“Úder na juhozápade Bagdadu, bol prvým nad rámec úsilia chrániť našich ľudí a humanitárne misie. Je namierený proti Islamskému štátu a realizovaný súčasne s nástupom irackých síl,” píše sa vo vyhlásení Centrálneho velenia ozbrojených síl Spojených štátov.
Americké médiá zdôrazňujú, že Spojené štáty útočili na pozície Islamského štátu v Iraku, ale ich hlavný cieľ spočíval v tom, aby zastavili útoky bojovníkov a tiež, aby ochránili náboženské a etnické menšiny.
Je potrebné poznamenať, že na začiatku septembra sa prezident Barack Obama obrátil k svojim spoluobčanom s výzvou, ktorej cieľom bolo zamerať sa na stratégiu v boji proti Islamskému štátu. Predpokladal letecké útoky proti živej sile a vojenskej technike “nech sú kdekoľvek,” ako aj vyslanie do Iraku ďalších 475 amerických vojenských poradcov. Zároveň Obama uistil Američanov, že armáda Spojených štátov sa nevráti do Iraku a americký vojaci sa nebudú podieľať na pozemných operáciach.
Pritom prezident nevylúčil možnosť leteckých náletov na militantné skupiny Islamského štátu v Sýrii. Na summite NATO vo Walese minister zahraničia John Kerry oznámil, že Washington buduje koalíciu spojeneckých krajín v boji proti extrémistom Islamského štátu.
Táto teroristická, islamistická skupina je zviazaná s al-Káidou a hovorí sa, že al-Káida je jej umiernenejšou časťou od ktorej sa radikáli oddelili. Na sile získala organizácia v priebehu operácií na území Sýrie. Tu extrémisti bojujúci proti vládnym vojskám získali povesť jednej z najbrutálnejších teroristických organizácií. Niektoré zdroje uvádzajú, že al-Káida a aj IS vtedy ešte ISIL boli financované USA cez Katar a Saudskú Arábiu s úlohou zvrhnúť Asada. Následne ISIL začal masívne útoky v severných a severozápadných provinciách Iraku, kde obsadil rozsiahle územia a oznámil vytvorenie Islamského štátu – kalifátu.
jf