Štyridsaťstranová správa je podľa agentúry DPA založená na rozhovoroch so 74 ľuďmi vrátane očitých svedkov, vysídlených osôb, lekárov, učiteľov, humanitárnych pracovníkov a zamestnancov OSN. Zostavovatelia správy vyhodnocovali aj fotografie, videá, údaje zo satelitov a zachytenú rádiovú komunikáciu sýrskych a ruských jednotiek.
Pri dvoch útokoch z 28. januára a 25. februára tohto bola použitá i zakázaná kazetová munícia. V jednom prípade boli ako projektily nasadené rakety 9M27K kalibru 220 milimetrov, ktoré boli vyrobené v Rusku a dodané sýrskej armáde. AI to považuje za závažné porušenie medzinárodného humanitárneho práva, vojnový zločin a zločin proti ľudskosti. Takéto postupy sú podľa AI súčasťou “zavedených metód” vlády prezidenta Bašára Asada vo viac ako deväť rokov trvajúcej občianskej vojne.
Rusko je dôležitým spojencom sýrskej vlády v konflikte. Ruské lietadlá začali v septembri 2015 s útokmi na povstalecké oblasti, väčšinou ovládané islamistami. S pomocou Ruska sa Asadovi podarilo opäť dobyť dôležité oblasti.
Od decembra 2019 do marca bol v severozápadnej Sýrii podľa OSN vysídlený takmer milión ľudí. Podľa Amnesty tvoria viac ako 80 percent ženy a deti. Občianska vojna v Sýrii si vyžiadala už viac ako 380.000 obetí a milióny ďalších ľudí bolo nútených utiecť zo svojich domovov.