Americký štát Iowa očakáva schválenie zákona, ktorý zakazuje potraty od momentu, kedy ľudskému plodu začína biť srdce. Dieťaťu začína biť srdce už na 16. deň po oplodnení

Americký štát Iowa očakáva schválenie zákona, ktorý zakazuje potraty od momentu, kedy ľudskému plodu začína biť srdce. Dieťaťu začína biť srdce už na 16. deň po oplodnení

Des Moines 3. mája 2018 (HSP/Foto: screenshot video)

 

Parlament štátu USA Iowa, ktorý má prevažne republikánskych zákonodarcov, schválil významný krok smerujúci k prijatiu jedného z najzávažnejších zákonov tohto druhu aj Najvyšším súdom Spojených štátov, informuje The Washington Post

Na snímke ľudské embryo v ôsmom týždni tehotenstva

Predošlé výskumy uvádzali všeobecne, že plodu začína biť srdiečko niekedy v období šiestich týždňov tehotenstva (čo predstavuje štyri týždne od oplodnenia – tehotenstvo sa totiž ráta od poslednej menštruácie, ktorá nastáva približne dva týždne pred oplodnením, pozn. red), a podľa najnovších výskumov bolo toto obdobie upresnené už na 16.ty deň po oplodnení. V tomto štádiu niektoré ženy ešte ani netušia, že sú tehotné a v ich tele sa už naplno rozvíja malý človek s plne bijúcim srdcom.

Reklama

V parlamente Iowy hlasovali za zákaz v pomere 51:46, v senáte 29:17. Boli však prijaté aj výnimky v prípadoch znásilnenia alebo incestu.

Podľa republikánskej guvernérky Kim Reynoldsovej, ktorá ešte musí zákon podpísať, je “potrat rovnocenný s vraždou”. Republikánska poslankyňa Shannon Lundgrenová nazvala návrh zákona “odvážnym krokom”, ktorý posiela správu, že Iowa “bude brániť svojich najzraniteľnejších, tých bez hlasu – naše nenarodené deti”.

Reklama

Ale z radov demokratov sa ozvala Beth Wesselová-Kroeschellová, ktorá sa ironicky vyjadrila, že “tých 51 členov, ktorí hlasovali za zákaz, si myslia, že vedia viac ako lekári o tom, čo je dobrá lekárska prax”. Proti zákazu potratov sa ozvala aj organizácia Planned Parenthood, ktorá ako odvetu predpovedá “drahú a zdĺhavú právnu bitku”, ak guvernérka Reynoldsová podpíše zákon.

Zákonom sa chcelo dosiahnuť aj to, aby ženy pomýšľajúce o potrate mali najskôr ultrazvukové vyšetrenie, kedy by lekár zistil, či plod už má srdcový tep. Potom by to už nebolo možné. Zákon tiež zakazuje získavanie, poskytovanie, prijímanie, prenášanie alebo použitie nejakej časti telíčka plodu na území štátu Iowa. Porušovateľ sa tak dopúšťa trestného činu triedy C.

Podobný zákon sa pokúšali predtým presadiť už aj v iných štátoch. Guvernéri Mississippi a Kentucky nedávno podpísali zákony, ktoré zakazujú potrat po 15 týždňoch, resp. 11 týždňoch, ale federálni sudcovia ich dočasne zablokovali. Ani v roku 2013 sa nepodarilo v Arkansase a v Severnej Dakote presadiť zákon o “bijúcom srdci”.

Ale ako Mary Jordanová z Washington Post minulý mesiac uviedla, aj tieto protipotratové zákony majú vyriešiť právne problémy, ktoré by pomohli preniesť záležitosť pred  Najvyšší súd USA v snahe zrušiť dominantné rozhodnutie z roku 1973 nazvané Roe vs. Wade, ktoré bráni jednotlivým štátom zakázať potraty úplne.

Republikáni sa preto snažia nominovať konzervatívneho sudcu, ktorý by mohol pomôcť zrušiť toto rozhodnutie. Navráva tomu fakt, že do dôchodku zvažuje ísť 81-ročný centristický sudca Anthony M. Kennedy a liberálni sudcovia Ruth Bader Ginsburgová a Stephen G. Bayer už majú 85, resp. 79 rokov.

Reklama

Republikáni v Iowe teda dúfajú, že ich snaha tiež pomôže postúpiť vec pred Najvyšší súd.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:56

V okrese Chua-lien na Taiwane zaznamenali v noci z piatka na sobotu ďalšie dve zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 6,1. Informoval tamojší meteorologický úrad.

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali