Sýria 23. novembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Kayhan Ozer)
Ajdin Mechtiev publikoval na portáli pravda materiál o najnovších udalostiach v Sýrii a prognózy najbližšieho vývoja
V Moskve a v Damasku vyjadrujú opatrný optimizmus, občianska vojna v Sýrii sa skončila. Bratovražedný konflikt, ktorý trval takmer 7 rokov a priniesol smrť 250 000 obyvateľom (niektoré zdroje uvádzajú až 470 tisíc mŕtvych a 117 tisíc nezvestných), sa skončil totálnym rozbitím ISIS a prozápadnej opozície. Zvyšky ISIS sa však stiahli a cez americké zóny prenikli do Iraku, kde v pustinných oblastiach naďalej existujú.
Skeptici preto vystríhajú. Washington sa určite len tak ľahko nezmieri so svojou geopolitickou porážkou a určite príde k tomu, že zvyšky ISIS, ktoré sa pretransformujú, začnú znova mútiť vodu, rovnako ako bude môcť Washington využívať územie Izraela ako nástupisko pre bandy protiasadovskej opozície. Ak sa tak stane, vojna sa môže vrátiť aj v novej sile.
Rusko však takisto nespí na vavrínoch. V Soči sa stretli predstavitelia Ruska, Turecka a Iránu, aby zvážili svoj ďalší postup pri riešení sýrskeho problému. Rozhovory trvali približne štyri hodiny a dospeli k hmatateľným výsledkom, lídri sa dohodli na ďalšom spoločnom postupe na Blízkom východe, ktorý oslabuje americké možnosti zasahovania.
Hrozba teroristických útokov v Sýrii je stále ešte vysoká, teroristi však utrpeli kolosálnu porážku, pre ďalšie riešenie problémov už budú postačovať sýrske bezpečnostné sily. Teroristi aj znova ukázali svoje pazúriky: mínometný obstrel zasiahol ruské veľvyslanectvo v Damasku, ktoré utrpelo menšie materiálne škody. Je zaujímavé, že teroristi nikdy neútočia na americké či izraelské veľvyslanectvo. Američania blokovali navyše ruskú rezolúciu v OSN, ktorá požadovala odsúdenie tohto teroristického útoku.
Ruský prezident Vladimír Putin sa pripravuje posúdiť situáciu v Sýrii s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. V minulosti sa už obaja lídri dohodli na vytvorení zón deeskalácie, do ktorých patria aj južné oblasti Sýrie – oblasti Deraa, El Kuneitra a Suveida. Trumpove pozície v USA však kvôli afére Russiagate nie sú práve najlepšie, americký prezident je rukojemníkom agresívnej politiky amerických jastrabov. Tí sa netaja plánmi posilniť podporu sýrskej opozície.
V decembri 2016 americký kongres prijal rezolúciu, ktorá umožňuje administratíve USA poskytnúť prozápadnej sýrskej opozícii protiletecké prenosné zbraňové systémy. Tento krok pripomína rok 1986, kedy Američania poskytli Stingery afgánskym mudžahídom, tí nimi útočili na sovietske vrtuľníky a šturmoviky, ktoré útočili v malých výškach na pozície Afgáncov. Môže Washington prikročiť k podobnému kroku aj dnes? V princípe áno.
Sýria hraničí s Tureckom (822 km) s Irakom (605 km), s Jordánskom (375 km), Libanonom a Izraelom. Pokiaľ z Turecka momentálne nehrozí žiadna americká aktivita, situácia na jordánskych a izraelských hraniciach už nie je až tak jasná, hoci v poslednej miere sa pozície Izraela zhoršili, pretože hranicu s Izraelom začali kontrolovať aj ruské vojská. Turecko-americké vzťahy sú vážne narušené, turecký líder už otvorene obvinil Biely dom z podpory teroristov v Sýrii.
Najlepší nástupný priestor pre realizáciu amerických zákerných plánov predstavuje Izrael, ktorý hysterizuje kvôli vývoju situácii v Sýrii, kde zosilneli pozície Iránu a Hizballáhu. Netanjahu odmieta tento vývoj situácie a je ochotný všetkými možnými spôsobmi zvrátiť pre Izrael jej nevýhodný vývoj. Izraelci periodicky ostreľujú sýrske územie v prípade, ak sýrske vládne jednotky hrozia zlikvidovať proizraelské bandy na juhu Sýrie, prípadne ostreľuje pozície Hizballáhu.
Celkovo sa však situácia vyvíja v neprospech izraelských predstáv. Sýrska rozviedka má dostatok dôkazov o kontaktoch izraelských agentov s predstaviteľmi sýrskej opozície, takisto úspešný atentát na bývalého veliteľa špeciálnych služieb Hizballáhu Mustafu Badr ad Dina v máji 2016 ukázal, že Izrael má ešte stále dostatok možností ako udrieť. Hizballáh a Irán sú však trpezliví protivníci. Vedia, že ich vplyv rastie, pozície Izraela sa oslabujú a nepochybujú o tom, že v blízkej dobe zažije Izrael nemilé prekvapenie. Je celkom možné, že sa čoskoro rozhorí v zmenenej podobe nový konflikt s novou silou.
Ajdin Mechtijev