Čiernohorský premiér Milo Djukanovič v čase podpisu prístupového protokolu vyjadril nádej, že všetci členovia aliancie stihnú ratifikáciu už v priebehu 12 mesiacov.
Tlačová agentúra Reuters pripomenula, že americkému Senátu sa to podarilo až na druhý raz. Senátny výbor pre zahraničné vzťahy príslušné uznesenie prijal už v priebehu vlaňajška, ale samotný Senát o ňom do konca roka nehlasoval.
Americká ústava pre schválenie nových členov NATO vyžaduje dvojtretinový počet hlasov v 100-člennom Senáte. Vstup Čiernej Hory do NATO bude znamenať prvé rozšírenie aliancie od roku 2009, keď sa jej členmi stali Albánsko a Chorvátsko.
Reuters uviedla, že hoci je Čierna Hora dlhodobým spojencom Ruska, vzťahy Podgorice s Moskvou v poslednej dobe ochladli vzhľadom na snahy čiernohorskej vlády o užšie prepojenie so Západom. Čierna Hora sa ako kandidát na členstvo v EÚ pripojila k sankciám Bruselu voči Rusku, ktoré nasledovali po anexii polostrova Krym.
K hlasovaniu amerického Senátu o čiernohorskej prihláške do NATO došlo iba niekoľko dní pred tým, ako sa prezidentskej funkcie v USA ujme Donald Trump.