Analytici: Ruské stíhačky v boji “roztrhajú na kúsky” stíhačku Spojených štátov F-35

Analytici: Ruské stíhačky v boji “roztrhajú na kúsky” stíhačku Spojených štátov F-35

Pentagon 18. augusta 2015 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP – LM Otero)

 

Najnovší a najdrahší projekt Pentagonu – stíhačka-bombardér piatej generácie Lockheed Martin F-35 Joint Strike Fighter (JSF) – sa stal veľkým sklamaním pre vojenské letectvo Spojených štátov a vyvolal vlnu kritiky ako zo strany západných pozorovateľov, tak aj zo strany amerických členov parlamentu, píše agentúra Sputnik.

Vedecký pracovník Výskumného strediska medzinárodnej bezpečnosti Brenta Scowcrofta pri Atlantickej rade James Hasík poznamenáva, že za 100 miliárd dolárov, vydaných za realizáciu projektu F-35, by bolo možné kúpiť približne 740 stíhačiek Eurofighter Typhoon, ale takéto riešenie by nebolo v štýle amerického vojenského letectva, ktoré stále vkladalo nádeje do F-35.

Reklama
Na archívnej snímke americké bojové lietadlo F-35
Na archívnej snímke americké bojové lietadlo F-35

“V námornej pechote, vo vojenskom letectve a vojenskom námorníctve USA dúfali, že nová stíhačka im dokáže zabezpečiť neotrasiteľnú nadvládu vo vzduchu,” cituje agentúra politika. Ale čas ukázal, že stíhačka, ktorej výroba dokonca prekročila hranice pôvodného rozpočtu, nie je tak dobrá, ako predpokladali.

Austrálsky člen parlamentu Dennis Jensen poznamenal, že Achillovou pätou F-35 sú jej manévrovacie schopnosti, ktoré sú dokonca horšie ako u stíhačky F-22 Raptor. Vo svojom stĺpčeku pre noviny The West Australian zdôraznil, že sa výrobcovia lietadla nepoučili z vojny USA vo Vietname – americkej vojenskej doktríny 50. rokov, ktorá vyhlasovala koniec “éry vzdušných bojov”. Odrážajúc sa od tejto pozície, v USA bola vyrobená stíhačka-bombardér F-4 Phantom, vybavená modernými pátracími a navigačnými radarmi, ôsmimi raketami typu “vzduch-vzduch” a ďalšími technologickými novinkami. Keďže “éra vzdušných bojov” podľa názoru výrobcov dospela ku koncu, na lietadle nie sú umiestnené letecké kanóny.

Reklama

“Potom nastala chvíľa pravdy. Predpokladalo sa, že USA, ozbrojené modernými F-4 Phantom, dokážu ľahko odraziť nepriateľské stíhačky typu MiG-17. Zastaraná MiG-17 nemala bojové radary ani rakety ďalekého doletu, ale mala letecké kanóny. V boji rakety nefungovali tak, ako sa predpokladalo, a pohyblivá MiG-17 vyrábala F-4 hromadu problémov “, hovorí Jensen.

F-35 je tiež vybavená modernými radarmi a senzormi. Avšak v leteckom boji nad ním úplne zvíťazila jeho predchodkyňa – stíhačka štvrtej generácie F-16, vyrobená pred viac ako 40 rokmi. “Je jasné, že v boji na krátku vzdialenosť JSF neprežije, ani keby proti nemu bojovali lietadla, vyrobené pred desiatkami rokov”, dodáva Dennis Jensen.

“Smutne preslávená F-35 bude roztrhaná na kúsky dokonca antikvariátnou MiG-21, nehovoriac už o boji na krátku vzdialenosť s ruskými stíhačkami štvrtej generácie Su-27 a MiG-29”, toto predpokladá jeden z výrobcov americkej F-16, letecký konštruktér Pierre Sprey.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

17:59

Vládny návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) prerokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. Odhlasovali si to v utorok poslanci. Právnou normou sa má zrýchliť príprava projektov, ktoré štát určí ako strategické investície, aj tých, ktoré patria do TEN-T.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali