Washington, 27. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
Americké vojenské letectvo odštartovalo sériu praktických testov novej verzie jadrovej bomby, ktorú budú schopné niesť prakticky všetky druhy vojenských lietadiel. Tieto cvičenia pokračujú na polygóne Tonopah v púšti Nevada.
Ako prvá „kovovú časť“ vylepšenej bomby B61-12 zhodila americká polyfunkčná stíhačka F-16, ktorá štartovala z Nellisovej leteckej základne. Tento nový variant taktickej jadrovej bomby B61-12 má nahradiť hneď štyri typy bômb v a bude určený pre strategické bombardéry B-2A a budúci B-21 a taktiež pre stroje F-15E, F-16, F-35 a Tornado. Vďaka svojmu aerodynamickému tvaru a odolnejšiemu plášťu bombou môžu byť vyzbrojené aj nadzvukové lietadlá.
Test novej bomby museli preložiť o pár hodín neskôr, pretože v lokalite, kde mala spadnúť maketa bomby, sa pohybovalo stádo divokých koní. Stádo museli vyhnať privolaní bezpečnostní pracovníci. Samotná príroda tak „protestovala“ proti nácviku zhadzovania jadrovej bomby…
Riaditeľka laboratória Sandia Anna Schauerová pre médiá uviedla, že táto bomba by sa do výzbroje americkej armády mala dostať v roku 2020. Americké letectvo si plánuje ponechať vo výzbroji 400 bômb B61-12. „Prerábanie“ všetkých pôvodných jadrových bômb B61 (B61-3, B61-4, B61-7 a B61-10) na jednotnú verziu B61-12 amerických daňových poplatníkov bude stať zhruba na 10 miliárd dolárov.
Modernizovaná bomba taktiež postupne nahradí všetkých 200 pôvodných amerických B61 rozmiestnených na území spojencov v Belgicku, Holandsku, Nemecku, Taliansku a Turecku. „Úspešný test poskytuje dôležité kvalifikačné dáta pre overenie, že základný návrh splňuje požiadavky armády,“ skonštatoval generál Michael Lutton z amerického Úradu pre jadrovú bezpečnosť (NNSA).
Podčiarkol, že hlavným cieľom je predĺženie životnosti bomby B61 a zlepšenie presnosti a účinnosti. Pred zavesením na lietadlo bude možné nastaviť silu explózie. K dispozícii bude sila výbuchu porovnateľná s 0,3, 5, 10 a 50 kilotón TNT. Pre porovnanie: výbuch jadrovej bomby v Hirošime dosahoval silu 16 kilotón.
Eugen Rusnák