Americké nutkanie zasahovať je nedotknuté a pripravené na ďalšie

Washington 7. júna 2023 (HSP/Tomdispatch/Foto:TASR/AP-Alex Babenko)

 

Dovoľte mi, aby som sa priznal: mám obavy vždy, keď sa Max Boot nadšene vyjadruje o budúcej vojenskej akcii. Vždy, keď sa tento publicista Washington Postu optimisticky vyjadruje o nejakom nadchádzajúcom krviprelievaní, zvyčajne nasleduje nešťastie. A ako to už býva, je pozitívne naladený na perspektívu, že Ukrajina uštedrí Rusku rozhodujúcu porážku v jeho nadchádzajúcej, všeobecne očakávanej jarnej protiofenzíve, ktorá sa určite uskutoční

Vojna na Ukrajine
Prikryté telo obete leží pred budovou po raketovom útoku ruskej armády v Kyjeve

V nedávnom stĺpčeku z ukrajinského hlavného mesta – titulok: “Boot píše, že skutočných príznakov vojny je v Kyjeve málo. Prevláda niečo podobné normálnosti a nálada je pozoruhodne optimistická. Keďže front “je vzdialený len (jeho slovo!) asi 500 km”, Kyjev je “rušná, živá metropola s dopravnými zápchami a preplnenými barmi a reštauráciami”. A čo je ešte lepšie, väčšina obyvateľov, ktorí z tohto mesta utiekli, keď ho vo februári 2022 napadli Rusi, sa odvtedy vrátila domov.

A napriek tomu, čo si môžete prečítať inde, prilietajúce ruské rakety sú len o málo viac než nepríjemnosti, ako Boot dosvedčuje z vlastnej skúsenosti. “Z môjho pohľadu z hotelovej izby v centre Kyjeva,” píše, “celý útok nebol ničím veľkým – len stratou spánku a počúvaním hlasných úderov,” keďže protivzdušná obrana poskytnutá Washingtonom robila svoju prácu.

Keď tam bol Boot, Ukrajinci ho opakovane ubezpečovali, že dosiahnu konečné víťazstvo. “Tak veľmi si veria.” Zdieľa ich sebadôveru. “V minulosti mohli takéto reči obsahovať veľký prvok chvastúnstva a zbožných želaní, ale teraz sú výsledkom ťažko nadobudnutých skúseností.” Zo svojho pozorovateľského stanovišťa v hoteli v centre mesta Boot informuje, že “pokračujúce ruské útoky na mestské oblasti len zvyšujú hnev Ukrajincov na útočníkov a odhodlanie vzdorovať ich náporu”. Medzitým sa zdá, že “Kremeľ je v rozklade a utápa sa v hre na obviňovanie”.

Nuž, môžem len povedať: z Bootových modlitebných úst do Božieho ucha.

Dlhá história vojen znie výrazne varovne. Stáva sa všeličo. Zasahuje náhoda. Winston Churchill to vyjadril v jednej zo svojich menej zapamätaných axióm “vždy pamätaj”: “Štátnik, ktorý podľahne vojnovej horúčke, si musí uvedomiť, že po vydaní signálu už nie je pánom politiky, ale otrokom nepredvídateľných a nekontrolovateľných udalostí.”

Prezident George W. Bush môže určite potvrdiť pravdivosť tohto výroku. Rovnako tak, za predpokladu, že je ešte pri zmysloch, aj Vladimír Putin. Ak by sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj alebo Joe Biden domnievali, že sa na nich jej ustanovenia nevzťahujú, bolo by to naozaj odvážne.

Boot nie je sám, kto očakáva toľko chválenú ukrajinskú operáciu – stane sa z nej letná protiofenzíva, keď je jún predo dvermi? – ktorá by prelomila niekoľko mesiacov trvajúcu patovú situáciu. Optimizmus, ktorý zaznieva zo západných kruhov, pramení z veľkej časti z presvedčenia, že nové zbraňové systémy, ktoré Ukrajina sľúbila, ale ešte ich v skutočnosti nepoužila – napríklad tanky Abrams a stíhačky F-16 – budú mať na bojisku rozhodujúci vplyv.

Existuje na to termín: Hovorí sa tomu preplácanie šekov pred ich vyplatením.

 

Prebíjanie dier?

Aj napriek tomu sa zdá, že pre Boota je operačný imperatív zrejmý. Píše, že ruská armáda v súčasnosti bráni 600-kilometrový front, “nemôže byť silná všade”. V dôsledku toho “Ukrajinci jednoducho musia nájsť slabé miesto a preraziť ho”.

Boot tým však nechtiac pripomína neslávne známu teóriu vedenia vojny, ktorú v roku 1918 vymyslel nemecký generál Erich Ludendorff, aby prelomil patovú situáciu na západnom fronte: “Urobte dieru a nechajte zvyšok nasledovať.” Počas jarnej ofenzívy v tom roku nemecké vojská pod Ludendorffovým velením skutočne prerazili dieru do spojeneckých zákopov. Tento taktický úspech však nepriniesol priaznivý operačný výsledok, ale vyčerpanie a konečnú nemeckú porážku.

Dierovanie je slabou náhradou stratégie. Nepredstieram, že by som vedel odhadnúť myslenie, ktoré prevláda vo vysokých ukrajinských vojenských kruhoch, ale základná matematika im neprospieva. Počet obyvateľov Ruska je približne štyrikrát väčší ako počet obyvateľov Ukrajiny a jeho hospodárstvo je desaťkrát väčšie.

Podpora Západu, najmä viac ako 75 miliárd dolárov pomoci, ktorú doteraz poskytli Spojené štáty, určite udržala Ukrajinu v boji. Plán hry Západu spočíva vo vzájomnom vyčerpaní – vykrvácanie Ukrajiny ako spôsob, ako vykrvácať Rusko – so zjavným očakávaním, že Kremeľ to nakoniec vzdá.

Vyhliadky na úspech závisia od jedného z dvoch faktorov: zmeny vo vedení Kremľa alebo zmeny názoru prezidenta Putina. Ani jedno z toho sa však nezdá byť bezprostredné.

Medzitým pokračuje krviprelievanie, čo je skľučujúca realita, ktorú aspoň niektorí členovia amerického národného bezpečnostného aparátu považujú za prijateľnú. Jednoducho povedané, vojna na vyčerpanie, v ktorej USA neutrpia žiadne straty, zatiaľ čo veľa Rusov zomrie, niektorým kľúčovým hráčom vo Washingtone vyhovuje. V týchto kruhoch sa o tom, či je to v súlade s blahom ukrajinského ľudu, hovorí len šeptom.

Americké nadšenie pre potrestanie Ruska by mohlo mať strategický zmysel, keby ešte stále platila logika nulového súčtu studenej vojny. V takom prípade by sa vojna na Ukrajine mohla považovať za akési opakovanie vojny v Afganistane v 80. rokoch. (Zabudnite na to, čo ďalšia verzia tejto vojny spôsobila tejto krajine v dvadsiatom prvom storočí.) Vtedy USA využili afganských mudžahedínov ako zástupcov v kampani na oslabenie hlavného globálneho protivníka Washingtonu v období studenej vojny. Vo svojej dobe (a pri pohľade na následný sled udalostí, ktoré viedli k 11. septembru) sa to ukázalo ako brilantný ťah.

V súčasnosti však Rusko nie je hlavným globálnym protivníkom Ameriky a vzhľadom na naliehavé problémy, ktorým Spojené štáty čelia doma a v blízkom zahraničí, nie je ani zrejmé, prečo by malo byť prepadnutie Ivana strategickou prioritou. Bitie ruskej armády na bojiskách vzdialených niekoľko tisíc kilometrov napríklad neposkytne protilátku proti trumpovstvu ani nevyrieši problém priepustných hraníc tejto krajiny. Nezmierni to ani klimatickú krízu.

Ak niečo, tak v skutočnosti zaujatie Washingtonu Ukrajinou len svedčí o zúboženom stave amerického strategického myslenia. V niektorých kruhoch sa za svieže myslenie považuje formulovanie súčasného historického momentu ako súboja medzi demokraciou a autokraciou, rovnako ako charakterizovanie americkej politiky ako zameranej na obranu tzv. medzinárodného poriadku založeného na pravidlách. Ani jedno z týchto tvrdení však neobstojí pri nominálnom skúmaní, aj keď sa zdá, že nie je dobré uvádzať úzke väzby USA s autokraciami, ako je Saudskoarabské kráľovstvo a Egypt, alebo poukazovať na nespočetné prípady, keď sa táto krajina oslobodila od noriem, na ktorých dodržiavaní trvá.

Pripúšťam, že pokrytectvo je endemickou súčasťou štátnického umenia. Nesťažujem sa na to, že prezident Biden búcha päsťami po saudskoarabskom korunnom princovi Mohammedovi bin Salmanovi alebo že pohodlne zabúda na svoju podporu nezákonnej invázie do Iraku v roku 2003. Moja sťažnosť je zásadnejšia: týka sa zjavnej neschopnosti nášho politického establišmentu zbaviť sa zastaraného myslenia.

Klasifikácia prežitia a blahobytu saudskej monarchie ako životne dôležitého bezpečnostného záujmu USA ponúka konkrétny príklad zastaranosti. Predpoklad, že pravidlá, ktoré platia pre iných, sa nemusia vzťahovať na Spojené štáty, je určite ďalším, ešte závažnejším. V takomto kontexte ponúka ukrajinská vojna Washingtonu vhodnú príležitosť vymazať si vlastný štít tým, že zaujme cnostnú pózu, keď bráni nevinnú Ukrajinu pred ruskou agresiou.

Považujte účasť USA vo vojne na Ukrajine za spôsob, ako zmyť nešťastné spomienky na vlastnú vojnu v Afganistane, operáciu, ktorá sa začala ako “Trvalá sloboda”, ale stala sa okamžitou amnéziou.

 

Vzor intervencie

Zanietení americkí novinári, ktorí povolávajú Ukrajincov, aby prerazili diery v nepriateľských líniách, by mohli lepšie poslúžiť svojim čitateľom, keby sa zamysleli nad širším modelom amerického intervencionizmu, ktorý sa začal pred niekoľkými desaťročiami a vyvrcholil katastrofálnym pádom Kábulu v roku 2021. Uvádzať konkrétny bod vzniku je nevyhnutne ľubovoľné, ale americká “mierová” intervencia v Bejrúte, ktorej 40. výročie sa rýchlo blíži, ponúka vhodný ukazovateľ. Táto bizarná epizóda, dnes už zväčša zabudnutá, sa skončila smrťou 241 príslušníkov americkej námornej pechoty, námorníkov a vojakov pri jedinom ničivom teroristickom útoku, pričom ich obeť ani nezabezpečila, ani neurobila mier.

Prezident Ronald Reagan, frustrovaný vývojom situácie v Bejrúte, si 7. septembra 1983 do svojho denníka zapísal: “Nemôžem dostať z hlavy myšlienku, že niekoľko” stíhačiek amerického námorníctva “prilietajúcich z výšky asi 200 stôp… by bolo pre námornú pechotu povzbudením a zároveň by to bolo posolstvo pre tých teroristov, ktorí sa tešia zo zbraní na Strednom východe.” Žiaľ, vyhodením kasární námornej pechoty do vzduchu teroristi doručili svoj odkaz ako prví.

Reaganova viera, že použitie sily môže nejako vyriešiť zložité geopolitické problémy, však vyjadrovala to, čo sa stalo trvalou celoamerickou témou. V Strednej Amerike, Perzskom zálive, Maghrebe, na Balkáne a v Strednej Ázii sa nasledujúce administratívy pustili do série intervencií, ktoré len zriedkakedy priniesli dlhodobé úspechy a zároveň si vyžiadali závratné kumulatívne náklady.

Len od 11. septembra stáli vojenské intervencie USA vo vzdialených krajinách amerických daňových poplatníkov približne 8 biliónov dolárov a stále sa počítajú. A to ani neberieme do úvahy desaťtisíce zabitých, zmrzačených alebo inak poznačených vojnovými ranami, ani milióny ľudí v krajinách, kde USA viedli svoje vojny, ktorí sa stali priamymi alebo nepriamymi obeťami americkej politiky.

Spomienkové oslavy Dňa pamiatky obetí vojny, ako napríklad tie, ktoré práve prebehli, by nám mali pripomínať náklady, ktoré vznikajú v dôsledku prebíjania dier, a to tak skutočných, ako aj metaforických. Američania sa takmer jednohlasne hlásia k tomu, že im záleží na obetiach tých, ktorí slúžia národu v uniformách. Prečo nám na nich nezáleží natoľko, aby sme ich v prvom rade uchránili pred ujmou?

To je moja otázka. Ale nehľadajte odpoveď u ľudí ako Max Boot.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:13

Predseda Dolnej snemovne kanadského parlamentu Anthony Rota odstúpil kvôli škandálu s vyznamenaním veterána divízie SS “Galícia” Jaroslava Hunku v parlamente. Informuje o tom agentúra Reuters.

Pripomeňme, že Hunka bol pozvaný na slávnostné zasadnutie kanadského parlamentu na počesť návštevy Volodymyra Zelenského, ktorý mu v stoji tlieskal, čo vyvolalo medzinárodný škandál.

Včera 20:04

Ak do konca budúceho týždňa český premiér Petr Fiala neodvolá ministra vnútra Víta Rakušana, opozičné hnutie ANO vyvolá hlasovanie o nedôvere vláde. Hnutie ministrovi vyčíta, že v minulosti používal šifrovaciu mobilnú aplikáciu, ktorej rovnaký typ mali aj obvinení v korupčnej kauze Dozimetr týkajúcej sa manipulácie s verejnými zákazkami na pražskom magistráte. Fiala sa Rakušana zastal.

Včera 19:50

Izraelský minister cestovného ruchu Chaim Kac pricestoval v utorok do Saudskej Arábie na prvú oficiálnu návštevu tohto kráľovstva na vysokej úrovni. Stalo sa tak v rámci rokovaní o nadviazaní bilaterálnych vzťahov.

Včera 19:40

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pripravuje na hraniciach s Poľskom a Českom zavedenia ďalších kontrol. Reaguje na silnejúce požiadavky na obmedzenie nezákonnej migrácie.

Včera 19:30

Nemecko a Estónsko rozširujú svoju vojenskú spoluprácu a uskutočňujú kroky na lepšie zásobovanie Ukrajiny muníciou. Uviedli to v utorok predstavitelia oboch krajín.

Včera 19:15

UEFA vrátila mládežnícke tímy z Ruska na medzinárodné turnaje.

Uvádza sa to v správe na webovej stránke únie.

Tímy do 17 rokov budú môcť hrať v súťažiach bez vlajky, hymny a štátnych symbolov na dresoch a zápasy sa budú konať mimo Ruska.

“Zákazom účasti detí na našich turnajoch nielenže neuznávame a nepodporujeme ich základné právo na všestranný rozvoj, ale ich aj priamo diskriminujeme. Tým, že deťom dávame možnosť hrať a súťažiť so svojimi rovesníkmi z celej Európy, investujeme do, dúfajme, lepších a schopnejších budúcich generácií a do lepšieho zajtrajška,” povedal prezident UEFA.

Ruské tímy dospelých majú stále zákaz zúčastňovať sa na oficiálnych medzinárodných podujatiach.

Včera 19:00

Kosovský súd v utorok poslal do väzby dvoch mužov podozrivých z účasti na prestrelke s políciou, ktorá sa v nedeľu odohrala neďaleko hranice so Srbskom.
Rozhodnutie prišlo niekoľko dní po tom, ako pri prepade a následnej prestrelke neďaleko kláštora v kosovskom meste Banjska (albánsky Bajskë) zabili policajta. Tento incident je jedným z najvážnejších za niekoľko uplynulých rokov.

Včera 18:50

Líder španielskej konzervatívnej opozície Alberto Núňez Feijóo sa v utorok, dva mesiace po tesných výsledkoch parlamentných volieb, prvýkrát pokúsil zostaviť vládu. Španielske médiá a politickí pozorovatelia sa zhodujú v tom, že jeho snaha o získanie moci je beznádejná.

Alberto Núňez Feijóo
Líder španielskej Ľudovej strany Alberto Núňez Feijóo reaguje v dolnej komore španielskeho parlamentu v Madride

Včera 18:40

Arménsko v utorok oznámilo, že na jeho územie zatiaľ prišlo 19.000 utečencov z Náhorného Karabachu, regiónu s väčšinovým arménskym obyvateľstvom v rámci Azerbajdžanu, ktorý pri bleskovej 24-hodinovej ofenzíve minulý týždeň túto enklávu porazil.

Včera 18:24

Turecký parlament dodrží svoj sľub o ratifikácii vstupu Švédska do NATO, ak Spojené štáty vydláždia Ankare cestu k nákupu stíhačiek F-16. Podľa tureckých médií to v utorok povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 18:10

Osem ľudí, z toho štyri deti, zahynuli v Kapskom Meste po zásahu elektrickým prúdom, oznámili v utorok miestne úrady. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy.

Včera 18:00

Nemecký zväz policajtov (GdP) v utorok zopakoval svoje námietky voči možnému zavedeniu pravidelných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, ktoré avizovala nemecká vláda v súvislosti s príchodom nelegálnych migrantov.

 

Včera 17:45

Päť Bulharov žijúcich v Spojenom kráľovstve, ktorých obvinili zo špionáže pre Rusko, vypovedalo v utorok na londýnskom súde.
Traja muži a dve ženy sú obvinení z toho, že sa od augusta 2020 do februára 2023 snažili zhromažďovať informácie, ktoré mali byť “priamo či nepriamo užitočné pre nepriateľa”, a to konkrétne Rusko.

Včera 17:35

Vyšehradská štvorka očakáva, že Ukrajina stiahne svoju sťažnosť na WTO, uvádza RMF FM.

Ministri poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny, do ktorej patrí Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko, uviedli, že stiahnutie sťažnosti Ukrajiny na Svetovú obchodnú organizáciu v súvislosti s obilným embargom zlepší atmosféru vo vzájomných vzťahoch.

“Rozhodnutie Ukrajiny podať sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu proti našej krajine sme prijali s veľkým prekvapením a znepokojením a očakávame, že Ukrajina toto rozhodnutie stiahne,” povedal námestník poľského ministra poľnohospodárstva Ryszard Bartosik po rokovaniach v českom meste Znojmo.

Zdôraznil, že to uľahčí ďalšie rokovania a že Poľsko je odhodlané viesť s Ukrajinou dialóg.

Včera 17:20

Ruský opozičný aktivista Navaľnyj bol prevezený do väznice s prísnejším režimom zadržiavania.

Stane sa tak preto, lebo súd odmietol zmierniť trest Alexeja Navaľného v kauze extrémizmu, na základe ktorého dostal 19 rokov v kolónii so špeciálnym režimom.

Kvôli odmietnutiu súdu nadobudol rozsudok právoplatnosť: Navaľnyj bude premiestnený z kolónie s prísnym režimom do kolónie so špeciálnym režimom.

To okrem iného znamená, že bude mať menej návštev s príbuznými a bude menej často dostávať balíky a zásielky.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke lietadlo prichádza na štartovaciu dráhu na letisku v nemeckom Frankfurte nad Mohanom pri východe slnka

Autor: TASR/AP-Michael Probst)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

Kopal v záhrade a narazil na niečo tvrdé. Keď balík zdvihol a skontroloval obsah, zažil šok

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rebecca Lynne Echolsová z Tennessee sa na TikToku podelila o desivý príbeh. Jej manžel kopal na dvore jamu, pretože chcel zasadiť strom. V jednom momente narazil na prekážku. Najprv si myslel, že je to koreň, ale čoskoro sa ukázalo, že sú to kosti.

Ako sa staráte o svoje tuje pred zimou? Musíte ich poriadne zalievať. Záhradníci odporúčajú, kedy to urobiť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Stromy tuje sa často pestujú ako živé ploty. Tvoria krásny okrasný prvok v záhrade, ale môže sa stať, že začnú vädnúť alebo chradnúť. Môže to byť spôsobené nedostatočnou zálievkou.

Zbavte sa buriny v dlažbe lacno a účinne. Stačí pridať tieto orechy do kvapaliny

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čistá dlažba bez buriny je jedným z reprezentatívnych prvkov každého domu. Niektorí ľudia sa v snahe zbaviť sa buriny chytajú rôznych, niekedy až zvláštnych nápadov. Nebuďte takí! Pozrite sa, čo pridať do tekutiny na dlažbu, aby ste sa buriny zbavili raz a navždy.

Hoďte ich do bubna a vankúše budú po vypraní mäkké a nadýchané ako obláčik!

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Vankúše z peria sú pohodlné a vydržia vám dlhé roky. Sú pohodlné na spanie, ale po vypraní v práčke sa často zničia. Ste povinní ich prať ručne zo strachu, aby ste ich nepoškodili. Našťastie už nemusíte prinášať takéto obete, pretože existuje jednoduchý spôsob, ako…

Armádny Magazín

Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

0 icon

Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

Sýria - Turecko: anexia na pochode, "model Aleppo" a dialóg hluchých

0 icon

Sýria, 26.september 2023 - Ak-Sarajskí stratégovia sa snažia dať ruskú vojenskú prítomnosť v Sýrii do služieb svojich dlhodobých cieľov a aktuálnych zámerov.   Turecko sa pripravuje na spustenie komplexného plánu repatriácie sýrskych utečencov do vlasti a návratu nelegálnych migrantov, ktorý nazvalo "model Aleppo", informoval 14. augusta provládny denník Sabah. Podľa

Tri typy ruských zbraní, ktoré zohrali rozhodujúcu úlohu pri odrazení protiofenzívy

0 icon

Rusko, 26. september 2023 -Dnes v noci bezpilotné lietadlá ozbrojených síl Ruskej federácie zaútočili na niekoľko zariadení prístavnej infraštruktúry v meste Izmail v Odeskej oblasti. Informovali o tom ukrajinské médiá. Sklady a asi 30 nákladných áut, ktoré sa používajú na prepravu paliva, vrátane ukrajins

Poľsko-ukrajinské vzťahy: čo sa pokazilo?

0 icon

Poľsko, 26.september 2023 - Ešte nedávno by bolo ťažké predstaviť si, že by sa poľský prezident Duda ocitol na ukrajinskej webovej stránke " Mierotvorca", na ktorej sú zverejňovaní nepriatelia Ukrajiny. Alebo že by Poľsko prestalo dodávať zbrane ukrajinským ozbrojeným silám. Áno, pre Rusko a väčšinu sveta, ktorý nie je nepriateľsky…

Veľkorysá pomoc od USAID: Uzbekistanu ponúkajú vrecko otrávených "sušienok"

0 icon

USA, 26. september 2023 - V podmienkach formovania nového systému svetového poriadku sa rozvojové ekonomiky prikláňajú k politike viacerých sektorov, čo znamená využívanie ambícií a nezhôd svetových lídrov v prospech vlastných hospodárskych a politických záujmov. Líder Uzbekistanu nie je v tejto veci výnimkou. Zatiaľ čo sa snaží udržiavať úzke vzťahy…

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali