bratislave to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). V štábe rokovali o úlohách…

Parlament na východe Líbye dovolil Egyptu zasiahnuť do konfliktu

Tripolis 14. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Manu Brabo)   Snemovňa reprezentantov v líbyjskom parlamente na východe tejto krajiny dovolila egyptským ozbrojeným silám zasiahnuť do líbyjského konfliktu. Vyplýva to z vyhlásenia snemovne Koncom júna egyptský prezident Abd al-Fattah as-Sisi vyhlásil, že jeho krajina je ochotná pomôcť výcvikom a zbraňami líbyjským kmeňom v ich…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nepýtajme sa KTO má byť budúci líder nacionalistov, pýtajme sa AKÝ má byť.

Pri výbere budúceho predsedu akejkoľvek politickej strany dostávame médiami v rukách „nezávislých“ oligarchických zoskupení podsúvané komentáre. V týchto sa prakticky bez výnimky čitateľom prezentujú „zaručené“ informácie z „overených“ zdrojov o tom, KTO má byť budúcim predsedom strany. Následne poslušní novinárski manipulátori popisujú údajné predpoklady jednotlivých budúcich sluhov oligarchov vo funkciách predsedov a masírujú vedomie…

Otvorený list poslancom NR SR: Majte srdce pre deti!

Vážený pán poslanec, v súčasnosti sa prerokúvajú v parlamente štyri návrhy zákonov, ktoré môžu zlepšiť situáciu či už matiek alebo ich nenarodených detí v ťažkej situácii, v ktorej sú nenarodené deti ohrozené potratom. Prosíme Vás, podporte svojim hlasovaním všetky návrhy zákonov,

V parlamente pôjde tieto dni O ŽIVOT. Poslanci - kresťania, nech je vaše áno - ÁNO, nie -NIE, lebo všetko, čo je navyše, je od zlého!

Aktuálne tento týždeň pôjde v našom parlamente skutočne O ŽIVOT. Na prebiehajúcej schôdzi sú predložené štyri návrhy zákonov na obmedzenie umelých potratov na požiadanie a pomoc tehotných matkám. Otázka ochrany života je principiálna a nemôže stáť na politickom tričku. Toto nie je diskusia o výške DPH a podobne. Ak raz…

Matovič cez Korčoka cielene likviduje slovenskú štátnosť.

Matovič cez Korčoka cielene likviduje slovenskú štátnosť.   V súčasnosti je ľudstvo na svete organizované približne do asi dvesto navzájom v rôznej intenzite spolupracujúcich štátov. Vzťahy medzi nimi sú v záujme zachovania mieru regulované zo strany OSN dohodnutými všeobecnými medzinárodnými princípmi. Všetky štáty ich musia rešpektovať a svedomito plniť. Silu…

Riešenie potravinovej sebestačnosti - využitie geotermalnej energie na Slovensku

Riešenie potravinovej sebestačnosti Slovenska využitím jeho geotermálnej energie   Slovensko vo svojej histórii už od čias Samovej ríše a neskôr aj Veľkomoravskej ríše bolo silno agrárne nastavené a potravinovo sebestačné. Obrábali sme si polia a pestovali obilie, ktoré bolo použité na pekárenské výrobky a chov zvierat pre mäs

Liberálne šialenstvo , alebo likvidácia bielej rasy napreduje a zrýchľuje . Toto chceme aj u nás ?

Británia : Vrcholný anglikánsky arcibiskup tvrdí, že Ježiš bol černoch. Podľa nového arcibiskupa z Yorku je Anglická cirkev "príliš biela," zatiaľ čo "Ježiš bol černoch."Stephen Cottrell v rozhovore pre Sunday Times pochválil hnutie - Na čiernych životoch záleží (BLM) - a povedal, že jeho inaugurácia tento týždeň ako belocha nahrádzajúceho…

TopDesat

Ako sa vyrába káva bez kofeínu? Môže za ňu Wolfgang?

0

Príbeh kávy bez kofeínu zrejme započal Johann Wolfgang von Goethe. Okrem toho, že bol jedným z najslávnejších nemeckých autorov, venoval sa aj prírodovedám. V roku 1819 videl chemického laboranta Friedlieba Ferdinanda Rungeho demonštrovať, ako dokáže smrteľný extrakt z korenín rozšíriť mačkám zreničky. Wolfgang bol tak zaujatý, že mu dal malú…

Železná maska: Nevyriešiteľná záhada? 2. časť

0

Počas panovania kráľa Slnko bol v Bastile záhadný väzeň, ktorý mal tvár ukrytú pod maskou a nikto ju nikdy nevidel. Nikto ho ani nevolal po mene. Jeho a identita a dôvod, pre ktorý sa tam dostal, naďalej zostávajú záhadou. Napriek tomu je pár vecí omnoho jasnejších. Pozrime sa na ne spoločne v rámci článku železná…

Prečo čerstvo pokosená tráva vonia tak úžasne? Aké má tajomstvo?

0

Čerstvo pokosená tráva je jedným z náznakov, že leto sa už začalo. Sladká a ostrá vôňa, ktorá rozvonia celú ulicu. Tiež ju miluješ? Keď sa ti dostane do nosných dierok, nejako sa jej podarí presne ti v hlave premietnuť, akú zelenú farbu má. Čo však naozaj cítiš, keď ti pľúcami…

Prečo niektorí muži trávia na záchode tak veľa času?

0

Ak si aj ty zvedavý, prečo sa mužom tak veľmi páči na záchode pri vykonávaní potreby a sú tam tak dlho, máme odpoveď. Toaleta je pre nich bezpečným miestom na zamyslenie sa nad veľkými otázkami života. Takže nejde o anatomický pôvod. V skutočnosti môžu byť muži pri výkone svojich defektačných…

Prečo musí počas spánku tvoja noha vykúkať spod prikrývky?

0

Všetci sme zažili ten boj pri zaspávaní. A napodiv je to omnoho jednoduchšie, keď jedna tvoja noha vykúka spod prikrývky. Záhada toho, čo nás k tomu núti, spočíva v tom, že ideálna teplota v izbe pre dobrý nočný spánok je asi 18° C a naše nohy sú bránou do tohto dokonalého prostredia.…

Kráľ Artuš: Panovník hradu Kamelot. 2. časť

0

V Británii 5. a 6. storočia, pustošenej nájazdmi Sasov a rozdelenej do nespočetného množstva malých kráľovstiev, vládol kráľ Artuš hradu Kamelot. Rozprávanie o jeho živote a dejinách jeho kráľovstva sa však zakladá viac na legendách než na skutočných historických faktoch. V prvej časti článku sme sa pozreli na vcelku zložitú genézu dejín Britských ostrovov, ktoré v minulosti…

Vo svete IT

Kompaktný ochladzovač a ventilátor v jednom, Xiaomi Microhoo aktuálne kúpiš za neuveriteľne nízku cenu

0

Neznesiteľné horúčavy sú už v plnom prúde a práca za počítačom sa stáva stále neúnosnejšou, najmä v neklimatizovaných priestoroch. Čo tak ale siahnuť aspoň po čiastočnom schladení a príjemnom vánku, ktorý ponúka 3v1 ventilátor Xiaomi Microhoo, ktorý aktuálne kúpiš na e-shope TomTop.com za naozaj skvelých 38 eur s bezplatnou dopravou…

Chrome dostáva nový režim, ktorý pri prehrávaní videí šetrí dáta. Takto ho zapnete!

0

Najväčším žrútom dát bývajú na internete videá, pričom častokrát je možné ich sledovaním vyčerpať v  priebehu niekoľkých minút stovky dát megabajtov. Len pre zaujímavosť, pri 4K videu za 1 minútu prenesiete približne 250 megabajtov. Google pravdepodobne z tohto dôvodu zavádza do prehliadača Chrome vcelku vítanú funkciu, ktorú oceníte pri pozeraní…

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – špičková pracovná stanica, ktorej cieľovou skupinou sú tí najnáročnejší

0

Do redakcie nám po dlhšom čase zavítal poriadny notebook, tentokrát padla karta na pracovný ultrabook ThinkPad X1 Carbon 7 od spoločnosti Lenovo, ktorý je v kategórií kompaktných notebookov na popredných priečkach čo sa výkonnosti, výbavy, ale aj cenovky týka. Po dlhšom testovaní tohto zariadenia vám aspoň čiastočne priblížim aké je…

Prečo sa planéty nezrážajú? Ktoré z nich sú v sústave stabilnými, a ktoré nie? Vedci budú poznať odpovede rýchlejšie ako doposiaľ

0

Prečo sa planéty nezrážajú? Ako je možné že sa planéty v sústave dokážu organizovať a koľko z nich ostane stabilných počas miliárd rokov? Dokázať odfiltrovať všetky možnosti, ktoré by nevyhnutne viedli ku kolízii, by vedcom odhalili oveľa jasnejší pohľad na vzdialené planetárne systémy, píše portál Phys. Nie je to však…

Je to oficiálne. Briti odstrihnú Huawei od svojej 5G siete

0

Čínsky technologický gigant, spoločnosť Huawei Technologies je aktuálne uprostred ekonomického konfliktu medzi americkou administratívou a Pekingom, pričom je na spoločnosť z viacerých strán neustále vyvíjaný tlak. Obzvlášť v prípade 5G sietí, kde postupne, ale isto pribúdajú jednotlivé krajiny, ktoré vylučujú Huawei z možnej kooperácie. Jedným z partnerov, ktorý proti Huawei…

Bitka o najrýchlejšiu nabíjačku pre smartfóny pokračuje! Do hry sa najnovšie zapája aj známy výrobca Realme

0

Len včera sme vás informovali o tom, že spoločnosť Oppo plánuje už o pár dní oficiálne predstaviť prvý ultra rýchly nabíjací systém pre smartfóny s výkonom až 125W, po boku ktorého bude podľa všetkého predstavený aj prvý smartfón s touto technológiou od tohto čínskeho výrobcu. Ihneď po prevalení týchto informácií…

KAMzaKRÁSOU

Jednoduché letné líčenie, ktoré vás doslova rozžiari

0

Leto je v plnom prúde a tak je načase zažiariť v plnej kráse. Jednoduché letné líčenie vás doslova rozžiarí a vdýchne sviežosť do tváre. Vyskúšajte! 

Šatka ako tričko?! Inšpiruj sa nápadmi, ako ju uviazať!

0

Šatka už dávno nepatrí len medi tie doplnky, ktoré sa nosia len na krku alebo vo vlasoch. Šatka ako tričko je najnovším trendom. Ako si ju uviazať?

Jednoduché recepty z mletej hovädziny: Expresná pochúťka 3x inak!

0

Výhodou mletého mäsa je jeho naozaj expresná príprava, nehovoriac aj o skvelej chuti. My vám prinášame tri jednoduché a chutné recepty z mletej hovädziny.

Vyhraj 5x Eucerin Krémový gél na opaľovanie Dry Touch Oil Control SPF 30

0

Správnu odpoveď nájdete tu: eucerin.sk Súťažíme od 14.7 do 28.7.2020

Tichý zabijak! Ako odhaliť plesne v tele a ako sa ich zbaviť?

0

Niekedy si ani neuvedomíme, že žijeme s niečím, čo nášmu organizmus škodí. A pritom plesne v tele spôsobujú mnoho zdravotných problémov. Viac v článku!

Chystáš letný filmový večer? Tu sú tipy na najlepšie rodinné filmy!

0

Nie je nič krajšie ako príjemný letný večer strávený s rodinou pri dobrom filme. Čo premietať? My sme si pre vás pripravili tie najlepšie rodinné filmy!

Svetlo sveta

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Armádny Magazín

Video - Teroristi zaútočili na spoločnú rusko-tureckú hliadku na diaľnici M4 v Sýrii

0

Sýria, 14. júl 2020 (AM) - Teroristi zaútočili nástražným výbušným zariadením. Výbuch nastal pri vchode do mesta Ariha na diaľnici M4. Medzi ruskými silami sú správy o 3 zranených.       [capti

Video: Pôsobivé zábery pilotáže a streľby priamo z kokpitu ruského SU-25SM3

0

Rusko, 14. júl 2020 (AM, Sputnik) - Ruský televízny kanál Zvezda zverejnil exkluzívne video paľby z kokpitu stíhačky SU-25SM3 ruského letectva. Zábery boli nasnímané priamo z pilotnej kabíny. Pri manévroch boli odpálené rakety na podmienené

Video - V Rusku vyvinuli ľahké rýchlostné obrnené vozidlo Strela

0

Rusko, 14. júl 2020 (AM, Sputnik) - V Rusku vyvinuli ľahké obrnené vozidlo Strela, oznámil generálny riaditeľ konštrukčnej kancelárie Vojenská priemyselná spoločnosť Alexander Krasovickij.  

Moskva ironizuje Trumpove slová o jeho nových „veľmi rýchlych" raketách

0

Rusko, 14. júl 2020 (AM) - Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová reagovala prostredníctvom Facebooku na pripomienky Donalda Trumpa, ktorý predtým uviedol, že USA vyvíjajú raketu 17-krát rýchlejšiu ako čokoľvek, čo sa v súčasnosti deje. Podľa amerického prezidenta „letí tak rýchlo, že je veľmi ťažké si ju

Letecká obrana ruskej základne Hmeimim v Sýrii odrazila útok dronov

0

Sýria, 14. júl 2020 (AM) - Ruské centrum pre zmierenie bojujúcich strán oznámilo, že systémy protivzdušnej obrany ruskej základne Hmeimim v Sýrii odrazili útok dronov. Niekoľko dronov vypustených radikálmi zaútočilo na leteckú základňu Hmeimim v sýrskej Latakii. Systémy pr

Ruská FSB zlikvidovala v Rostove teroristickú bunku Islamského štátu. Video

0

Rusko, 14. júl 2020 (AM) - Vodca gangu bol smrteľne zranený, potom čo začal strieľať na dôstojníkov FSB. Zvyšných päť členov skupiny bolo zadržaných.     https://twitter.com/i/status/1282624971706163201   Zamestnanci Federálnej bezpečnostnej služby - FSB Ruska potlačili činnosť teroristickej skupiny islamského št

Tvoja Svadba

Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

0

Dlhý, čipkovaný, vintage? Svadobný závoj je krásnym doplnkom svadobných šiat. Ktorý svadobný závoj si vybrať? Ktorý sa hodí k svadobným šatám? 

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tvoje Zdravie

Bezpečné opaľovanie sa: Čo robiť, aby slnko nebolelo? Radí odborníčka

0

Niekto chytá letný bronz cielene a niekto len pasívne popri práci. Čo však robiť, aby slnko nebolelo? Bezpečné opaľovanie sa je možné, tak ako naň?

Ako zlepšiť stav celulitídy? Vďaka tomuto získate krajšiu pokožku!

0

Ako zlepšiť stav celulitídy, ktorá trápi mnohé ženy a môže predstavovať väčší kozmetický problém? Zmenu možno dosiahnuť v prvom rade zmenou v životnom štýle!

TOP recepty z mäty: Skúsite domáci odvar, olej či mätový ocot?

0

Z mäty je možné v prvom rade pripraviť skutočne lahodný čaj, podobne ako z mnohých iných bylín. A verte, že domáci čaj z vlastnej čerstvej či nasušenej mäty je ten najlepší. Na jednu šálku čaju vám postačí pár čerstvých lístkov, podľa veľkosti 5 až 10, prípadne jedna až dve lyžičky doma nasušenej…

Toto sú najväčšie chyby pri behaní. Dopúšťate sa ich aj vy?

0

Ako sme už načrtli v úvode, medzi najzávažnejšie a najčastejšie chyby pri behu radíme nesprávnu a zlú techniku. Častými problémami v súvislosti s technikou je napríklad zvieranie rúk do pästí počas behu, zakláňanie trupu dozadu, kývanie tela do strán, príliš dlhý krok či zlé došľapovanie. Veľkým problémom je aj nesprávne…

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

0

Príliš dlhý a nechránený pobyt na slnku môže vyvolať oveľa viac ako len obyčajné spálenie pokožky. Otrava slnkom je totiž úplne reálna. Ako sa prejavuje?