Robin Quinvilleová v r. 2015 – 2017 riadila oddelenie pre Západnú Európu v Štátnom departmente USA. Podľa Die Welt, demisia amerického veľvyslanca nebola veľkým prekvapením. Pravdepodobnou príčinou jeho odchodu je skutočnosť, že ešte v polovici februára prezident Donald Turmp informoval, že mieni vymenovať Richarda Grenella za dočasného riaditeľa Národnej rozviedky USA, avšak vtedy diplomat vyhlásil, že by chcel zostať vo svojej funkcii veľvyslanca v Nemecku. Na túto epizódu poukázali viaceré nemecké média.
Pripomenuli tiež, že Grenell bol do funkcie veľvyslanca v Nemecku vymenovaný v máji 2018. Bol mnohokrát kritizovaný za príliš ostré výroky na adresu oficiálneho Berlína, čo spôsobovalo problémy v komunikácii amerických a nemeckých diplomatických rezortov. Napríklad, hneď po jeho nástupe do funkcie, v júni 2018 ho nemecké ministerstvo zahraničia a lídri nemeckých politických strán kolektívne obvinili z miešania sa do vnútorných záležitostí krajiny. Dôvodom poslúžili „pozoruhodné“ výroky Grenella o tom, ktoré konkrétne sily majú byť na čele Nemecka a vôbec Európy.
Neskôr populárny časopis Der Spiegel amerického veľvyslanca dokonca označil za „personu non grata“ a za „miestodržiteľa cisára v Nemecku“ /“der Statthalter des Kaisers in Deutschland“/, s ktorým nechce komunikovať ani samotná nemecká kancelárka Angela Merkelová. Stalo sa to po tom, ako veľvyslanec Richard Grenell rozposlal nemeckým spoločnostiam listy, v ktorých sa vyhrážal sankciami za podporu výstavby plynovodu „Severný prúd-2“. Nemecké média prízvukujú, že jeden z najnepopulárnejších amerických veľvyslancov onedlho odíde z krajiny.
Eugen Rusnák