Podľa neho v súlade s newyorským dohovorom z roku 1958 strana môže odmietnuť plniť rozhodcovský nález i v prípade, že nebol zrušený v mieste arbitrážneho vypočúvania.
„Dá sa to urobiť vo Švajčiarsku, Holandsku alebo Británii, rovnako ako i v ďalších krajinách, ktoré ratifikovali newyorský dohovor. Gazprom tiež môže ohlásiť pozastavenie úkonu núteného plnenia rozhodcovského nálezu, zatiaľčo sa bude skúmať jeho zrušenie na apelačnom súde v okruhu Svea v Štokholme,” povedal expert Sputniku.
Môže ísť o pomerne dlhú procedúru, ako dosvedčuje prípad Sedelmayer vs. Rusko, v ktorom sa nemecký občan snažil vysúdiť od Ruska aktíva po dobu takmer jednej dekády, vysvetlil právnik.
Oboznámený zdroj Sputniku povedal, že exekútori navštívili kanceláriu spoločnosti Nord Stream AG vo Švajčiarsku, ale k zabraniu aktív alebo majetku spoločnosti nedošlo. Zástupca Nord Stream 2 AG povedal, že 29. mája spoločnosť dostala rozhodnutie o zavedení dočasných ochranných opatrení. V Gazprome uviedli, že žiadne oficiálne vyrozumenie neobdržali.
Štokholmská arbitráž na začiatku marca vyhovela požiadavkám Naftogazu ku Gazpromu ohľadom žaloby vo veci tranzitu plynu na sumu 4,673 miliardy amerických dolárov. Vzhľadom k čiastke, ktorú skôr arbitráž prisúdila Gazpromu vo veci dohody na dodávky plynu, ruský plynový gigant má zaplatiť 2,5 miliardy dolárov.
V Gazprome vyhlásili, že nesúhlasia s tým, aby ukrajinské ekonomické problémy boli riešené na jeho úkor a spustil procedúru odstúpenia od dohôd s Naftogazom. Gazprom podal apeláciu na súde okruhu Svea, v ktorej požaduje čiastočné anulovanie rozhodnutí štokholmského súdu.