“Prezident Trump stojí pevne na strane venezuelského ľudu,” je presvedčený Graham.
Podľa jeho slov urobila Trumpova vláda veľkú prácu pre vytvorenie regionálnej a globálnej koalície proti Madurovi. Zároveň, ako uvádza Graham, je “režim pána Madura” podporovaný zo strany komunistickej Kuby, ktorá rozmiestnila tisícky svojich vojakov vo Venezuele, aby chránila venezuelského prezidenta pred vlastným ľudom.
Kuba je svojho druhu Iránom západnej pologule – odpadlíkom, ktorý zasieva rozpory a škodí dlhodobým záujmom Ameriky, tvrdí senátor.
“V 80. rokoch, keď narazil na kubánsku intervenciu do Grenady, podnikol prezident Reagan vojenský zásah a docielil toho, že sa Grenada nestala satelitom Kuby. USA musia byť pripravené zasiahnuť do záležitostí Venezuely rovnakým spôsobom, ako sme zasiahli do záležitostí Grenady. Pán Trump musí požadovať, aby Kuba neodkladne stiahla všetkých svojich vojakov z Venezuely. Keď na to Kuba nepristúpi, musí USA presunúť svoje vojenské sily do tohto regiónu,” píše Lindsey Graham.
Podľa jeho slov podobná demonštrácia rozhodnosti “pred tvárou kubánskej intervencie” podnieti venezuelských vojakov k tomu, aby Madura opustili a postavili sa na stranu venezuelského ľudu.
“Aj keď nikto nechce vojenský konflikt, táto hrôza vo Venezuele musí skončiť pre blaho regiónu a demokracie”, píše Graham. Senátor vo svojom článku pripomína, že vo Venezuele vznikla humanitárna kríza, kedy venezuelskí občania doslova trpia hladom.
“Generácia po generácii obhajovala Amerika demokraciu a slobodu na celom svete. Venezuelský ľud už dosť trpel a je pripravený na mier, prosperitu a lepší život. Očakávajú od Ameriky vedenia a svet sleduje vývoj udalostí,” zdôraznil senátor.
Je presvedčený, že slobodná a demokratická Venezuela má potenciál na to, aby sa stala partnerom USA vo sférach ekonomiky a národnej bezpečnosti. K tomu ale nedôjde, kým zasahuje Kuba do záležitostí Venezuely, podporuje Madura a koná proti záujmom Ameriky a venezuelského ľudu.
Pokus o štátny prevrat vo Venezuele
Dňa 30. apríla sa venezuelská opozícia pokúsila o štátny prevrat. Jej líder Juan Guaidó a jeho stúpenci sa zišli v Caracase pred vojenskou základňou Carlota a vyzvali armádu a ľud k zvrhnutiu zákonného prezidenta Nicolasa Madura.
Hlava štátu a minister obrany vyhlásili, že ozbrojené sily zostávajú verné legitímnej moci. Pokus o štátny prevrat bol neúspešný a okamžite sa začalo jeho vyšetrovanie.
V januári krajinu zasiahla vlna protestných akcií proti Madurovi. Predseda parlamentu Juan Guaidó sa vtedy sám vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny. Tento krok schválili USA a niektoré iné krajiny. Madura ako legitímneho a úradujúceho prezidenta Venezuely podporilo Rusko a rad iných krajín, ako napr. Mexiko, Čína, Turecko a Indonézia. V Moskve označili “prezidentský status” Guaidóa za neplatný.