Americký veľvyslanec: Na mape Slovenska si špendlíkmi značím navštívené miesta

Americký veľvyslanec: Na mape Slovenska si špendlíkmi značím navštívené miesta

Bratislava 23. júla (TASR) – Cieľom nie je len dostať americké firmy na Slovensko, ale aj pritiahnuť slovenské investície do Spojených štátov, povedal americký veľvyslanec v SR Theodore Sedgwick. Dodal, že za dva roky jeho pôsobenia na Slovensku sa pri rozvíjaní slovensko-amerických ekonomických vzťahov skutočne urobil pokrok v oblasti celého IT sektora.

"Firma Google začala pôsobiť v SR, dokonca v nej začal pracovať jeden bývalý, slovenský pracovník nášho veľvyslanectva," uviedol Sedgwick v rozhovore pre TASR. "Hovoril som s lídrami firiem Hewllet Packart, Sicko, AT&T, DELL, Google, Amazon – i tie spoločnosti, ktoré vo vašej krajine už boli, rozširujú svoje pôsobenie. Majú stovky, tisícky zamestnancov a veľmi ma to teší. Do Prešova prichádza tohto roku firma Honeywell, postaví tu svoju prvú továreň," konkretizoval americký diplomat.

Podľa Sedgwickových slov je veľmi dôležité povzbudzovať americký export a investície na Slovensku, avšak aj slovenské investície v Spojených štátoch. "Som rád, že sa darí pritiahnuť slovenské investície do USA – jedna spoločnosť, reprezentujúca technológiu cloud computing, sa presťahovala do Las Vegas. Svoj veľmi úspešný koncept zo Slovenska preniesli do Ameriky," dodal veľvyslanec.

Letné prázdniny sú vždy spojené s cestovaním mladých po svete. Slovenskí študenti využívajú možnosť pracovať v lete v USA – spoznať krajinu, zdokonaliť sa v jazyku. "Máme približne rovnaké čísla každý rok, počet záujemcov nerastie, ani neklesá, ide zhruba o 2000 študentov. Sme radi, že pretrváva vysoký záujem. Vždy na jar, keď si študenti prichádzajú pre víza, pripravujem pre nich typické americké jedlo – hotdogy a hamburgery, pretože pricestujú začiatkom júla, keď sa u nás oslavuje Deň nezávislosti. Je to dobrý úvod pre vstup do USA," s úsmevom pripomenul americký veľvyslanec.

Reklama

Dva roky vo funkcii Sedgwick dôkladne využil na spoznávanie Slovenska a urobilo na neho dojem, aká je pre Slovákov dôležitá rodina. Hovoril s ľuďmi, ktorí dlho žili v USA, ale vrátili sa do svojej domoviny. Keď sa ich pýtal na dôvody, odpoveď bola skoro vždy rovnaká, prišli za rodinou, chcú žiť vo svojej dedine, postarať sa o rodičov. "Toto nie je také typické pre USA, kde ľudia viac cestujú za prácou – napríklad moja rodina, jeden brat je v Kalifornii, ďalší vo Virgínii, sestra v Bostone, ja som bol vo Washingtone D.C, rozpŕchli sme sa po celej krajine. Na Slovensku sú však rodiny často pospolu, ľudia sú si veľmi blízki – to je pekná vlastnosť," podotkol diplomat.

Ako ale povedal ďalej, našiel i styčné body – Slováci majú radi prírodu, turistiku, chodia do hôr, rybárčiť, poľovať – rovnako ako aj on. Slovensko je pre takéto aktivity "skvelou krajinou" a americký veľvyslanec ho precestoval krížom-krážom. Prezradil, že v pracovni má mapu SR, kde si vyznačuje miesta, ktoré navštívil, a mapa je už plná špendlíkov. Dodal, že Slováci milujú Vysoké Tatry, ale jemu sa obzvlášť páčia zalesnené pahorkatiny. Pripomínajú mu totiž lesy v jeho domovskej Virgínii, podobná krajina je i v Ohiu. Ocenil krásu slovenských pamiatok a vyzdvihol skutočnosť, že v SR sa veľa urobilo pre obnovu historických centier miest, starých hradov.

Reklama

V súvislosti so súčasným hospodárskym vývojom v EÚ prejavil Sedgwick optimizmus, avšak zdôraznil, že situácia je veľmi náročná nielen v únii, ale aj v USA. "EÚ je pre Spojené štáty najväčším obchodným partnerom a chceme, aby bola Európa úspešná," priblížil americký pohľad na problém. Dodal, že Washington pozitívne vníma politický i ekonomický záväzok krajín EÚ riešiť tieto otázky, a tiež prijaté opatrenia – reformy v oblasti bankovej únie, depozitov, poistenia, snahu o silnejší systém finančného dohľadu, aby úroky pre Španielsko a Taliansko príliš nerástli. Vysvetlil, že aj administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu má podobnú agendu ako Európania – dosiahnuť rast i pomocou projektov infraštruktúry, čo potrebuje investície.

Podľa názoru Sedgwicka sú slovensko-americké vzťahy stabilné a predčasné voľby v SR tento fakt neovplyvnili. „Neraz som už povedal, že slovensko-americké vzťahy budú naďalej veľmi pevné a nezáleží na tom, aká je na Slovensku vláda, ľavicová či pravicová, ani či sú v USA pri moci demokrati alebo republikáni. Môj dojem zo stretnutí s predstaviteľmi vlády – vrátane premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka – bol, že pevné slovensko-americké vzťahy sú pre nich záväzkom, čo nás veľmi teší. Je veľa rôznorodých oblastí, v ktorých chceme pokračovať v spolupráci,“ konštatoval veľvyslanec USA.

Sedgwick vyzdvihol kroky, ktoré v americkej zahraničnej politike urobila vláda súčasného amerického prezidenta. Vyslovil presvedčenie, že Obamova zahraničná politika bola veľmi úspešná. Podčiarkol, že Biely dom účinne a razantne postupoval proti terorizmu. Ako dodal, terorizmus je stále hrozbou, ale je to menší problém, ako keď Obama nastupoval do úradu. Podľa jeho názoru však ide o otázky, pri ktorých je potrebné, aby Slovensko i celá EÚ pokračovali v spolupráci s USA.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

14:53

Nemecká polícia zakázala v piatok protestný tábor propalestínskeho hnutia vo vládnej štvrti v metropole Berlín.

14:53

Dolná komora nemeckého parlamentu – Bundestag – prijala v piatok kontroverznú reformu zákona o ochrane klímy, ktorou sa výrazne mení implementácia cieľov na zníženie emisií skleníkových plynov.

14:43

V centre Varšavy brutálne zbili Ukrajinca, ktorému zárovň ukradli 400 000 eur, informoval denník In Poland.

Skupina maskovaných mužov zaútočila na muža, keď vošiel do vchodu viacposchodovej budovy na Koszykowej ulici.

Ukradli mu takmer 2 milióny zlotých, ktoré dostal v zmenárni, pričom vymenil 400-tisíc eur.

Muža vo vážnom stave previezli do nemocnice.

Prípadom sa zaoberá prokuratúra.

14:12

Grécki armádni pyrotechnici zneškodnili dovedna 314 bômb z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré našli v podzemnom sklade na starom aténskom letisku zatvorenom už od roku 2001.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali